Plugins - WP Shortcodes Plugin — Shortcodes Ultimate - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (730 entries)

note: translators: %s will be replaced with "Shortcodes Ultimate"
en: Welcome to %s
ja_JP: %s へようこそ

en: The plugin includes over 60 amazing shortcodes
ja_JP: このプラグインには60超の素晴らしいショートコードが含まれています。

en: View all shortcodes
ja_JP: すべてのショートコードを見る

en: Get help
ja_JP: ヘルプ

en: Go back to main settings
ja_JP: メインの設定へ戻る

en: Shortcode icon
ja_JP: ショートコードアイコン

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Example
ja_JP: 例

en: Previous/Next
ja_JP: 前 / 次

en: How to create/edit a template
ja_JP: テンプレートを作成・編集する方法

en: Max. Width
ja_JP: 最大幅

en: Min. Width
ja_JP: 最小幅

en: Available templates
ja_JP: 利用可能なテンプレート

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: Locale
ja_JP: ロケール

en: CSV Table
ja_JP: CSV テーブル

en: CSV file URL
ja_JP: CSV ファイル URL

en: Indent
ja_JP: インデント

en: invalid URL
ja_JP: 無効な URL

en: invalid delimiter
ja_JP: 無効なインデント

en: Fixed layout
ja_JP: 固定レイアウト

en: Text widgets
ja_JP: テキストウィジェット

en: Classic
ja_JP: クラシック

en: Paragraph
ja_JP: 段落

en: Mute
ja_JP: ミュート

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: Button ID
ja_JP: ボタン ID

en: Custom value for the ID attribute
ja_JP: ID 属性のカスタム値

en: Meta data
ja_JP: メタデータ

en: Open in new tab
ja_JP: 新しいタブで開く

en: Open in same tab
ja_JP: 同じタブで開く

en: This content will be available only for non-logged visitors
ja_JP: このコンテンツは、ログインしていない閲覧者のみに表示されます

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Click here to open lightbox
ja_JP: クリックして Lightbox を表示

en: Hover me to open tooltip
ja_JP: マウスオーバーしてツールチップを表示

en: Link tab to any webpage. Use full URL to turn the tab title into link
ja_JP: タブを任意の Web ページにリンクします。完全な URL を使用して、タブのタイトルをリンクに変換する

en: Align tabs vertically
ja_JP: タブを垂直に整列する

en: Available shortcodes
ja_JP: 使えるショートコード

en: Custom CSS code
ja_JP: カスタム CSS コード

en: Post IDs
ja_JP: 投稿 ID

en: In this field you can write your custom CSS code for shortcodes. These styles will have higher priority compared to original styles of shortcodes. You can use variables in your CSS code. These variables will be replaced by respective values.
ja_JP: このフィールドでは、ショートコードのためのカスタム CSS コードを設定することができます。これらのスタイルはショートコードのオリジナル CSS より優先度が高くなります。CSS の中で変数を使うことができます。これらの変数はそれぞれの値に置き換えられます。

en: This prefix will be used in shortcode names. For example: set <code>MY_</code> prefix and shortcodes will look like <code>[MY_button]</code>. Please note that this setting does not change shortcodes that have been inserted earlier. Change this setting very carefully.
ja_JP: この接頭詞はショートコード名として使われます。例えば <code>MY_</code> という接頭詞を設定するとショートコードは <code>[MY_button]</code> のようになります。この設定では、すでに挿入されたショートコードは変更されない点に注意してください。この設定を変更する場合は十分に注意して行ってください。

en: Additional CSS class name(s) separated by space(s)
ja_JP: 追加の CSS クラス名。複数設定する場合はスペースで区切ります。

en: Skip default settings
ja_JP: デフォルト設定をスキップ

en: Enable this option if you don't want the inserted shortcode to contain any settings that were not changed by you. As a result, inserted shortcodes will be much shorter.
ja_JP: 挿入されたショートコードに変更されていない設定が含まれないようにする場合は、このオプションを有効にします。その結果、挿入されたショートコードはずっと短くなります。

en: Enable this option if you face any problems with formatting of nested shortcodes.
ja_JP: 入れ子になっているショートコードのフォーマットに問題がある場合は、このオプションを有効にします。

en: General settings
ja_JP: 全般設定

en: Custom formatting
ja_JP: カスタムフォーマッティング

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: This is box title
ja_JP: これはボックスのタイトルです。

en: This menu doesn't exists, or has no elements
ja_JP: このメニューには要素が存在しないか、または持っていません。

en: images not found
ja_JP: 画像が見つかりません。

en: Posted
ja_JP: 投稿

en: 0 comments
ja_JP: コメントなし

en: 1 comment
ja_JP: 1件のコメント

en: %n comments
ja_JP: %n件のコメント

en: Posts not found
ja_JP: 投稿が見つかりません。

en: Examples
ja_JP: 例

en: please specify correct source
ja_JP: 正しいソースを指定してください

en: Shortcodes prefix
ja_JP: ショートコードの接頭辞

en: please specify meta key name
ja_JP: メタキー名を指定してください

en: please specify template name
ja_JP: テンプレート名を指定してください

en: Tab title
ja_JP: タブのタイトル

en: Slide link
ja_JP: スライドリンク

en: Use this field to add custom links to slides used with Slider, Carousel and Custom Gallery shortcodes
ja_JP: スライダー、カルーセル、カスタムギャラリーのショートコードでスライドにカスタムリンクを追加するには、このフィールドを使用します。

en: please specify the data
ja_JP: データを指定してください

en: post ID is incorrect
ja_JP: 投稿 ID が正しくありません。

en: please specify correct url
ja_JP: 正しい URL を指定してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Custom audio player
ja_JP: カスタムオーディオプレーヤー

en: Video
ja_JP: 動画

en: Poster
ja_JP: ポスター

en: Url to poster image, that will be shown before playback
ja_JP: ポスター画像のURL。こは再生前に表示されます

en: Player title
ja_JP: プレイヤータイトル

en: Show player controls (play/pause etc.) or not
ja_JP: プレーヤーコントロール(再生/一時停止など)を表示

en: Custom video player
ja_JP: カスタム動画プレーヤー

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Permalink to specified post/page
ja_JP: 指定された投稿/ページのパーマリンク

en: This content is for registered users only. Please %login%.
ja_JP: このコンテンツは登録ユーザーにだけ許可されています。%login%してください。

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message for not logged users
ja_JP: ログインしていないユーザーへのメッセージ

en: Box color
ja_JP: ボックスの色

en: This color will applied only to box for not logged users
ja_JP: この色はログインしていないユーザーに表示するボックスに適用

en: login
ja_JP: ログイン

en: Login link text
ja_JP: ログインリンクテキスト

en: Text for the login link
ja_JP: ログインリンク用のテキスト

en: Content for logged members
ja_JP: ログインメンバー向けコンテンツ

en: Content for logged in members only
ja_JP: ログインメンバーのみのコンテンツ

en: Guests
ja_JP: ゲスト

en: Content for guests only
ja_JP: ゲストのみのコンテンツ

en: Limit
ja_JP: 制限

en: Number of items to show
ja_JP: 表示する項目数

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu name
ja_JP: メニュー名

en: Custom menu name. Ex: Main menu
ja_JP: カスタムメニュー名。例: メインメニュー

en: Custom menu by name
ja_JP: 名前によるカスタムメニュー

en: Sub pages
ja_JP: サブページ

en: Depth
ja_JP: 深さ

en: Max depth level of children pages
ja_JP: 子ページの最大深さレベル

en: List of sub pages
ja_JP: サブページのリスト

en: Siblings
ja_JP: 兄弟

en: Max depth level
ja_JP: 最大深さレベル

en: List of cureent page siblings
ja_JP: 現在のページ兄弟のリスト

en: Document
ja_JP: 文書

en: Url to uploaded document. Supported formats: doc, xls, pdf etc.
ja_JP: アップロードしたドキュメントのURL。使用可能なファイル形式: doc, xls, pdf 等

en: Viewer width
ja_JP: ビューアの幅

en: Viewer height
ja_JP: ビューアの高さ

en: Ignore width and height parameters and make viewer responsive
ja_JP: 幅と高さのパラメータを無視して視聴者にレスポンジブに表示します

en: Document viewer by Google
ja_JP: Google ドキュメントビューア

en: Map width
ja_JP: 地図の幅

en: Map height
ja_JP: 地図の高さ

en: Ignore width and height parameters and make map responsive
ja_JP: 幅と高さのパラメータを無視して地図をレスポンジブに表示します

en: Marker
ja_JP: マーカー

en: Address for the marker. You can type it in any language
ja_JP: 地図のアドレス。住所もしくは座標を入力します

en: Slider width (in pixels)
ja_JP: スライダ幅(px単位)

en: Slider height (in pixels)
ja_JP: スライダーの高さ(px単位)

en: Ignore width and height parameters and make slider responsive
ja_JP: 幅と高さのパラメータを無視してスライダーをレスポンシブに表示します

en: Show titles
ja_JP: タイトルを表示

en: Display slide titles
ja_JP: スライドのタイトルを表示

en: Is slider centered on the page
ja_JP: スライダーをページの中央に配置

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Show left and right arrows
ja_JP: 左右の矢印を表示

en: Show pagination
ja_JP: ページネーションを表示

en: Mouse wheel control
ja_JP: マウスホイールの制御

en: Allow to change slides with mouse wheel
ja_JP: マウスホイールでスライド可能

en: Choose interval between slide animations. Set to 0 to disable autoplay
ja_JP: スライドアニメーションの間隔を選択。自動再生を無効にする場合は0に設定

en: Specify animation speed
ja_JP: アニメーションの速度を指定

en: Links target
ja_JP: リンクターゲット

en: Customizable image slider
ja_JP: カスタマイズ可能なスライダー

en: Carousel width (in pixels)
ja_JP: カルーセルの幅 (px単位)

en: Carousel height (in pixels)
ja_JP: カルーセルの高さ (px単位)

en: Ignore width and height parameters and make carousel responsive
ja_JP: 幅と高さのパラメータを無視しカルーセルをレスポンシブに表示します

en: Items to show
ja_JP: 表示するアイテム

en: How much carousel items is visible
ja_JP: いくつカルーセル項目を表示するか

en: Scroll number
ja_JP: スクロール数

en: How much items are scrolled in one transition
ja_JP: どれくらいのアイテムが1つの移行においてスクロールされるか

en: Display titles for each item
ja_JP: 各項目のタイトルを表示します。

en: Is carousel centered on the page
ja_JP: カルーセルをページ中央に配置

en: Allow to rotate carousel with mouse wheel
ja_JP: マウスホイールでカルーセルを回転することを許可

en: Choose interval between auto animations. Set to 0 to disable autoplay
ja_JP: 自動アニメーションの間隔を選択。自動再生を無効にする場合は0に設定

en: Customizable image carousel
ja_JP: カスタマイズ可能な画像カルーセル

en: Single item width (in pixels)
ja_JP: 単一アイテムの幅 (px単位)

en: Single item height (in pixels)
ja_JP: 単一の項目の高さ (px単位)

en: Never
ja_JP: なし

en: On mouse over
ja_JP: マウスオーバー

en: Always
ja_JP: 常に

en: Title display mode
ja_JP: タイトル表示モード

en: Customizable image gallery
ja_JP: カスタマイズ可能な画像ギャラリー

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Posts per page
ja_JP: ページあたりの投稿数

en: Specify number of posts that you want to show. Enter -1 to get all posts
ja_JP: 表示したい記事数を指定。すべての投稿を取得するには-1を入力

en: Post types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Select post types. Hold Ctrl key to select multiple post types
ja_JP: 投稿タイプを選択。複数の投稿タイプを選択するにはCtrlキーを押しながら選択

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Select taxonomy to show posts from
ja_JP: 表示する投稿のタクソノミー

en: Select terms to show posts from
ja_JP: 表示する投稿の条件

en: Taxonomy term operator
ja_JP: 表示する投稿の条件

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: Enter meta key name to show posts that have this key
ja_JP: このキーを持っている投稿を表示するMetaキー名を入力

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Specify offset to start posts loop not from first post
ja_JP: 最初の投稿から投稿ループを始めないためのオフセットを指定

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Order
ja_JP: 順序

en: Posts order
ja_JP: 投稿順

en: Post author
ja_JP: 投稿者

en: Post title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Post slug
ja_JP: 投稿スラッグ

en: Date
ja_JP: 日付

en: Last modified date
ja_JP: 最終更新日

en: Post parent
ja_JP: 親投稿

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Comments number
ja_JP: コメント数

en: Order posts by
ja_JP: 投稿順

en: Show childrens of entered post (enter post ID)
ja_JP: 入力した後の子供を表示 (投稿IDを入力)

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Auto-draft
ja_JP: 自動下書き

en: Future post
ja_JP: 予約投稿

en: Private post
ja_JP: 個人的な投稿

en: Inherit
ja_JP: 継承

en: Post status
ja_JP: 投稿ステータス

en: Show only posts with selected status
ja_JP: 選択した状態の投稿のみ表示

en: Ignore sticky
ja_JP: スティッキーを無視

en: Custom posts query with customizable template
ja_JP: カスタム投稿はカスタマイズ可能なテンプレートを使用して照会します。

en: Insert shortcode
ja_JP: ショートコードを挿入

en: Plugin settings
ja_JP: プラグイン設定

en: Plugin homepage
ja_JP: プラグインのホームページ

en: Search for shortcodes
ja_JP: ショートコードを検索

en: Shortcode not specified
ja_JP: ショートコードが指定されていません。

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: Click to set this value
ja_JP: この値を設定する場合クリックします。

en: Access denied
ja_JP: アクセスが拒否されました

en: Abstract
ja_JP: 抽象的

en: Animals
ja_JP: 動物

en: Animated content
ja_JP: アニメーションコンテンツ

en: Animation
ja_JP: アニメーション

en: Animation delay (seconds)
ja_JP: アニメーションの遅延 (秒)

en: Animation duration (seconds)
ja_JP: アニメーションの時間 (秒)

en: Attachment page
ja_JP: 添付ファイルのページ

en: Border style
ja_JP: 境界線のスタイル

en: Border width
ja_JP: 境界線の幅

en: Business
ja_JP: ビジネス

en: Bytes
ja_JP: バイト

en: Cache
ja_JP: キャッシュ

en: Cats
ja_JP: キャッツ

en: Choose images source. You can use images from Media library or retrieve it from posts (thumbnails) posted under specified blog category. You can also pick any custom taxonomy
ja_JP: 画像ソースを選択します。メディアライブラリからの画像を使用したり、指定されたブログのカテゴリの下に投稿記事(サムネイル)からそれを取り出すことができます。また、任意のカスタムタクソノミーを選ぶことができます

en: Fashion
ja_JP: ファッション

en: Filter icons
ja_JP: フィルタアイコン

en: Full-size image
ja_JP: フルサイズ画像

en: How many items (paragraphs or words) to generate. Minimum words amount is 5
ja_JP: どのように多くの項目(段落やワード)を生成するか。最低限の単語量は5です

en: Image height
ja_JP: 画像の高さ

en: Image placeholder with random image
ja_JP: ランダムな画像による画像プレースホールダー

en: Image width
ja_JP: 画像の幅

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Links
ja_JP: リンク

en: Nature
ja_JP: 自然

en: Night life
ja_JP: ナイトライフ

en: People
ja_JP: 人

en: Post permalink
ja_JP: 投稿パーマリンク

en: Recent posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Select animation type
ja_JP: アニメーションの種類を選択

en: Select categories to retrieve posts from.<br>You can select multiple categories with Ctrl (Cmd) key
ja_JP: 投稿を取得するカテゴリを選択します。<br>Ctrl (Cmd) キーで複数のカテゴリを選択することができます。

en: Select images source
ja_JP: 画像ソースを選択

en: Select taxonomy
ja_JP: タクソノミーを選択

en: Select taxonomy and it's terms.<br>You can select multiple terms with Ctrl (Cmd) key
ja_JP: タクソノミーを選択します。<br>Ctrl (Cmd) キーを使って複数の用語を選択できます。

en: Select the theme for this image
ja_JP: この画像のテーマを選択

en: Select which links will be used for images in this gallery
ja_JP: このギャラリー内の画像のリンクを使用するか選択します。

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: Source
ja_JP: ソース

en: Sports
ja_JP: スポーツ

en: Technics
ja_JP: テクニクス

en: Text placeholder
ja_JP: テキストプレースホルダー

en: This parameter determines what HTML tag will be used for animation wrapper. Turn this option to YES and animated element will be wrapped in SPAN instead of DIV. Useful for inline animations, like buttons
ja_JP: このパラメータは、HTMLタグがアニメーションラッパーに使用されるかを決定します。 'はい'でこのオプションをオンにするとアニメーションの要素ではなく、DIVのSPANでラップされます。インラインのアニメーションはボタンのように役立ちます。

en: Transport
ja_JP: トランスポート

en: Wrapper for animation. Any nested element will be animated
ja_JP: アニメーションのラッパーです。任意のネストされた要素はアニメーションになります

en: Click the button above and select images.<br>You can select multimple images with Ctrl (Cmd) key
ja_JP: 上記ボタンをクリックし画像を選択します。<br>Ctrl (Cmd)キーと単一画像を選択することができます。

en: Delay
ja_JP: 遅延

en: Dummy image
ja_JP: ダミー画像

en: Dummy text
ja_JP: ダミーテキスト

en: Generated text will be cached. Be careful with this option. If you disable it and insert many dummy_text shortcodes the page load time will be highly increased
ja_JP: 生成されたテキストにキャッシュされます。このオプションに注意してください。それを無効にすると、多くのdummy_text ショートコードを挿入した場合、ページの読み込み時間は非常に増加します

en: Open links in
ja_JP: リンクを開く

en: Paragraphs
ja_JP: 段落

en: Presets
ja_JP: プリセット

en: Save current settings as preset
ja_JP: 現在の設定をプリセットとして保存

en: Presets not found
ja_JP: プリセットが見つかりません

en: Add images
ja_JP: 画像を追加

en: After
ja_JP: 後

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Comment count
ja_JP: コメント数

en: Display name
ja_JP: 表示名

en: Field
ja_JP: フィールド

en: Horizontal offset
ja_JP: 水平オフセット

en: Icon picker
ja_JP: アイコンピッカー

en: Key
ja_JP: キー

en: Media manager
ja_JP: メディアマネージャ

en: Nice name
ja_JP: 素晴らしい名前

en: Post data
ja_JP: 投稿データ

en: Post data field name
ja_JP: 投稿データのフィールド名

en: Post date
ja_JP: 投稿日

en: Post excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋

en: Post meta
ja_JP: 投稿メタ

en: Post modified
ja_JP: 投稿修正

en: Post name
ja_JP: 投稿名

en: Post type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Template name
ja_JP: テンプレート名

en: Theme template
ja_JP: テーマのテンプレート

en: This content will be shown after the value
ja_JP: このコンテンツは値の後に表示されます

en: This content will be shown before the value
ja_JP: このコンテンツは値の前に表示されます

en: This text will be shown if data is not found
ja_JP: データが見つからない場合、このテキストが表示されます

en: User data
ja_JP: ユーザーデータ

en: Vertical offset
ja_JP: 垂直オフセット

en: You can specify custom post ID. Leave this field empty to use an ID of the current post. Current post ID may not work in Live Preview mode
ja_JP: カスタムの投稿IDを指定することができます。現在の投稿のIDを使用してこのフィールドを空にします。現在の投稿IDはライブプレビューモードでは動作しない場合があります

en: You can specify custom user ID. Leave this field empty to use an ID of the current user
ja_JP: カスタムのユーザーIDを指定することができます。現在のユーザーIDを使用するようにこのフィールドを空にします

en: Maximum number of image source posts (for recent posts, category and custom taxonomy)
ja_JP: 画像ソース内の記事の最大数 (最近の投稿、カテゴリとカスタムタクソノミーのため)

en: Slide link (added in media editor)
ja_JP: スライドリンク (メディアエディタで追加)

en: Choose image alignment
ja_JP: 画像の位置を選択

en: Image width and height (in pixels)
ja_JP: 画像の幅と高さ (ピクセル)

en: Select link target
ja_JP: リンクターゲットを選択

en: Thickness of a margin (in pixels)
ja_JP:  マージンの厚み (ピクセル単位)

en: You can make this QR code clickable. Enter here the URL
ja_JP: このQRコードをクリック可能にすることができます。URLを入力してください。

en: Allows to show the content only at the specified time period
ja_JP: 指定した期間にコンテンツを表示することができます

en: Alternative text
ja_JP: 代替テキスト

en: By default, the content of this shortcode will be visible all the time. By using fields below, you can add some limitations. For example, if you type 1-5 in the Days of the week field, content will be only shown from Monday to Friday. Using the same principles, you can limit content visibility from years to seconds.
ja_JP: デフォルトでこのショートコードのコンテンツは、すべての時間で表示します。以下のフィールドを使用して、いくつかの制限を追加できます。たとえばフィールドに1-5と入力した場合、コンテンツは月曜日から金曜日まで表示します。同じ原理を使用して秒から年までコンテンツの可視性を制限できます。

en: Days of the month
ja_JP: 月の日数

en: Days of the week
ja_JP: 曜日

en: Enter here comma-separated list of author's IDs. Example: 1,7,18
ja_JP: 投稿者IDをカンマ区切りで入力。例: 1,7,18

en: Examples (click to set)
ja_JP: 例 (クリックで設定)

en: In this field you can type the text which will be shown if content is not visible at the current moment
ja_JP: コンテンツが現在、表示されていない場合、このフィールドで表示するテキストを入力します

en: Months
ja_JP: 月間

en: Please pay special attention to the descriptions, which are located below each text field. It will save you a lot of time
ja_JP: 各テキストフィールドの下の説明に注意してください。それらは時間を節約します。

en: Scheduled content
ja_JP: スケジュールされたコンテンツ

en: Scheduler
ja_JP: スケジューラ

en: This shortcode allows you to show content only at the specified time.
ja_JP: このショートコードは指定した時間コンテンツを表示します。

en: Years
ja_JP: 年

en: Feed grabber
ja_JP: フィード取込み

en: Pro Tip
ja_JP: プロのヒント

en: What to generate
ja_JP: 生成する内容

en: What
ja_JP: 何

en: Hit enter to select highlighted shortcode, while searching
ja_JP: 検索中にハイライトされたショートコードを選択するには Enter キーを押してください

en: Speed
ja_JP: 速度

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: Advanced QR code generator
ja_JP: 高度な QR コードジェネレータ

en: QR code
ja_JP: QR コード

en: Enter here short description. This text will be used in alt attribute of QR code
ja_JP: ここに簡単な説明を入力します。このテキストは QR コードの alt 属性で使用します。

en: Post mime type
ja_JP: 投稿 MIME タイプ

en: Ping status
ja_JP: Ping ステータス

en: Meta key name
ja_JP: Meta キー名

en: Meta key values
ja_JP: Meta キー値

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Meta key
ja_JP: Meta キー

en: Post ID's
ja_JP: 投稿 ID

en: Enter comma separated ID's of the posts that you want to show
ja_JP: 表示したい ID をカンマで区切って入力

en: Maps by Google
ja_JP: Google マップ

en: Parent ID
ja_JP: 親 ID

en: Login link url
ja_JP: ログインリンク URL

en: Post or page ID
ja_JP: 投稿やページ ID

en: Url to mp4/flv video-file
ja_JP: 動画ファイル mp4/flv の URL

en: Live preview
ja_JP: ライブプレビュー

en: Pagination
ja_JP: ページ送り

en: ID of the parent page. Leave blank to use current page
ja_JP: 親ページ ID。現在のページを使用する場合は空白にします

en: RSS feed
ja_JP: RSS フィード

en: Filter by type
ja_JP: タイプで絞り込み

en: Tab name
ja_JP: タブ名

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Is this tab disabled
ja_JP: このタブでは無効になっています

en: Single tab
ja_JP: 単一のタブ

en: Spoiler
ja_JP: スポイラー

en: Spoiler title
ja_JP: スポイラーのタイトル

en: Text in spoiler title
ja_JP: スポイラーのタイトル内のテキスト

en: Open
ja_JP: 開く

en: Is spoiler content visible by default
ja_JP: スポイラーのコンテンツはデフォルトで表示される

en: Fancy
ja_JP: ファンシー

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Hidden content
ja_JP: 非表示のコンテンツ

en: Spoiler with hidden content
ja_JP: コンテンツが非表示のスポイラー

en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

en: Accordion with spoilers
ja_JP: スポイラーとアコーディオン

en: Divider
ja_JP: 仕切り

en: Show TOP link
ja_JP: トップに戻るを表示

en: Show link to top of the page or not
ja_JP: トップに戻るリンクを表示

en: Go to top
ja_JP: ページのトップへ

en: Link text
ja_JP: リンクテキスト

en: Text for the GO TOP link
ja_JP: トップに戻るリンクのテキスト

en: Content divider with optional TOP link
ja_JP: トップに戻るリンクの仕切り

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height of the spacer in pixels
ja_JP: ピクセル単位のスペーサの高さ

en: Empty space with adjustable height
ja_JP: 調節可能な空きスペースの高さ

en: Highlight
ja_JP: ハイライト

en: Background
ja_JP: 背景

en: Highlighted text background color
ja_JP: 強調表示するテキストの背景色

en: Highlighted text color
ja_JP: 強調表示するテキストの色

en: Highlighted text
ja_JP: 強調表示するテキストの背景色

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Success
ja_JP: 成功

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Important
ja_JP: 重要

en: Black
ja_JP: 黒

en: Info
ja_JP: 情報

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Style of the label
ja_JP: ラベルのスタイル

en: Styled label
ja_JP: ラベルスタイル

en: Quote
ja_JP: 引用

en: Cite
ja_JP: 引用

en: Quote author name
ja_JP: 引用の投稿者名

en: Url of the quote author. Leave empty to disable link
ja_JP: 引用投稿者のURL。リンクを無効にする場合は空白にします

en: Flat
ja_JP: フラット

en: Light
ja_JP: ライト

en: Frame
ja_JP: フレーム

en: Frame alignment
ja_JP: フレームアライメント

en: Styled image frame
ja_JP: 画像フレームスタイル

en: Column
ja_JP: カラム

en: Full width
ja_JP: 全幅

en: One half
ja_JP: 1/2

en: One third
ja_JP: 1/3

en: Two third
ja_JP: 2/3

en: One fourth
ja_JP: 1/4

en: Three fourth
ja_JP: 3/4

en: One fifth
ja_JP: 1/5

en: Two fifth
ja_JP: 2/5

en: Three fifth
ja_JP: 3/5

en: Four fifth
ja_JP: 4/5

en: One sixth
ja_JP: 1/6

en: Five sixth
ja_JP: 5/6

en: Flexible and responsive columns
ja_JP: 列の柔軟性とレスポンシブ

en: List
ja_JP: リスト

en: Arrow
ja_JP: 矢印

en: Link
ja_JP: リンク

en: Plus
ja_JP: プラス

en: <ul>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    <li>List item</li>
    </ul>
ja_JP: <ul>
    <li>並び項目</li>
    <li>並び項目</li>
    <li>並び項目</li>
    </ul>

en: Styled unordered list
ja_JP: 番号の付かないリスト

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button link
ja_JP: ボタン

en: Target
ja_JP: ターゲット

en: Button link target
ja_JP: ボタンのリンク先

en: Soft
ja_JP: ソフト

en: Glass
ja_JP: ガラス

en: Bubbles
ja_JP: 泡

en: Noise
ja_JP: ノイズ

en: Stroked
ja_JP: 撫でる

en: Button background style preset
ja_JP: ボタンの背景スタイルプリセット

en: Button background color
ja_JP: ボタンの背景色

en: Button text color
ja_JP: ボタンのテキスト色

en: Button size
ja_JP: ボタンサイズ

en: Fluid buttons has 100% width
ja_JP: 流体ボタンが100%の幅を有します

en: Centered
ja_JP: 中央

en: Is button centered on the page
ja_JP: ボタンをページの中央に配置

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Radius of button corners. Auto-radius calculation based on button size
ja_JP: ボタンコーナーの半径。ボタンサイズに基づいて半径を自動算出

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Top
ja_JP: 上

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Description
ja_JP: 説明

en: Small description under button text. This option is incompatible with icon.
ja_JP: ボタンの下の小さな説明。このオプションはアイコンと互換性がありません

en: Styled button
ja_JP: ボタンスタイル

en: Service
ja_JP: サービス

en: Service title
ja_JP: サービスタイトル

en: Service name
ja_JP: サービス名

en: You can upload custom icon for this box
ja_JP: このボックスにカスタムアイコンをアップロード可能

en: Icon size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Size of the uploaded icon in pixels
ja_JP: アイコンサイズ (px単位)

en: Service description
ja_JP: サービスの説明

en: Service box with title
ja_JP: サービスボックスのタイトル

en: Box title
ja_JP: ボックスタイトル

en: Text for the box title
ja_JP: ボックスタイトルのテキスト

en: Box style preset
ja_JP: ボックススタイルプリセット

en: Color
ja_JP: 色

en: Color for the box title and borders
ja_JP: ボックスタイトルと枠線色

en: Title text color
ja_JP: タイトルテキストの色

en: Color for the box title text
ja_JP: ボックスタイトルのテキスト色

en: Box corners radius
ja_JP: ボックスコーナー半径

en: Box content
ja_JP: ボックスのコンテンツ

en: Colored box with caption
ja_JP: カラーボックスの見出し

en: Note background color
ja_JP: ノートの背景色

en: Note text color
ja_JP: ノートテキストの背景色

en: Note corners radius
ja_JP: ノートテキスト色

en: Note text
ja_JP: ノートテキスト

en: Colored box
ja_JP: カラーボックス

en: Image
ja_JP: 画像

en: Inline (html content)
ja_JP: インライン (HTMLコンテンツ)

en: Content type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Content source
ja_JP: コンテンツソース

en: Lightbox window with custom content
ja_JP: カスタムコンテンツとLightboxのウィンドウ

en: Tooltip
ja_JP: ツールチップ

en: Position
ja_JP: 位置

en: Tooltip position
ja_JP: ツールチップの位置

en: Shadow
ja_JP: 影

en: Font size
ja_JP: フォントサイズ

en: Tooltip title
ja_JP: ツールチップタイトル

en: Tooltip content
ja_JP: ツールチップコンテンツ

en: Always visible
ja_JP: 常に表示

en: Behavior
ja_JP: 行動

en: Tooltip window with custom content
ja_JP: カスタムコンテンツとウィンドウのツールチップ

en: Private note text
ja_JP: プライベートメモ

en: Url
ja_JP: URL

en: Url of YouTube page with video. Ex: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX
ja_JP: YouTubeページのURL。例: http://youtube.com/watch?v=XXXXXX

en: Width
ja_JP: 幅

en: Player width
ja_JP: プレイヤーの幅

en: Player height
ja_JP: プレイヤーの高さ

en: Responsive
ja_JP: レスポンシブ

en: Ignore width and height parameters and make player responsive
ja_JP: 幅と高さのパラメーターは無視され、プレーヤーはレスポンシブになります

en: Autoplay
ja_JP: 自動再生

en: Url of Vimeo page with video
ja_JP: VimeoのページURL

en: File
ja_JP: ファイル

en: Player width. You can specify width in percents and player will be responsive. Example values: <b%value>200px</b>, <b%value>100&#37;</b>
ja_JP: プレイヤー幅。パーセントで幅を指定することができプレイヤーはレスポンシブになります。値の例: <b%value>200px</b>、<b%value>100%</b>

en: Play file automatically when page is loaded
ja_JP: ページをロードしたとき自動的にファイルを再生

en: Loop
ja_JP: ループ

en: Repeat when playback is ended
ja_JP: 再生が終了したときに繰り返す

en: Controls
ja_JP: コントロール

en: Is this column centered on the page
ja_JP: この列はページの中央に配置されます

en: 0 - Do not hide controls
ja_JP: 0 - コントロールを隠さない

en: 0 - Hide controls
ja_JP: 0 - コントロールを隠す

en: 1 - Hide all controls on mouse out
ja_JP: 1 - マウスアウトですべてのコントロールを隠す

en: 1 - Show controls
ja_JP: 1 - コントロールを表示

en: 2 - Hide progress bar on mouse out
ja_JP: 2 - マウスアウトでプログレスバーを隠す

en: 2 - Show controls when playback is started
ja_JP: 2 - 再生開始時にコントロールを表示

en: Arrow circle 2
ja_JP: 矢印円 2

en: Autohide
ja_JP: 自動的に隠す

en: Caret
ja_JP: カーソル

en: Caret square
ja_JP: 正方形のカーソル

en: Chevron
ja_JP: シェブロン

en: Chevron circle
ja_JP: シェブロンサークル

en: Dark theme
ja_JP: 暗いテーマ

en: Folder 1
ja_JP: フォルダ 1

en: Folder 2
ja_JP: フォルダ 2

en: Icons for spoiler
ja_JP: スポイラーのアイコン

en: Light theme
ja_JP: 明るいテーマ

en: Playlist
ja_JP: プレイリスト

en: Plus circle
ja_JP: プラスサークル

en: Plus square 1
ja_JP: プラスサークル 1

en: Plus square 2
ja_JP: プラスサークル 2

en: Setting of YES will cause the player to play the initial video again and again
ja_JP: 'はい'に設定するとプレイヤーは何度も最初の動画を再生します。

en: Setting this parameter to NO prevents the fullscreen button from displaying
ja_JP: このパラメーターを'いいえ'に設定するとフルスクリーンのボタンを表示しません。

en: Show full-screen button
ja_JP: フルスクリーンボタンを表示

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: This parameter indicates whether the embedded player will display player controls (like a play button or volume control) within a dark or light control bar
ja_JP: このパラメーターは、埋め込み型プレーヤーのプレーヤーコントロール (再生ボタンまたはボリューム コントロール) に暗いか明るいどちらのコントロールバーを表示するかを示します

en: This parameter indicates whether the video controls will automatically hide after a video begins playing
ja_JP: このパラメータは、動画の再生が開始した後に動画コントロールを自動的に非表示にするかどうかを示します

en: This parameter indicates whether the video player controls will display
ja_JP: このパラメータは、動画プレーヤーのコントロールを表示するかどうかを示します

en: Value is a comma-separated list of video IDs to play. If you specify a value, the first video that plays will be the VIDEO_ID specified in the URL path, and the videos specified in the playlist parameter will play thereafter
ja_JP: 再生する動画IDのカンマ区切りリストの値です。値を指定した場合は、再生される最初の動画は、URLパスで指定されたVIDEO_IDとなり、プレイリストパラメータで指定された動画は、その後再生されます。

en: This parameter lets you use a YouTube player that does not show a YouTube logo. Set the parameter value to YES to prevent the YouTube logo from displaying in the control bar. Note that a small YouTube text label will still display in the upper-right corner of a paused video when the user's mouse pointer hovers over the player
ja_JP: このパラメータを使用すると、YouTubeのロゴを表示しないYouTubeプレーヤーを使用することができます。コントロールバーからYouTubeのロゴを非表示にするにはパラメータ値を'はい'に設定します。ユーザーのマウスポインタをプレイヤー上に置いたときに、小さなYouTubeのテキストラベルが動画の右上に表示されることに注意してください。

en: Arrow circle 1
ja_JP: 矢印円 1

en: Choose style for this quote
ja_JP: この引用のスタイルを選択

en: Choose style for this spoiler
ja_JP: このスポイラーのスタイルを選択

en: Anchor
ja_JP: アンカー

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Button text shadow
ja_JP: ボタンのテキストの影

en: Icon color
ja_JP: アイコンの色

en: Round
ja_JP: ラウンド

en: This color will be applied to the selected icon. Does not works with uploaded icons
ja_JP: この色は選択されたアイコンに適用されます。アップロードされたアイコンでは動作しません。

en: You can upload custom icon for this list or pick a built-in icon
ja_JP: このリストのカスタムアイコンをアップロードするか、組み込みのアイコンを選ぶことができます

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Text shadow
ja_JP: テキストの影

en: You can upload custom icon for this button or pick a built-in icon
ja_JP: このボタンのカスタムアイコンをアップロードするか、組み込みのアイコンを選ぶことができます

en: Start the playback of the video automatically after the player load. May not work on some mobile OS versions
ja_JP: 自動的にプレーヤーの読込後に動画の再生を開始します。一部のモバイルOSのバージョンでは動作しない場合があります

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Dailymotion
ja_JP: デイリーモーション

en: Dailymotion video
ja_JP: デイリーモーション 動画

en: Determines the quality that must be played by default if available
ja_JP: デフォルトで演奏しなければならない場合の品質を指定

en: Did you know that you can wrap multiple spoilers with [accordion] shortcode to create accordion effect?
ja_JP: アコーディオン効果を作成する[accordion]ショートコードで複数のスポイラーをラップできることを知っていますか？

en: Foreground color
ja_JP: 表示文字色

en: Ghost
ja_JP: ゴースト

en: Highlight color
ja_JP: ハイライトカラー

en: Quality
ja_JP: 品質

en: Show logo
ja_JP: ロゴの表示

en: Show related videos
ja_JP: 関連動画を表示

en: Show related videos at the end of the video
ja_JP: 動画の最後に関連動画を表示する

en: Show video info
ja_JP: 動画情報を表示

en: Show videos info (title/author) on the start screen
ja_JP: スタート画面で動画情報(タイトル/作者)を表示する

en: Link target
ja_JP: リンクターゲット

en: Pick a background color
ja_JP: 背景色を選択

en: Add an icon to the less link
ja_JP: 小さいリンクにアイコンを追加

en: Add an icon to the more link
ja_JP: 続きを表示のリンクにアイコンを追加

en: Adjust the top and bottom margins of this divider (in pixels)
ja_JP: このデバイダーの上下の余白を調整 (ピクセル)

en: Choose style for this divider
ja_JP: このデバイダーのスタイルを選択

en: Did you know that you need to wrap single tabs with [tabs] shortcode?
ja_JP: [タブ]ショートコードを持つ単一のタブをラップする必要があることをご存知ですか？

en: Divider color
ja_JP: デバイダーの色

en: Enter the text for less link
ja_JP: 小さいリンク用のテキストを入力

en: Enter the text for more link
ja_JP: 続きを表示リンク用のテキストを入力

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: Expandable text block
ja_JP: 拡張可能なテキストブロック

en: Height for collapsed state (in pixels)
ja_JP: 折り畳んだ状態の高さ (ピクセル)

en: Height of the divider (in pixels)
ja_JP: デバイダーの高さ (ピクセル)

en: Hide less link
ja_JP: 小さいリンクを非表示にする

en: Less icon
ja_JP: 小さいアイコン

en: Less text
ja_JP: 小さいテキスト

en: Link align
ja_JP: リンクの位置

en: Link color
ja_JP: リンク色

en: Link style
ja_JP: リンクのスタイル

en: More icon
ja_JP: 詳細アイコン

en: More text
ja_JP: 複数のテキスト

en: Pick the color for divider
ja_JP: デバイダーの色を選択

en: Pick the color for TOP link
ja_JP: トップリンクの色を選択

en: Pick the link color
ja_JP: リンクの色を選択

en: Pick the text color
ja_JP: テキストの色を選択

en: Select link alignment
ja_JP: リンクの位置を選択

en: Select the style for more/less link
ja_JP: リンクのスタイルを選択

en: Show less
ja_JP: 小さい表示

en: Show more
ja_JP: 続きを表示

en: This option allows you to hide less link, when the text block has been expanded
ja_JP: テキストブロックを拡張した場合、このオプションを使用すると小さいリンクを非表示にします。

en: This text block can be expanded
ja_JP: このテキストブロックを拡大できます

en: Underlined
ja_JP: 下線

en: Insert here URL or CSS selector. Use URL for Iframe and Image content types. Use CSS selector for Inline content type.<br />Example values:<br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube video (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - uploaded image (image)<br /><b%value>http://example.com/</b> - any web page (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - any HTML content (inline)
ja_JP: ここにURLまたはCSSセレクタを挿入します。インラインフレームと画像のコンテンツタイプのURLを使用してください。インラインコンテンツタイプのCSSセレクターを使用してください。<br />値の例: <br /><b%value>http://www.youtube.com/watch?v=XXXXXXXXX</b> - YouTube動画 (iframe)<br /><b%value>http://example.com/wp-content/uploads/image.jpg</b> - アップロードされた画像<br /><b%value>http://example.com/</b> - 任意のWebページ (iframe)<br /><b%value>#my-custom-popup</b> - 任意のHTMLコンテンツ (inline)

en: Adjust the shadow for content box
ja_JP: コンテンツボックスの影を調整

en: Choose how to open the custom tab link
ja_JP: カスタムタブのリンクを開く方法を選択

en: Inline content
ja_JP: インラインコンテンツ

en: Inline content for lightbox
ja_JP: lightboxのインラインコンテンツ

en: Lightbox content
ja_JP: lightboxのコンテンツ

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Pick a text color
ja_JP: テキストの色を選択

en: Select the text alignment
ja_JP: テキストの配置を選択

en: Text alignment
ja_JP: テキストアラインメント

en: Vimeo video
ja_JP: Vimeo 動画

en: Here you can add value for the title attribute
ja_JP: ここで title 属性を追加できます

en: Tab content
ja_JP: タブコンテンツ

en: Allows to hide or show the Dailymotion logo
ja_JP: Dailymotion のロゴを表示したり非表示にする

en: HTML color of the controls elements' highlights
ja_JP: HTML コントロール要素のハイライト色

en: HTML color of the foreground of controls elements
ja_JP: HTML コントロール要素の前景色

en: Audio file url. Supported formats: mp3, ogg
ja_JP: 音声ファイルの URL 。サポート形式: mp3, ogg

en: HTML color of the background of controls elements
ja_JP: HTML コントロール要素の背景色

en: Url of Dailymotion page with video
ja_JP: Dailymotion の動画ページの URL

en: YouTube video player with advanced settings
ja_JP: YouTube の動画プレーヤーの高度な設定

en: Select type of the lightbox window content
ja_JP: Lightbox のウィンドウタイプを選択

en: Rel attribute
ja_JP: rel 属性

en: Choose dropcap size
ja_JP: Dropcap のサイズを選択

en: Dropcap style preset
ja_JP: Dropcap のプリセットスタイル

en: Pullquote alignment (float)
ja_JP: Pullquote アライメント (フロート)

en: Blockquote alternative
ja_JP: 代替 Blockquote

en: Cite url
ja_JP: 引用 URL

en: Spacer
ja_JP: スペーサー

en: Fluid
ja_JP: 可変

en: Here you can add value for the rel attribute.<br>Example values: <b%value>nofollow</b>, <b%value>lightbox</b>
ja_JP: ここでは、rel 属性に値を追加することができます。<br>値の例: <b%value>nofollow</b>、<b%value>lightbox</b>

en: Advanced JavaScript code for onClick action
ja_JP: onClick アクションのための高度な JavaScript コード

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Style
ja_JP: スタイル

en: This shortcode doesn't work in live preview. Please insert it into editor and preview on the site.
ja_JP: このショートコードは、ライブプレビューでは動作しません。サイト上のエディタに挿入してください。

en: All
ja_JP: すべて

en: Box
ja_JP: ボックス

en: Media
ja_JP: メディア

en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

en: Other
ja_JP: その他

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Left
ja_JP: 左

en: Center
ja_JP: 中央

en: Right
ja_JP: 右

en: Heading text alignment
ja_JP: 見出しテキストの位置

en: Class
ja_JP: クラス

en: Heading text
ja_JP: 見出しテキスト

en: Styled heading
ja_JP: 見出しスタイル

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Active tab
ja_JP: 有効なタブ

en: Select which tab is open by default
ja_JP: 最初に開いているタブを指定

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Tabs container
ja_JP: コンテナタブ

en: Tab
ja_JP: タブ

en: None
ja_JP: なし

en: Add selected images
ja_JP: 選択した画像を追加

en: Bottom margin (pixels)
ja_JP: ボトムマージン (ピクセル)

en: Choose style for this tabs
ja_JP: このタブのスタイルを選択

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Groove
ja_JP: 溝

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Ridge
ja_JP: リッジ

en: Select images
ja_JP: 画像を選択

en: Choose style for this heading
ja_JP: この見出しのスタイルを選択

en: Select heading size (pixels)
ja_JP: 見出しの大きさを選択 (ピクセル)

en: Please enter a name for new preset
ja_JP: 新しいプリセット名を入力してください

en: New preset
ja_JP: 新しいプリセット

en: Choose file
ja_JP: ファイルを選択

en: Last used settings
ja_JP: 最後に使用した設定

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Close (Esc)
ja_JP: 閉じる (Esc)

en: Next (Right arrow key)
ja_JP: 次 (右矢印キー)

en: Previous (Left arrow key)
ja_JP: 前 (左矢印キー)

en: Default value
ja_JP: デフォルト値

en: Extra CSS class
ja_JP: 別の CSS クラス

en: Add horizontal scrollbar if table width larger than page width
ja_JP: テーブル幅がページ幅より大きい場合は水平スクロールバーを追加

en: Amount
ja_JP: 金額

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: This parameter controls whether videos play inline or fullscreen in an HTML5 player on iOS
ja_JP: この変数は、iOS の HTML5プレーヤー上で動画をインラインで再生するか、フルスクリーンで再生するかを制御します

en: You can apply custom filter to the retrieved value. Enter here function name. Your function must accept one argument and return modified value. Name of your function must include word <b>filter</b>. Example function:
ja_JP: 取得した値にカスタムフィルターを適用きます。ここに関数名を入力してください。関数は1つの引数を受け取り、変更された値を返す必要があります。関数名には <b>filter</b> という単語を含めなければなりません。関数の例:

en: <table>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    <tr>
    	<td>Table</td>
    	<td>Table</td>
    </tr>
    </table>
ja_JP: <table>
    <tr>
    →	<td>テーブル</td>
    →	<td>テーブル</td>
    </tr>
    <tr>
    →	<td>テーブル</td>
    →	<td>テーブル</td>
    </tr>
    </table>

en: Words
ja_JP: 単語

en: Trashed
ja_JP: ゴミ箱に移動済み

en: Title attribute
ja_JP: タイトル属性

en: Time
ja_JP: 時刻

en: Text color
ja_JP: テキスト色

en: Testimonial
ja_JP: 推薦文

en: Terms
ja_JP: ターム

en: Table
ja_JP: 表

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: Solid
ja_JP: 単色

en: Slow
ja_JP: ゆっくり

en: Section
ja_JP: セクション

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Pullquote
ja_JP: プルクオート

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Note
ja_JP: メモ

en: Minimal
ja_JP: ミニマル

en: Menu order
ja_JP: メニューの順序

en: Members
ja_JP: 会員

en: Medium
ja_JP: 中

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Link to
ja_JP: リンク先

note: translators: do not translate the <b>onclick</b> part, the <b>Unsafe features</b> must be translated translators: do not translate the <b>url</b> part, the <b>Unsafe
en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Full
ja_JP: 全幅

en: Food
ja_JP: 飲食

en: Fixed width table cells
ja_JP: 表のセル幅を固定

en: Fast
ja_JP: 高速

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Double
ja_JP: ダブル

en: Dotted
ja_JP: ドット

en: Data
ja_JP: 日付

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Crop images
ja_JP: 画像の切り抜き

en: Content
ja_JP: 内容

en: Comment status
ja_JP: コメントの状態

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Border color
ja_JP: 枠線の色

en: Before
ja_JP: 更新前

en: Audio
ja_JP: 音声

en: Any
ja_JP: すべて

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: Align
ja_JP: 配置

en: Row for flexible columns
ja_JP: フレキシブルカラムの列

en: Select column width. This width will be calculated depend page width
ja_JP: カラム幅を選択してください。この幅はページ幅によって計算されます

en: Did you know that you need to wrap columns with [row] shortcode?
ja_JP: [row] ショートコードを持つカラムを折返しする必要があることをご存知ですか ?

en: Column content
ja_JP: カラムコンテンツ

en: Show and hide on mouse over
ja_JP: マウスホバーで表示/非表示

en: Show and hide on mouse click
ja_JP: マウスクリックで表示/非表示

en: YouTube advanced
ja_JP: YouTube 詳細設定

en: You can use unique anchor for this spoiler to access it with hash in page url. For example: type here <b%value>Hello</b> and then use url like http://example.com/page-url#Hello. This spoiler will be open and scrolled in
ja_JP: このスポイラーのためのユニークなアンカーを使用してページURLのハッシュにアクセスできます。例: <b%value>Hello</b>とここに入力し、http://example.com/page-url#HelloのようなURLを使用します。このスポイラーがアクティブになりにスクロールします。

en: Media library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Primary color
ja_JP: メインの色

en: Pick a primary color
ja_JP: メインの色を選択

en: Max width
ja_JP: 最大幅

en: Warning!
ja_JP: 警告 !

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://getshortcodes.com/
ja_JP: http://getshortcodes.com/

note: Description of the plugin
en: A comprehensive collection of visual components for WordPress
ja_JP: WordPress 用のビジュアルコンポーネントの包括的なコレクション

en: Plugin settings overview
ja_JP: プラグイン設定の概要

note: Translators: %s - link to the shortcodes.full.css file
en: Open %s file to see default styles
ja_JP: デフォルトのスタイルを表示するには、 %s ファイルを開きます。

en: Available variables
ja_JP: 利用可能な変数

en: Plugin website
ja_JP: プラグインサイト

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます !

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: How to use Custom CSS editor
ja_JP: カスタム CSS エディターを使うには

en: More information
ja_JP: 詳細情報

en: the URL of the directory of the plugin
ja_JP: プラグインのディレクトリの URL

en: the URL of the site home page
ja_JP: サイトのホームページ URL

en: the URL of the directory of the current theme
ja_JP: 現在のテーマのディレクトリの URL

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Rate plugin
ja_JP: プラグインを評価

en: Click to return to the shortcodes list
ja_JP: ショートコードのリストに戻ります

en: All shortcodes
ja_JP: 全てのショートコード

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Remind me later
ja_JP: 後で再通知

en: Getting started
ja_JP: はじめてみよう
