Themes - Astra - en to ja_JP translation catalogue (2595 entries)

note: Description of the theme
en: The Astra WordPress theme is lightning-fast and highly customizable. It has over 1 million downloads and the only theme in the world with 6,000+ five-star reviews! It’s ideal for professional web designers, solopreneurs, small businesses, eCommerce, membership sites and any type of website. It offers special features and templates so it works perfectly with all page builders like Spectra, Elementor, Beaver Builder, etc. Fast performance, clean code, mobile-first design and schema markup are all built-in, making the theme exceptionally SEO-friendly. It’s fully compatible with WooCommerce, SureCart and other eCommerce plugins and comes with lots of store-friendly features and templates. Astra also provides expert support for free users. A dedicated team of fully trained WordPress experts are on hand to help with every aspect of the theme. Try the live demo of Astra: https://zipwp.org/themes/astra/
ja_JP: WordPress テーマ「Astra」は高速であらゆるカスタマイズが可能です。100万件以上のダウンロードがあり、世界で唯一6,000件以上の5つ星のレビューがあります ! プロウェブデザイナー、ソロプレナー、小規模ビジネス、eコマース、会員サイトなど様々なウェブサイトに最適です。特別な機能とテンプレートが装備され、Spectra、Elementor、Beaver Builder 等のページビルダーと完璧に機能します。迅速なパフォーマンス、綺麗なコード、モバイルファーストデザイン、スキーママークアップのすべてが搭載され、結果、非常に SEO フレンドリーなテーマです。WooCommerce、SureCart や他の e コマースプラグインと完璧に適合性があり、店舗に適した機能とテンプレートが備わっています。Astra はまた無料版のユーザーにもエキスパートサポートを提供しています。完全な教育を受けた専門の WordPress エキスパートチームがテーマのあらゆる面を支援します。Astra のライブでもををお試しください: https://zipwp.org/themes/astra/

en: Search everything: from site settings to pages and design tools
ja_JP: すべてを検索: サイトの設定からページとデザインツールまで

en: Learn
ja_JP: 学習

en: WooCommerce, Shop, Store, Products, Single Product, Cart, Checkout, Account, My Account, Orders, Sidebar
ja_JP: WooCommerce、ショップ、ストア、商品、個別商品、カート、購入手続き、アカウント、マイアカウント、注文、サイドバー

en: Customizer: WooCommerce
ja_JP: カスタマイザー: WooCommerce

en: General, Sidebar, Accessibility, Skip to Content, Block Editor, Gutenberg, Misc, Scroll To Top, Back to Top
ja_JP: 一般、サイドバー、アクセシビリティ、内容をスキップ、ブロックエディター、Gutenberg、その他、上部へスクロール、トップへ戻る

en: Customizer: General
ja_JP: カスタマイザー: 一般

en: Blog, Archive, Single Post, Post, Single Page, Page, Content, Excerpt, Featured Image, Meta, Author, Date, Categories, Tags, Comments
ja_JP: ブログ、アーカイブ、個別投稿、投稿、個別ページ、ページ、コンテンツ、抜粋、アイキャッチ画像、メタ、投稿者、日付、カテゴリー、タグ、コメント

en: Customizer: Blog
ja_JP: カスタマイザー: ブログ

en: Footer, Footer Widgets, Footer Bar, Copyright, Primary Footer, Above Footer, Below Footer, Menu, Social, HTML, Widget
ja_JP: フッター、フッターウィジェット、フッターバー、著作権、メインフッター、フッター上、フッターの下、メニュー、ソーシャル、HTML、ウィジェット

en: Customizer: Footer
ja_JP: カスタマイザー: フッター

en: Header, Site Identity, Logo, Site Title, Tagline, Primary Header, Primary Menu, Menu, Navigation, Above Header, Below Header, Mobile Header, Mobile Menu, Search, Button, Social, Account, Cart, Widget, HTML, Off Canvas, Mobile Trigger
ja_JP: ヘッダー、サイト基本情報、ロゴ、サイトタイトル、キャッチフレーズ、メインヘッダー、メインメニュー、メニュー、ナビゲーション、ヘッダーの上、ヘッダーの下、モバイルヘッダー、モバイルメニュー、検索、ボタン、ソーシャル、アカウント、カート、ウィジェット、HTML、オフキャンヴァス、モバイルトリガー

en: Customizer: Header
ja_JP: カスタマイザー: ヘッダー

en: Global, Container, Layout, Colors, Color, Background, Base Colors, Typography, Font, Fonts, Headings, Text, Buttons, Button, Style, Base Typography
ja_JP: 一般、コンテナ、レイアウト、色、カラー、背景、基本色、タイポグラフィ、フォント、フォント、見出し、テキスト、ボタン、ボタン、スタイル、ベースタイポグラフィ

en: Customizer: Global
ja_JP: カスタマイザー: 一般

en: Add your own content and visuals to make your site feel authentic and trustworthy
ja_JP: サイトの信頼性と信憑性を感じるため、独自のコンテンツとビジュアルを追加してください

en: Edit Your Homepage
ja_JP: ホームページを編集

en: Set Homepage
ja_JP: ホームページを設定

en: Edit Homepage
ja_JP: ホームページを編集する

en: Customize Products
ja_JP: 商品をカスタマイズ

en: Customize Product Page in Astra
ja_JP: Astra の商品ページをカスタマイズ

en: Improve product presentation with better structure and clarity.
ja_JP: より優れた構造と明瞭さで商品のプレゼンテーションを向上させます。

en: Customize Product Page
ja_JP: 商品ページをカスタマイズ

en: Customize Shop
ja_JP: ショップをカスタマイズ

en: Customize Shop Page in Astra
ja_JP: Astra にショップページをカスタマイズ

en: Adjust product grid spacing, columns, and visual elements.
ja_JP: 商品のグリッド間隔、カラムとビジュアル要素を調整する。

en: Customize Shop Page
ja_JP: ショップページをカスタマイズ

en: Create a clean, trustworthy shopping experience to maximize your sales
ja_JP: 売上を最大化するために、クリーンで信用できるショッピング体験を作成しましょう

en: WooCommerce Essentials
ja_JP: WooCommerce の必須

en: Customize Page
ja_JP: ページをカスタマイズ

en: Customize Single Page Layout in Astra
ja_JP: Astra の個別ページレイアウトをカスタマイズ

en: Fine-tune individual pages for layout, style to suite your storytelling, SEO, and user experience
ja_JP: 個々のページのレイアウトとスタイルを、あなとの物語の語り方、SEO、とユーザー体験に合わせて微調整しましょう

en: Customize Single Page Layout
ja_JP: 個別ページレイアウトをカスタマイズ

en: Customize Blog
ja_JP: ブログをカスタマイズ

en: Customize Blog Layout in Astra
ja_JP: Astra にブログレイアウトをカスタマイズ

en: Choose how your posts appear - customize everything like layout, style, width and much more
ja_JP: 投稿の表示方を選ぶ - レイアウト、スタイルや幅、すべてをカスタマイズ可能です

en: Customize Blog Layout
ja_JP: ブログのレイアウトをカスタマイズ

en: Configure Sidebar
ja_JP: サイドバーを設定

en: Customize Sidebar Layout in Astra
ja_JP: Astra のサイドバーレイアウトをカスタマイズ

en: Select left, right, or no sidebar depending on your content needs.
ja_JP: コンテンツに合わせて、左、右、またはサイドバーなしを選択してください。

en: Choose default sidebar layout and style
ja_JP: デフォルトサイドバーレイアウトとスタイルを選ぶ

en: Give your pages a clean, consistent visual flow that feels polished and professional.
ja_JP: ページに洗練されたプロフェッショナルな印象と、クリーンで統一性のある視覚的な流れを与えましょう。

en: Page & Layout Settings
ja_JP: ページとレイアウト設定

en: Customize Footer Layout in Astra
ja_JP: Astra にフッターレイアウトをカスタマイズ

en: Add your social handles, links, contact info, copyrights, or widgets to create a professional closing section.
ja_JP: プロフェッショナルな最終セクションを作成するために、ソーシャルハンドル、リンク、連絡先、著作権、またはウィジェットを追加してください。

en: Customize Footer Layout
ja_JP: フッターレイアウトのカスタマイズ

en: Create a clean, modern footer that builds trust and improves browsing.
ja_JP: 信頼を築き、ブラウジング体験を向上するために、綺麗でモダンなフッターを作成しましょう。

en: Footer Customization
ja_JP: フッターのカスタマイズ

en: Configure Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニューを設定

en: Set Up Your Mobile Header in Astra
ja_JP: Astra のモバイルヘッダーをセットアップ

en: Optimize the header experience for small screens to ensure a seamless mobile journey.
ja_JP: シームレスなモバイル体験を確保するために、小サイズの画面のヘッダー体験を最適化しましょう。

en: Set Up Your Mobile Header
ja_JP: モバイルヘッダーをセットアップ

en: Configure Menu
ja_JP: メニューを設定

en: Organize Your Menu in Astra
ja_JP: Astra のメニューを整理

en: Create a simple, logical menu so visitors can find what they need without friction.
ja_JP: 訪問者が必要なものを簡単に探せるように、シンプルで合理的なメニューを作成してください。

en: Organize Your Menu
ja_JP: メニューを整理

en: Customize Header
ja_JP: ヘッダーのカスタマイズ

en: Customize Header Layout in Astra
ja_JP: Astra のヘッダーレイアウトをカスタマイズ

en: Adjust your header structure: placement of logo, site title, buttons, menu and other elements
ja_JP: ヘッダーの構造を調整: ロゴ、サイトタイトル、ボタン、メニューと他の要素の配置

en: Customize Header Layout
ja_JP: ヘッダーレイアウトをカスタマイズ

en: Guide visitors effortlessly with a clear, modern, and intuitive header experience.
ja_JP: クリーンでモダンで直感的なヘッダー体験で訪問者をスムーズに案内しましょう。

en: Navigation & Header
ja_JP: ナビゲーション・ヘッダー

en: Update Style Guide
ja_JP: 更新スタイルのガイド

en: Update Brand Style Guide in Astra
ja_JP: Astra にブランドスタイルガイドを更新

en: Bring consistency across your entire site by setting your brand colors, fonts, and design rules.
ja_JP: サイト全体に統一性を実現するために、ブランド色、フォントとデザインのルールを設定しましょう。

en: Update Brand Style Guide
ja_JP: ブランドスタイルガイドを更新

en: Add Branding
ja_JP: ブランディングを追加

en: Add Logo, Tagline & Site Icon in Astra
ja_JP: Astra にロゴ、キャッチフレーズとサイトアイコンを追加

en: Help visitors identify your brand quickly by personalizing your core brand elements.
ja_JP: 訪問者があなたのブランドを一瞬で見分けるために、ブランドのコア要素をパーソナライズしましょう。

en: Add Logo, Tagline & Site Icon
ja_JP: ロゴ、キャッチフレーズとサイトアイコンを追加

en: Make your website instantly recognizable and aligned with your brand identity.
ja_JP: ウェブサイトを認識しやすく、そしてブランドアイデンティティに合わせましょう。

en: Brand Basics
ja_JP: ブランドの基礎

en: Progress saved successfully.
ja_JP: 正常に進捗を保存しました。

en: Toggle menu
ja_JP: トグルメニュー

en: Toggle Menu
ja_JP: トグルメニュー

en: Main menu toggle
ja_JP: メインメニューをトグル

en: Better Header = Better UX = More clicks
ja_JP: より良いヘッダー = より良い UX = より多いクリック

en: Advanced buttons, icons, search & more
ja_JP: 高度なボタン、アイコン、検索とその他

en: Different menus for logged-in users
ja_JP: ログイン中のユーザーに別のメニュー

en: Mega-menus for better navigation
ja_JP: より良いナビゲーションのためのメガメニュー

en: Color switcher to add dark mode
ja_JP: ダークモードの追加を可能にするカラースイッチャー

en: Get Advanced Footer Controls
ja_JP: 高度なフッター操作を入手

en: Multiple Widgets, Buttons, Dividers
ja_JP: 複数のウィジェット、ボタン、区切り

en: Advanced Customization Options
ja_JP: 高度なカスタマイズオプション

en: By clicking <b>"Start Building Now,"</b> you agree to install and activate the <b>Starter Templates</b> plugin.
ja_JP: <b>「今すぐに構築を始める」</b> をクリックすると、<b> スターターテンプレート </b> プラグインのインストールと有効化に同意する。

en: No complicated setup, no waiting - just a smooth, hassle-free way to bring your website to life. Follow a few quick steps, and you’ll be up and running in no time!
ja_JP: 複雑なセットアップも待機も必要ありません。ウェブサイトを立ち上げるスムーズで手間のかからない方法です。簡単な手順に従うだけで、すぐに開始できます。

en: Your Website, Ready in Minutes - Let’s Start!
ja_JP: 数分であなたのウェブサイトが準備万端になります - 始めましょう !

en: Thank you for choosing Astra!
ja_JP: Astra を選んでいただき、ありがとうございます。

en: Get Full Control Over Product Pages
ja_JP: 商品ページを完全に操作しましょう

en:  Upsells, Related & Recently Viewed Products
ja_JP:  アップセル、関連・最近ビューした商品

en:  Smooth Zoom & Sticky Image Effects
ja_JP:  スムーズなズーム・固定画像の効果

en:  Advanced Gallery Layouts
ja_JP:  高度なギャラリーレイアウト

en: Get Sleek Storefront. Better UX
ja_JP: 洗練したストアフロントを入手。より良い UX

en: Quantity Plus and Minus Buttons
ja_JP: 数量のプラスとマイナスボタン

en: Custom Coupon Text & Step Navigation
ja_JP: カスタムクーポン・ステップナビゲーション

en: Advanced Input Field Styles & Border Radius
ja_JP: 高度な入力フィールドのスタイル・枠線の丸み

en: Get advanced product catalog controls
ja_JP: 高度な商品のカタログ操作を入手

en: Stylish Pagination Options
ja_JP: スタイリッシュなページネーションオプション

en: Customizable Shop Structure Options
ja_JP: カスタム可能なショップ構造オプション

en: Flexible Toolbar & Filter Layouts
ja_JP: 柔軟なツールバー・フィルターレイアウト

en: Multiple Shop Card Designs
ja_JP: 複数のショップカードのデザイン

en: Smarter Checkout. More Conversions
ja_JP: よりスマートな購入手続き。より多いコンバージョン

en: Full Control Over Notes, Coupons & Layouts
ja_JP: ノート、クーポン、レイアウトの完全コントロール

en: 2-Step & Distraction-Free Layouts
ja_JP: 2 ステップ・気が散らないレイアウト

en: Sticky Totals & Saved Form Data
ja_JP: 戦闘固定表示の合計と保存されたフォームデータ

en: Optimize Your Cart for Sales
ja_JP: セール用カートを最適化

en: Modern, Clean Cart Layout
ja_JP: モダンで綺麗なカートレイアウト

en: Sticky Cart Totals for Better UX
ja_JP: より良い UX のための戦闘固定表示されたカート合計

en: Continue monitoring your memory usage, especially when installing new plugins or themes.
ja_JP: メモリの使用量を監視しましょう、特にプラグインやテーマのインストールの際に。

en: No action required. Your memory usage is within acceptable limits.
ja_JP: アクション不要。メモリの使用量は許容範囲です。

en: For detailed instructions, visit our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">documentation on increasing PHP memory limit</a>.
ja_JP: 詳細の手順について、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener"> PHP のメモリ制限を増やす方法のドキュメントを訪問してください </a>。

en: WooCommerce or complex site: 1GB or higher
ja_JP: WooCommerce または複雑なサイト: 1GB 以上

en: Site with multiple plugins: 512MB
ja_JP: 複数のプラグイン付きのサイト: 512MB

en: Basic WordPress site: 256MB
ja_JP: 基本 WordPress サイト: 256MB

en: Recommended memory limits:
ja_JP: おすすめのメモリ制限:

en: If you have access to php.ini, change this line:
ja_JP: php.ini にアクセスがある場合、この行を編集してください:

en: Edit php.ini file
ja_JP: php.ini ファイルを編集

en: Add this line to your .htaccess file:
ja_JP: この行を .htaccess ファイルに追加:

en: Edit .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイルを編集する

en: Add this line to your wp-config.php file (before the "/* That's all, stop editing!" line):
ja_JP: この行を wp-config.php ファイルに追加 (/* That's all, stop editing!" の行の前に):

en: Edit wp-config.php file
ja_JP: wp-config.php ファイルを編集

en: The easiest solution is to ask your hosting provider to increase your PHP memory limit to at least %s.
ja_JP: もっとも簡単な解決は、ホスティングサービスに PHP メモリ制限を少なくとも %s に増やすよう依頼することです。

en: Contact your hosting provider
ja_JP: ホスティングサービスをご連絡ください

en: How to increase PHP memory limit:
ja_JP: PHP のメモリ制限を増やす方法:

en: <strong>About PHP Memory:</strong> PHP memory limit determines how much memory your website can use. Themes, plugins, and WordPress core all consume memory. When the limit is reached, your site may display errors or stop working.
ja_JP: <strong> PHPメモリについて:</strong> PHPメモリ制限は、ウェブサイトが使用できるメモリ量を決定します。テーマ、プラグイン、WordPress コアのすべてがメモリを消費します。制限に達した場合、サイトにエラーが表示されたり、動作しなくなったりします。

en: Your memory usage is within acceptable limits. The Astra theme and your plugins have sufficient memory to operate properly.
ja_JP: メモリの使用量は許容範囲です。Astra テーマとプラグインはちゃんと動作するために、メモリが足りています。

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). You have %4$s remaining.
ja_JP: サイトが利用可能な PHP メモリの %2$s のうち %1$s を使用しています (%3$s%%)。%4$s が残っています。

en: While your site is currently functioning, this high memory usage puts you at risk of crashes and errors, especially when using memory-intensive features like the customizer, page builders, or plugins.
ja_JP: サイトは現在機能していますが、この高いメモリ使用量により、クラッシュやエラーのリスクがあります。特に、カスタマイザー、ページビルダー、プラグインなどのメモリを大量消費する機能を使用する際には注意が必要です。

en: Your site is using %1$s of %2$s available PHP memory (%3$s%%). Only %4$s remaining.
ja_JP: サイトが利用可能な PHP メモリの %2$s のうち %1$s を使用しています (%3$s%%)。%4$s が残っています。

en: Astra Theme
ja_JP: Astra テーマ

en: Memory usage is within acceptable limits
ja_JP: メモリの使用量は許容範囲です

en: High memory usage detected
ja_JP: 高いメモリの使用量が検出されました

en: Astra Theme Memory Usage
ja_JP: Astra テーマのメモリの使用量

en: Learn how to increase your PHP memory
ja_JP: PHP メモリを増やす方法を学びましょう

en: We recommend increasing it to at least %s for best performance.
ja_JP: 最高のパフォーマンスのため、最低 %s くらいに増やすことをおすすめします。

en: Your site is nearing its PHP memory limit, which may affect stability.
ja_JP: サイトが PHP メモリ制限に近いようです。安定性に影響を及ぼすかねません。

en: 🔔 PHP Memory Limit Notice
ja_JP: 🔔 PHP のメモリ制限の告知

en: Changes to 'Hide Title' will automatically sync with Astra’s 'Disable Title' option.
ja_JP: Astra の「タイトルを停止」オプションは「タイトルを非表示」オプションで自動的に同期します。

en: Love it
ja_JP: お気に入り

en: Hate it
ja_JP: 嫌い

en: How would you rate Astra? Love it, hate it, or somewhere in between? Your honest answer helps us understand how were doing.
ja_JP: Astra をどう評価しますか ? 気に入っていますか、嫌いですか、それともその中間 ? あなたの正直な回答は、私たちの現状把握に役に立ちます。

en: Quick Question
ja_JP: 簡単な質問

en: Thanks for using Astra! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
ja_JP: Astra を利用いたき、誠にありがとうございます。さらに改良するためのフィードバックやご提案があれば、ぜひお聞かせください。

en: Start Building Now
ja_JP: 今すぐに構築を始める

en: Preview Changes
ja_JP: 変更をプレビュー

en: Sticky Header Rows
ja_JP: 固定ヘッダー列

en: Container style will apply only when layout is set to either Normal or Narrow.
ja_JP: コンテナスタイルは、レイアウトが「通常」あるいは「幅狭」の場合にのみ、適用されます。

en: Note: A subtle shadow is added in this preview so white logos remain visible.
ja_JP: 注意: 白いロゴが見えるように、このプレビューには微細なシャドウが追加されています。

en: Create professional designed pixel perfect websites in minutes. Get access to 300+ pre-made full website templates for your favorite page builder.
ja_JP: 数分でプロで完璧にデザインされたウェブサイトを構築。好きなページビルダーに 300 以上の作成済みなウィジェットテンプレートをアクセス。

en: Say goodbye to slow checkouts – boost sales with a smooth, hassle-free experience.
ja_JP: 遅い購入手続きにさよなら。スムーズで手間のかからない体験で売上を向上しましょう。

en: Modern Cart: A smarter way to sell
ja_JP: モダンカートレイアウト: スマートな売り方

en: Help us improve %1$s and our other products!<br><br>With your permission, we'd like to collect <strong>non-sensitive information</strong> from your website — like your PHP version and which features you use — so we can fix bugs faster, make smarter decisions, and build features that actually matter to you. <em>No personal info. Ever.</em>
ja_JP: %1$s と他の商品の改善に協力してください。<br><br> ご許可いただければ、ウェブサイトから <strong> 機密性のない情報 </strong>(PHPバージョンや使用している機能など) を収集させていただきます。これにより、バグの修正を迅速化し、賢明な判断を行い、本当に役立つ機能を開発することができます。<em> 個人情報は一切収集いたしません。</em>

en: This request is only allowed in the Customizer screen.
ja_JP: このリクエストはカスタマイザー画面にのみ許可されます。

en: You are not allowed to access this resource.
ja_JP: このリソースをアクセスする権限がありません。

en: Extend Elementor with premium widgets.
ja_JP: プレミアム機能で Elementor を拡張する。

en: Sell products, services, subscriptions & more.
ja_JP: 商品、サービス、購読などを販売しましょう。

en: Search button
ja_JP: 検索ボタン

en: Archive excerpt
ja_JP: アーカイブ抜粋

en: Extended spacing
ja_JP: 拡張間隔

en: Extended typography
ja_JP: 拡張タイポグラフィ

en: Archive pagination
ja_JP: アーカイブのページ送り

en: Custom image size
ja_JP: カスタム画像サイズ

en: Extended Meta Options
ja_JP: 拡張メタオプション

en: This page uses the Transparent Header. Click below to customize.
ja_JP: このページは透明ヘッダーを使用しています。カスタマイズするには、下をクリックしてください。

en: Logo is set in the Transparent Header Section. Click below to customize it.
ja_JP: このロゴは透明ヘッダーでセットされています。カスタマイズするために、下でクリックしてください。

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: WooCommerce Product Pages
ja_JP: WooCommerce の商品ページ

note: translators: %d: menu index number
en: Menu %d Site Navigation
ja_JP: メニュー、%d サイトナビゲーション

en: Secondary Site Navigation
ja_JP: サブサイトナビゲーション

en: Primary Site Navigation
ja_JP: メインサイトナビゲーション

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Latest Posts Page
ja_JP: 最新の投稿ページ

en: Blog page?
ja_JP: ブログのページ ?

en: Archive Pages
ja_JP: アーカイブページ

en: Search Page
ja_JP: 検索ページ

en: Disable on
ja_JP: に無効化する

en: 404 Page?
ja_JP: 404 ページ ?

en: Singular?
ja_JP: 単一 ?

en: Single Post?
ja_JP: 個別投稿 ?

en: Single Page?
ja_JP: 個別投稿ページ ?

en: Archive?
ja_JP: アーカイブ ?

en: Search?
ja_JP: 検索 ?

en: Blog / Posts Page?
ja_JP: ブログ / 投稿ページ ?

en: Home Page?
ja_JP: ホームページ ?

en: Enable on
ja_JP: に有効化

en: Could you please specify which plugin?
ja_JP: どのプラグインかを特定できますか ?

en: I found a better alternative plugin.
ja_JP: 良い代替えのプラグインを見つけました。

en: The plugin isn't working properly.
ja_JP: プラグインは正常に作動しません。

en: Skip & Deactivate
ja_JP: スキップして無効化

en: Submit & Deactivate
ja_JP: 送信して無効化

note: translators: %1$s: link html start, %2$s: link html end
en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
ja_JP: エキスパートのサポートが必要ですか ? %1$s このリンクをクリックして、ご連絡ください。%2$s

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
ja_JP: もしお時間がありましたら、プラグインを無効化する理由を教えてもらえますか。

en: Quick Feedback
ja_JP: クイックフィードバック

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
ja_JP: すみません。エラーが発生しました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

note: translators: %s Product title
en: Allow %s products to track non-sensitive usage tracking data.
ja_JP: %s 製品に、機密性のない使用状況追跡データの追跡を許可します。

en: Color Switcher
ja_JP: カラースイッチャー

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Please tell us more details.
ja_JP: 詳しく聞かせてください。

en: Other
ja_JP: その他

en: Please tell us more about the feature.
ja_JP: この機能についてもう少し詳しく教えてください。

en: It's missing a specific feature.
ja_JP: 特定の機能が欠けています。

en: Could you please specify which theme?
ja_JP: どのテーマかを特定できますか ?

en: I found a better alternative theme.
ja_JP: 良い代替えのテーマを見つけました。

en: Please tell us more about what went wrong?
ja_JP: 何があったのかもう少し詳しく教えてください。

en: The theme isn't working properly.
ja_JP: テーマは正常に作動しません。

en: How can we assist you?
ja_JP: どのようなアシストをお求めですか ?

en: This is a temporary deactivation for testing.
ja_JP: これはテストのための一時的な無効化です。

en: Read: %s
ja_JP: 読む: %s

en: Untitled Post
ja_JP: 無題の投稿

en: Invalid notice ID.
ja_JP: 通知IDが無効です。

en: Visible Search Result
ja_JP: 見える検索結果

en: Plugin installation function not found.
ja_JP: プラグインのインストール機能が見つかりませんでした。

en: Plugin slug is missing.
ja_JP: プラグインスラッグがありません。

en: Note: This is not applicable on Transparent and Sticky Headers!
ja_JP: 注意: 透明と固定ヘッダーに適用しません !

en: Enable to shift the body content when the off-canvas menu opens.
ja_JP: オフキャンバスメニューを開く際のコンテンツ本体のシフトを有効にする。

en: Move Body
ja_JP: 本文を移動

en: Other Supporting
ja_JP: 他のサポート機能

en: Subtle Background
ja_JP: 繊細な背景

en: Alternate Background
ja_JP: 代替背景

en: Secondary Background
ja_JP: セカンダリ背景

en: Primary Background
ja_JP: メイン背景

en: Alternate Brand
ja_JP: 代替ブランド

en: Divider 1
ja_JP: 区切り 1

en: Button 1
ja_JP: ボタン1

en: Widget 6
ja_JP: ウィジェット6

en: Widget 5
ja_JP: ウィジェット5

en: Widget 4
ja_JP: ウィジェット4

en: Widget 3
ja_JP: ウィジェット3

en: Button 2
ja_JP: ボタン2

en: Language Switcher
ja_JP: 言語切り替え

en: Divider 3
ja_JP: 区切り 3

en: Divider 2
ja_JP: 区切り 2

en: Rate the Theme
ja_JP: テーマを評価

en: Nonce verification failed.
ja_JP: Nonce 認証に失敗しました。

en: Sorry, you are not allowed to do that.
ja_JP: その操作を実行する権限がありません。

en: We value your input. How can we improve your experience?
ja_JP: お客様の意見を高く評価しています。より良い利用体験をご提供するため、改善点をお聞かせください。

en: Thank you for your feedback
ja_JP: フィードバックをありがとうございました

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
ja_JP: フィードバックをいただきどうもありがとうございます ! 😍

en: Count + Text
ja_JP: カウント + テキスト

en: Review Count
ja_JP: レビュー数

en:  reviews
ja_JP:  レビュー

en:  review
ja_JP:  レビュー

en: Configuring
ja_JP: 構成

en: Connect your WordPress plugins, WooCommerce sites, apps, and websites for powerful automations.
ja_JP: 強力な自動化のために WordPress プラグイン、WooCommerce サイト、アプリとウィジェットを接続してください。

en: List Item 3
ja_JP: リスト項目3

en: List Item 2
ja_JP: リスト項目2

en: List Item 1
ja_JP: リスト項目1

en: Unordered List
ja_JP: 順序なしリスト

en: The future will belongs to those who believe in the beauty of their dreams.
ja_JP: 未来は夢の美しさを信じる人々のものになる。

en: Quote
ja_JP: 引用

en: Explore different font families, sizes, weights, and styles to find the perfect combination that encapsulates the essence of your brand. With each adjustment, see how your message transforms, becoming a powerful reflection of your identity and vision.
ja_JP: 様々なフォントファミリー、サイズ、ウェイト、スタイルを組み合わせることで、ブランドの本質を表現することができます。各調整によって、メッセージは変化し、お客様のアイデンティティとビジョンを効果的に反映していきます。

en: Here's how the body text will look like on your website. You can customize the typography to match your brand personality. Whether you aim for a modern and sleek appearance or a more traditional and elegant feel, the right typography sets the tone for your content.
ja_JP: ウェブサイトの本文テキストは以下のように表示されます。タイポグラフィはお客様のブランドの個性に合わせてカスタマイズできます。モダンで洗練された印象から、伝統的で優雅な雰囲気まで、適切なタイポグラフィの選択によってコンテンツの基調が決まります。

en: Extra
ja_JP: 追加

en: Subtle BG
ja_JP: 繊細な背景

en: Secondary
ja_JP: セカンダリー

en: Alt Brand
ja_JP: 代替ブランド

en: Brand
ja_JP: ブランド

en: Style Guide
ja_JP: スタイルガイド

en: Title Area
ja_JP: タイトルエリア

en: Upsells
ja_JP: アップセル

en: Collections
ja_JP: コレクション

en: Product
ja_JP: 商品

en: Power-up block editor with advanced blocks for faster and effortlessly website creation.
ja_JP: 高度なブロックによる、より速く簡単なウェブサイト作成のためのパワフルなブロックエディター。

en: Capture emails at checkout and send follow-up emails to recover lost revenue.
ja_JP: 購入手続き時にメールアドレスを取得し、フォローアップメールを送信して失った収益を回復しましょう。

en: Convert WooCommerce variation dropdown attributes into attractive swatches instantly.
ja_JP: WooCommerce のバリエーションドロップダウン属性を即座に魅力的なスワッチに変換する。

en: Build high-converting E-Commerce stores with CartFlows, the ultimate checkout and funnel builder.
ja_JP: 最高のチェックアウト・ファンネルビルダー、CartFlows でコンバージョン率の高い E コマースストアを構築しましょう。

en: For
ja_JP: 為に

en: This responsive cart click option will work for tablet and mobile in same way
ja_JP: このレスポンシブカートのクリックオプションは、タブレットとモバイルで同じように動作します

en: Responsive Cart Click Action
ja_JP: レスポンシブカートクリックオプション

en: Disable on Front Page?
ja_JP: フロントページで無効化しますか ?

en: It would not be effective if transparent header is enabled.
ja_JP: 透明ヘッダーが有効化している場合、効果はありません。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Logo SVG Icon Color
ja_JP: ロゴ SVG アイコンの色

en: Logo SVG Gap
ja_JP: ロゴ SVG ガップ

en: Logo SVG Icon
ja_JP: ロゴ SVG アイコン

en: When using Custom SVG code, do not include few attributes such as "width", "height", and "fill" in your custom svg code to utilize existing customizer controls.
ja_JP: カスタム SVG コードを使用する場合、既存のカスタマイザーコントロールを活用するため、「幅」、「高さ」、「塗りつぶし」などの属性を SVG コードに含めないでください。

en: Use Logo SVG Icon
ja_JP: ロゴ SVG アイコンを使用

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Header Presets
ja_JP: ヘッダープリセット

en: Travel
ja_JP: 旅行

en: Science
ja_JP: 科学

en: Lifestyle
ja_JP: ライフスタイル

en: Environment
ja_JP: 環境

en: Education
ja_JP: 教育

en: Communication
ja_JP: コミュニケーション

en: Business
ja_JP: ビジネス

en: Yin Yang
ja_JP: 陰陽

en: Yen Sign
ja_JP: 円記号

en: Y Combinator
ja_JP: Y combinator

en: Xmarks Lines
ja_JP: バツ印線

en: Xmark
ja_JP: バツ印

en: X Ray
ja_JP: X 線

en: Wrench
ja_JP: レンチ

en: Worm
ja_JP: ワーム

en: Wordpress Simple
ja_JP: Wordpress シンプル

en: WordPress Logo
ja_JP: WordPress のロゴ

en: Won Sign
ja_JP: 勝った印

en: Wine Glass Empty
ja_JP: ワイングラス空

en: Wine Glass
ja_JP: ワイングラス

en: Wine Bottle
ja_JP: ワインボトル

en: Window Restore
ja_JP: ウィンドウの復元

en: Window Minimize
ja_JP: ウィンドウ最小化

en: Window Maximize
ja_JP: ウィンドウ最大化

en: Wind
ja_JP: 風速

en: Whiskey Glass
ja_JP: ウィスキーのグラス

en: Wheelchair Move
ja_JP: 車椅子動く

en: Wheelchair
ja_JP: 車椅子

en: Wheat Awn Circle Exclamation
ja_JP: 麦穎丸ビックリマーク

en: Wheat Awn
ja_JP: 麦穎

en: Weight Scale
ja_JP: 体重計

en: Weight Hanging
ja_JP: 吊り重量

en: Wave Square
ja_JP: 波スクエア

en: Water Ladder
ja_JP: 水梯

en: Water
ja_JP: 水

en: Warehouse
ja_JP: 倉庫

en: Wand Sparkles
ja_JP: 杖キラキラ

en: Wand Magic Sparkles
ja_JP: 杖魔法キラキラ

en: Wand Magic
ja_JP: 杖魔法

en: Wallet
ja_JP: 財布

en: Walkie Talkie
ja_JP: ウォーキートーキー

en: Vr Cardboard
ja_JP: VR 段ボール

en: Volume Xmark
ja_JP: 音量バツ印

en: Volume Off
ja_JP: 音量オフ

en: Volume Low
ja_JP: 音量低

en: Volume High
ja_JP: 音量高

en: Volleyball
ja_JP: バレーボール

en: Volcano
ja_JP: 火山

en: Voicemail
ja_JP: ボイスメール

en: Viruses
ja_JP: ウイルス

en: Virus Slash
ja_JP: ウイルススラッシュ

en: Virus Covid Slash
ja_JP: ウイルス Covid スラッシュ

en: Virus Covid
ja_JP: ウイルス Covid

en: Virus
ja_JP: ウイルス

en: Video Slash
ja_JP: 動画スラッシュ

en: Vials
ja_JP: 複数のバイアル

en: Vial Virus
ja_JP: バイアルウイルス

en: Vial Circle Check
ja_JP: バイアル丸チェック

en: Vest Patches
ja_JP: チョッキパッチ

en: Vest
ja_JP: チョッキ

en: Venus Mars
ja_JP: 金星火星

en: Venus Double
ja_JP: 金星ダブル

en: Venus
ja_JP: 金星

en: Vector Square
ja_JP: ベクトルスクエア

en: Vault
ja_JP: ヴォールト

en: Van Shuttle
ja_JP: 小型トラックシャトル

en: Utensils
ja_JP: 道具

en: us-Sunnah Foundation
ja_JP: us-Sunnah 財団

en: Users Viewfinder
ja_JP: ユーザービューファインダー

en: Users Slash
ja_JP: ユーザースラッシュ

en: Users Rectangle
ja_JP: ユーザー長方形

en: Users Rays
ja_JP: ユーザー光線

en: Users Line
ja_JP: ユーザー線

en: Users Gear
ja_JP: ユーザーギアー

en: Users Between Lines
ja_JP: ユーザー線の間

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: User Xmark
ja_JP: ユーザーバツ印

en: User Tie
ja_JP: ユーザータイ

en: User Tag
ja_JP: ユーザータグ

en: User Slash
ja_JP: ユーザースラッシュ

en: User Shield
ja_JP: ユーザー盾

en: User Secret
ja_JP: ユーザー秘密

en: User Plus
ja_JP: ユーザープラス

en: User Pen
ja_JP: ユーザーペン

en: User Nurse
ja_JP: ユーザー看護師

en: User Ninja
ja_JP: ユーザー忍者

en: User Minus
ja_JP: ユーザーマイナス

en: User Lock
ja_JP: ユーザーロック

en: User Large Slash
ja_JP: ユーザー大きいスラッシュ

en: User Large
ja_JP: ユーザー大きい

en: User Injured
ja_JP: ユーザー怪我

en: User Group
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Graduate
ja_JP: ユーザー卒業

en: User Gear
ja_JP: ユーザーギアー

en: User Doctor
ja_JP: ユーザー医者

en: User Clock
ja_JP: ユーザー時計

en: User Check
ja_JP: ユーザーチェック

en: User Astronaut
ja_JP: ユーザー宇宙飛行士

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Up Right From Square
ja_JP: 上スクエアから右

en: Up Right And Down Left From Center
ja_JP: 上右と中央から下左

en: Up Long
ja_JP: 上長い

en: Up Down Left Right
ja_JP: 上下左右

en: Up Down
ja_JP: 上下

en: Unlock Keyhole
ja_JP: 鍵穴開錠

en: Universal Access
ja_JP: ユニバーサルアクセス

en: Umbrella Beach
ja_JP: 傘海

en: Umbrella
ja_JP: 傘

en: Tv
ja_JP: テレビ

en: Turn Up
ja_JP: 上げる

en: Turn Down
ja_JP: 下げる

en: Turkish Lira Sign
ja_JP: トルコ・リラ印

en: Truck Ramp Box
ja_JP: トラックランプボックス

en: Truck Plane
ja_JP: トラック飛行機

en: Truck Pickup
ja_JP: ピックアップトラック

en: Truck Moving
ja_JP: トラック移動中

en: Truck Monster
ja_JP: トラックモンスター

en: Truck Medical
ja_JP: トラック医療

en: Truck Front
ja_JP: トラック前

en: Truck Field Un
ja_JP: トラックフィールド Un

en: Truck Field
ja_JP: トラックフィールド

en: Truck Fast
ja_JP: トラック早い

en: Truck Droplet
ja_JP: トラック滴

en: Truck Arrow Right
ja_JP: トラック矢印右

en: Truck
ja_JP: トラック

en: Trowel Bricks
ja_JP: 鏝煉瓦

en: Trowel
ja_JP: 鏝

en: Trophy
ja_JP: トロフィー

en: Triangle Exclamation
ja_JP: 三角形ビックリマーク

en: Tree City
ja_JP: 樹都市

en: Tree
ja_JP: 木

en: Trash Can Arrow Up
ja_JP: ゴミ箱矢印上

en: Trash Can
ja_JP: ゴミ箱

en: Trash Arrow Up
ja_JP: ゴミ矢印上

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Transgender
ja_JP: トランスジェンダー

en: Train Tram
ja_JP: 路面電車

en: Train Subway
ja_JP: 電車地下鉄

en: Train
ja_JP: 電車

en: Trailer
ja_JP: トレーラー

en: Traffic Light
ja_JP: 信号機

en: Trademark
ja_JP: トレードマーク

en: Trade Federation
ja_JP: 交易連邦

en: Tractor
ja_JP: トラクター

en: Tower Observation
ja_JP: 観察塔

en: Tower Cell
ja_JP: セル塔

en: Tower Broadcast
ja_JP: 放送塔

en: Tornado
ja_JP: 竜巻

en: Torii Gate
ja_JP: 鳥居

en: Tooth
ja_JP: 歯

en: Toolbox
ja_JP: ツールボックス

en: Toilets Portable
ja_JP: 可搬型トイレ

en: Toilet Portable
ja_JP: 可搬型トイレ

en: Toilet Paper Slash
ja_JP: トイレットペーパースラッシュ

en: Toilet Paper
ja_JP: トイレットペーパー

en: Toilet
ja_JP: トイレ

en: Toggle On
ja_JP: トグル・オン

en: Toggle Off
ja_JP: トグル・オフ

en: Timeline
ja_JP: タイムライン

en: Ticket Simple
ja_JP: チケットシンプル

en: Ticket
ja_JP: チケット

en: Thumbtack
ja_JP: 画鋲

en: Thumbs Up
ja_JP: サムズアップ

en: Thumbs Down
ja_JP: サムズダウン

en: Thermometer
ja_JP: 温度計

en: Text Width
ja_JP: テキスト幅

en: Text Slash
ja_JP: テキストスラッシュ

en: Text Height
ja_JP: 文字の高さ

en: Tents
ja_JP: テント

en: Tent Arrows Down
ja_JP: テント矢印下

en: Tent Arrow Turn Left
ja_JP: テント矢印左に曲がる

en: Tent Arrow Left Right
ja_JP: テント矢印左右

en: Tent Arrow Down To Line
ja_JP: テント矢印下から線に

en: Tent
ja_JP: テント

en: Tenge Sign
ja_JP: Tenge サイン

en: Temperature Three Quarters
ja_JP: 温度四分の三

en: Temperature Quarter
ja_JP: 温度の四分の一

en: Temperature Low
ja_JP: 低い温度

en: Temperature High
ja_JP: 高温

en: Temperature Half
ja_JP: 温度の半分

en: Temperature Full
ja_JP: 全温度

en: Temperature Empty
ja_JP: 温度空っぽ

en: Temperature Arrow Up
ja_JP: 温度矢印上

en: Temperature Arrow Down
ja_JP: 温度矢印下

en: Teeth Open
ja_JP: 歯オプーン

en: Teeth
ja_JP: 歯列

en: Taxi
ja_JP: タクシー

en: Tarp Droplet
ja_JP: タープ水滴

en: Tarp
ja_JP: タープ

en: Tape
ja_JP: テープ

en: Tachograph Digital
ja_JP: タコグラフデジタル

en: Tablets
ja_JP: タブレット

en: Tablet Screen Button
ja_JP: タブレット画面ボタン

en: Tablet Button
ja_JP: タブレットボタン

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Table Tennis Paddle Ball
ja_JP: 卓球ラケットボール

en: Table List
ja_JP: リスト表

en: Table Columns
ja_JP: カラム表

en: Table Cells Large
ja_JP: 大きいセル表

en: Table Cells
ja_JP: セル表

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Syringe
ja_JP: シリンジ

en: Synagogue
ja_JP: シナゴーグ

en: Superscript
ja_JP: 上付き

en: Superpowers
ja_JP: 超能力

en: Sun Plant Wilt
ja_JP: 枯れるひまわり

en: Sun
ja_JP: 太陽

en: Suitcase Rolling
ja_JP: 転がっているスーツケース

en: Suitcase Medical
ja_JP: スーツケース医療

en: Suitcase
ja_JP: スーツケース

en: Subscript
ja_JP: 下付き

en: StumbleUpon Circle
ja_JP: StumbleUpon 丸

en: StumbleUpon Logo
ja_JP: StumbleUpon ロゴ

en: Stroopwafel
ja_JP: ストロープワッフル

en: Strikethrough
ja_JP: 取り消し線

en: Street View
ja_JP: ストリートビュー

en: Store Slash
ja_JP: ストアースラッシュ

en: Store
ja_JP: ストア

en: Stopwatch 20
ja_JP: ストップウォッチ 20

en: Stopwatch
ja_JP: ストップウォッチ

en: Stop
ja_JP: 停止

en: Stethoscope
ja_JP: 聴診器

en: Sterling Sign
ja_JP: スターリング印

en: Steam Symbol
ja_JP: Steam のシンボル

en: Star Of Life
ja_JP: スター・オブ・ライフ

en: Star Of David
ja_JP: ダビデの星

en: Star Half Stroke
ja_JP: 星ハーフストローク

en: Star Half
ja_JP: 星半分

en: Star And Crescent
ja_JP: 星と三日月

en: Star
ja_JP: スター

en: Stamp
ja_JP: スタンプ

en: Stairs
ja_JP: 階段

en: Square Xmark
ja_JP: スクエアバツ印

en: Square Virus
ja_JP: スクエアウイルス

en: Square Up Right
ja_JP: スクエア上右

en: Square Share Nodes
ja_JP: スクエアシェアノード

en: Square Rss
ja_JP: スクエア Rss

en: Square Root Variable
ja_JP: スクエアルート変数

en: Square Poll Vertical
ja_JP: スクエア投票垂直

en: Square Poll Horizontal
ja_JP: スクエア投票水平

en: Square Plus
ja_JP: スクエアプラス

en: Square Phone Flip
ja_JP: スクエア携帯フリップ

en: Square Phone
ja_JP: スクエア携帯

en: Square Person Confined
ja_JP: 四角形人閉じ込まれた

en: Square Pen
ja_JP: スクエアペン

en: Square Parking
ja_JP: スクエアパーキング

en: Square Nfi
ja_JP: スクエア Nfi

en: Square Minus
ja_JP: スクエアマイナス

en: Square H
ja_JP: スクエア H

en: Square Full
ja_JP: スクエアフル

en: Font Awesome in Square with Stroke Outline
ja_JP: ストロークアウトライン付きの Font Awesome のスクエア

en: Font Awesome in Square
ja_JP: Font Awesome のスクエア

en: Square Envelope
ja_JP: スクエア封筒

en: Square Check
ja_JP: スクエアチェック

en: Square Caret Up
ja_JP: スクエアカーソル上

en: Square Caret Right
ja_JP: スクエアカーソル右

en: Square Caret Left
ja_JP: スクエアカーソル左

en: Square Caret Down
ja_JP: スクエアカーソル下

en: Square Arrow Up Right
ja_JP: スクエア矢印上右

en: Square
ja_JP: スクエア

en: Spray Can Sparkles
ja_JP: スプレー缶キラキラ

en: Spray Can
ja_JP: スプレー缶

en: Spoon
ja_JP: スプーン

en: Splotch
ja_JP: しみ

en: Spinner
ja_JP: スピナー

en: Spider
ja_JP: スパイダー

en: Spell Check
ja_JP: スペルチェック

en: Spaghetti Monster Flying
ja_JP: 飛んでいるスパゲッティモンスター

en: Sort Up
ja_JP: 上に並び替え

en: Sort Down
ja_JP: 下に並び替え

en: Sort
ja_JP: ソート

en: Solar Panel
ja_JP: 太陽光パネル

en: Socks
ja_JP: 靴下

en: Soap
ja_JP: 石鹼

en: Snowplow
ja_JP: 除雪車

en: Snowman
ja_JP: 雪だるま

en: Snowflake
ja_JP: スノーフレーク

en: Smoking
ja_JP: 喫煙

en: Sliders
ja_JP: スライダー

en: Sleigh
ja_JP: 橇

en: Slash
ja_JP: スラッシュ

en: Slack Logo
ja_JP: Slack のロゴ

en: Skull Crossbones
ja_JP: ドクロマーク

en: Skull
ja_JP: ドクロ

en: Sketch
ja_JP: スケッチ

en: Sitemap
ja_JP: サイトマップ

en: Sink
ja_JP: シンク

en: Sim Card
ja_JP: シムカード

en: Signs Post
ja_JP: 道路標識

en: Signature
ja_JP: 署名

en: Signal
ja_JP: シグナル

en: Sign Hanging
ja_JP: 吊るサイン

en: Shuttle Space
ja_JP: スペースシャトル

en: Shuffle
ja_JP: シャッフル

en: Shrimp
ja_JP: 海老

en: Shower
ja_JP: シャワー

en: Shop Slash
ja_JP: ショップスラッシュ

en: Shop Lock
ja_JP: ショップロック

en: Shoe Prints
ja_JP: 足跡

en: Shirt
ja_JP: シャツ

en: Ship
ja_JP: 船

en: Shield Virus
ja_JP: 盾ウィルス

en: Shield Heart
ja_JP: シールド心臓

en: Shield Halved
ja_JP: シールド半分

en: Shield Dog
ja_JP: シールド犬

en: Shield Cat
ja_JP: シールド猫

en: Shield
ja_JP: シールド

en: Shekel Sign
ja_JP: Shekel サイン

en: Sheet Plastic
ja_JP: プラスチックシート

en: Share Nodes
ja_JP: ノードの共有

en: Share From Square
ja_JP: スクエアから共有

en: Share
ja_JP: 共有

en: Shapes
ja_JP: シェイプ

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Seedling
ja_JP: 苗木

en: Section
ja_JP: セクション

en: Sd Card
ja_JP: Sd カード

en: Scroll Torah
ja_JP: Torah の律法書

en: Screwdriver Wrench
ja_JP: スクリュードライバーレンチ

en: Screwdriver
ja_JP: スクリュードライバー

en: Scissors
ja_JP: ハサミ

en: School Lock
ja_JP: 学校ロック

en: School Flag
ja_JP: 学校旗

en: School Circle Xmark
ja_JP: 学校丸バツ印

en: School Circle Exclamation
ja_JP: 学校丸ビックリマーク

en: School Circle Check
ja_JP: 学校丸チェック

en: School
ja_JP: 学校

en: Scale Unbalanced Flip
ja_JP: 天秤不均衡ひっくり返る

en: Scale Unbalanced
ja_JP: 天秤不均衡

en: Scale Balanced
ja_JP: 天秤均衡が取れている

en: Satellite Dish
ja_JP: 衛星アンテナ

en: Satellite
ja_JP: 衛星

en: Sailboat
ja_JP: 帆前船

en: Sack Xmark
ja_JP: ザックバツ印

en: Sack Dollar
ja_JP: ザックドル

en: Rust
ja_JP: 錆

en: Rupiah Sign
ja_JP: Rupiah 記号

en: Rupee Sign
ja_JP: ルピー記号

en: Ruler Vertical
ja_JP: 定規垂直

en: Ruler Horizontal
ja_JP: 定規水平

en: Ruler Combined
ja_JP: 定規合体

en: Ruler
ja_JP: 定規

en: Rug
ja_JP: ラグマット

en: Ruble Sign
ja_JP: ルーブル記号

en: Rss
ja_JP: RSS

en: Route
ja_JP: ルート

en: Rotate Right
ja_JP: 右回転

en: Rotate Left
ja_JP: 左回転

en: Rotate
ja_JP: 回転

en: Rocket
ja_JP: ロケット

en: Road Spikes
ja_JP: ロードスパイク

en: Road Lock
ja_JP: ロードロック

en: Road Circle Xmark
ja_JP: ロード丸バツ印

en: Road Circle Exclamation
ja_JP: ロード丸ビックリマーク

en: Road Circle Check
ja_JP: ロード丸チェック

en: Road Bridge
ja_JP: ロードブリッジ

en: Road Barrier
ja_JP: ロードバリアー

en: Road
ja_JP: ロード

en: Ring
ja_JP: リング

en: Right To Bracket
ja_JP: 右からブラッケトへ

en: Right Long
ja_JP: 右長い

en: Right Left
ja_JP: 右左

en: Right From Bracket
ja_JP: ブラッケト右へ

en: Ribbon
ja_JP: リボン

en: Retweet
ja_JP: リツイート

en: Restroom
ja_JP: お手洗い

en: Researchgate
ja_JP: ResearchGate

en: Republican
ja_JP: 共和党

en: Reply All
ja_JP: すべて返信

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: reddit Alien
ja_JP: reddit の Alien

en: reddit Logo
ja_JP: reddit のロゴ

en: Recycle
ja_JP: リサイクル

en: Rectangle Xmark
ja_JP: 長方形バツ印

en: Rectangle List
ja_JP: 長方形リスト

en: Rectangle Ad
ja_JP: 長方形広告

en: Record Vinyl
ja_JP: ヴィニールレコード

en: Receipt
ja_JP: レシート

en: Rebel Alliance
ja_JP: 反乱同盟

en: Ranking Star
ja_JP: 評価する星

en: Rainbow
ja_JP: 虹

en: Radiation
ja_JP: 放射線

en: Quote Right
ja_JP: クオート右

en: Quote Left
ja_JP: クオート左

en: Question
ja_JP: 質問

en: Qrcode
ja_JP: QR コード

en: Puzzle Piece
ja_JP: パズルピース

en: Pump Soap
ja_JP: 石鹼ポンプ

en: Pump Medical
ja_JP: ポンプ医療

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Prescription Bottle Medical
ja_JP: 処方箋薬ボトル医療

en: Prescription Bottle
ja_JP: 処方箋薬ボトル

en: Prescription
ja_JP: 処方箋薬

en: Power Off
ja_JP: 電源オフ

en: Poop
ja_JP: うんこ

en: Poo Storm
ja_JP: うんこ嵐

en: Poo
ja_JP: うんこ

en: Podcast
ja_JP: ポッドキャスト

en: Plus Minus
ja_JP: プラスマイナス

en: Plus
ja_JP: プラス

en: Plug Circle Xmark
ja_JP: プラグ丸バツ印

en: Plug Circle Plus
ja_JP: プラグ丸プラス

en: Plug Circle Minus
ja_JP: プラグ丸マイナス

en: Plug Circle Exclamation
ja_JP: プラグ丸ビックリマーク

en: Plug Circle Check
ja_JP: プラグ丸チェック

en: Plug Circle Bolt
ja_JP: プラグ丸ボルト

en: Plug
ja_JP: プラグ

en: Plate Wheat
ja_JP: 皿麦

en: Plant Wilt
ja_JP: 植物が枯れる

en: Plane Up
ja_JP: 飛行機上

en: Plane Slash
ja_JP: 飛行機スラッシュ

en: Plane Lock
ja_JP: 飛行機ロック

en: Plane Departure
ja_JP: 飛行機出発

en: Plane Circle Xmark
ja_JP: 飛行機丸バツ印

en: Plane Circle Exclamation
ja_JP: 飛行機丸ビックリマーク

en: Plane Circle Check
ja_JP: 飛行機丸チェック

en: Plane Arrival
ja_JP: 飛行機到着

en: Plane
ja_JP: 飛行機

en: Place Of Worship
ja_JP: 礼拝の場所

en: Pizza Slice
ja_JP: ピザスライス

en: Pills
ja_JP: ピル

en: Piggy Bank
ja_JP: 貯金箱

en: Pied Piper PP Logo (Old)
ja_JP: (旧) Pied Piper PP のロゴ

en: Pied Piper Hat (Old)
ja_JP: (旧) Pied Piper の帽子

en: Alternate Pied Piper Logo (Old)
ja_JP: (旧) 代替 Pied Piper のロゴ

en: Pied Piper Logo
ja_JP: Pied Piper のロゴ

en: Photo Film
ja_JP: フォトフィルム

en: Phone Volume
ja_JP: 電話の音量

en: Phone Slash
ja_JP: 電話スラッシュ

en: Phone Flip
ja_JP: 電話フリップ

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Peso Sign
ja_JP: ペソ印

en: Peseta Sign
ja_JP: ペセタ印

en: Person Walking With Cane
ja_JP: ステッキで歩く人

en: Person Walking Luggage
ja_JP: 人歩く荷物

en: Person Walking Dashed Line Arrow Right
ja_JP: 人歩くダッシュライン矢印右

en: Person Walking Arrow Right
ja_JP: 人歩く矢印右

en: Person Walking Arrow Loop Left
ja_JP: 人歩く矢印ループ左

en: Person Walking
ja_JP: 人歩く

en: Person Through Window
ja_JP: 人窓越し

en: Person Swimming
ja_JP: 人泳ぐ

en: Person Snowboarding
ja_JP: 人スノーボーディング

en: Person Skiing Nordic
ja_JP: 人スキーノルディック

en: Person Skiing
ja_JP: 人スキー

en: Person Skating
ja_JP: 人スケーティング

en: Person Shelter
ja_JP: 人シェルター

en: Person Running
ja_JP: 人走る

en: Person Rifle
ja_JP: 人ライフル

en: Person Rays
ja_JP: 人光線

en: Person Pregnant
ja_JP: 人妊娠

en: Person Praying
ja_JP: 人祈る

en: Person Military To Person
ja_JP: 人軍人から人へ

en: Person Military Rifle
ja_JP: 人軍人ライフル

en: Person Military Pointing
ja_JP: 人軍人ライフルが指す

en: Person Hiking
ja_JP: 人ハイキング

en: Person Harassing
ja_JP: 人嫌がらせ

en: Person Half Dress
ja_JP: 人ハーフドレス

en: Person Falling Burst
ja_JP: 人落ちて爆ぜる

en: Person Falling
ja_JP: 人落ちる

en: Person Drowning
ja_JP: 人溺れる

en: Person Dress Burst
ja_JP: 人ドレスが爆ぜる

en: Person Dress
ja_JP: 人ドレス

en: Person Dots From Line
ja_JP: 人線から点へ

en: Person Digging
ja_JP: 人掘る

en: Person Circle Xmark
ja_JP: 人丸バツ印

en: Person Circle Question
ja_JP: 人丸質問

en: Person Circle Plus
ja_JP: 人丸プラス

en: Person Circle Minus
ja_JP: 人丸マイナス

en: Person Circle Exclamation
ja_JP: 人丸ビックリマーク

en: Person Circle Check
ja_JP: 人丸チェック

en: Person Chalkboard
ja_JP: 人黒板

en: Person Cane
ja_JP: 人ステッキ

en: Person Burst
ja_JP: ひと爆ぜる

en: Person Breastfeeding
ja_JP: 人母乳育児

en: Person Booth
ja_JP: 人ブース

en: Person Biking
ja_JP: 人バイク中

en: Person Arrow Up From Line
ja_JP: 人矢印線から上へ

en: Person Arrow Down To Line
ja_JP: 人矢印下から線に

en: Person
ja_JP: 人

en: Percent
ja_JP: パーセント

en: Pepper Hot
ja_JP: 熱いペッパー

en: People Roof
ja_JP: 民衆屋根

en: People Robbery
ja_JP: 民衆強盗

en: People Pulling
ja_JP: 民衆引く

en: People Line
ja_JP: 民衆線

en: People Group
ja_JP: 人の集団

en: People Carry Box
ja_JP: 箱を運んでいる人々

en: Pencil
ja_JP: 鉛筆

en: Pen To Square
ja_JP: ペンからスクエアへ

en: Pen Ruler
ja_JP: ペン定規

en: Pen Nib
ja_JP: ペンニブ

en: Pen Fancy
ja_JP: ペン豪華

en: Pen Clip
ja_JP: ペンクリップ

en: Pen
ja_JP: ペン

en: Peace
ja_JP: 平和

en: Paw
ja_JP: 動物の足

en: Pause
ja_JP: 停止

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Passport
ja_JP: パスポート

en: Paragraph
ja_JP: 段落

en: Parachute Box
ja_JP: パラシュートボックス

en: Paperclip
ja_JP: クリップ

en: Paper Plane
ja_JP: 紙ひこうき

en: Paintbrush
ja_JP: ペイントブラシ

en: Paint Roller
ja_JP: ペイントローラー

en: page4 Corporation
ja_JP: page4 株式会社

en: Outdent
ja_JP: インデント解除

en: Oil Well
ja_JP: 石油の井戸

en: Oil Can
ja_JP: 石油の缶

en: Object Ungroup
ja_JP: オブジェクトグループ解除

en: Object Group
ja_JP: オブジェクトグループ

en: Notes Medical
ja_JP: ノーツメディカル

en: Note Sticky
ja_JP: スティッキーノート

en: Not Equal
ja_JP: 等しくない

en: Nfc Symbol
ja_JP: Nfc シンボル

en: Newspaper
ja_JP: 新聞

en: Network Wired
ja_JP: ネットワーク有線

en: Naira Sign
ja_JP: Naira サイン

en: Music
ja_JP: 音楽

en: Mug Saucer
ja_JP: マグソーサー

en: Mug Hot
ja_JP: マグホット

en: Mountain Sun
ja_JP: マウンテンサン

en: Mountain City
ja_JP: マウンテンシティ

en: Mountain
ja_JP: 山

en: Mound
ja_JP: 阜

en: Motorcycle
ja_JP: オートバイ

en: Mosquito Net
ja_JP: 蚊帳

en: Mosquito
ja_JP: 蚊

en: Mosque
ja_JP: モスク

en: Mortar Pestle
ja_JP: モルタル乳棒

en: Moon
ja_JP: 月

en: Monument
ja_JP: モニュメント

en: Money Check Dollar
ja_JP: お金の小切手ドル

en: Money Check
ja_JP: お金の小切手

en: Money Bills
ja_JP: 複数のお金の請求

en: Money Bill Wheat
ja_JP: お金の請求麦穎

en: Money Bill Wave
ja_JP: お金の請求波

en: Money Bill Trend Up
ja_JP: お金の請求の上昇傾向

en: Money Bill Transfer
ja_JP: お金の請求の送金

en: Money Bill 1 Wave
ja_JP: お金の請求 1 波

en: Money Bill 1
ja_JP: お金の請求 1

en: Money Bill
ja_JP: お金の請求

en: Mobile Screen Button
ja_JP: モバイル画面ボタン

en: Mobile screen
ja_JP: モバイル画面

en: Mobile Retro
ja_JP: モバイルレトロ

en: Mobile button
ja_JP: モバイルボタン

en: Mitten
ja_JP: ミトン

en: Minus
ja_JP: マイナス

en: Minimize
ja_JP: 最小化

en: Mill Sign
ja_JP: Mill サイン

en: Microscope
ja_JP: 顕微鏡

en: Microphone Slash
ja_JP: 顕微鏡スラッシュ

en: Microphone Lines Slash
ja_JP: マイクロフォンラインスラッシュ

en: Microphone Lines
ja_JP: マイクロフォンライン

en: Microphone
ja_JP: マイクロフォン

en: Microchip
ja_JP: マイクロチップ

en: Meteor
ja_JP: 隕石

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Mercury
ja_JP: 水星

en: Memory
ja_JP: メモリ

en: Medal
ja_JP: メダル

en: Maximize
ja_JP: 最大化

en: Mattress Pillow
ja_JP: マットレス枕

en: Masks Theater
ja_JP: マスク映画館

en: Mask Ventilator
ja_JP: マスク風穴

en: Mask Face
ja_JP: 仮面顔

en: Mask
ja_JP: マスク

en: Martini Glass Empty
ja_JP: マティーニグラス空

en: Martini Glass Citrus
ja_JP: マティーニグラスシトラス

en: Martini Glass
ja_JP: マティーニグラス

en: Mars Stroke Up
ja_JP: マーズ ストローク上

en: Mars Stroke Right
ja_JP: マーズ ストローク右

en: Mars Stroke
ja_JP: マーズ ストローク

en: Mars Double
ja_JP: マーズ ダブル

en: Mars And Venus Burst
ja_JP: 火星と金星バースト

en: Mars And Venus
ja_JP: 火星と金星

en: Mars
ja_JP: 火星

en: Marker
ja_JP: マーカー

en: Map Pin
ja_JP: 地図ピン

en: Map Location Dot
ja_JP: 地図位置点

en: Map Location
ja_JP: 地図位置

en: Map
ja_JP: 地図

en: Manat Sign
ja_JP: Manat サイン

en: Magnifying Glass Plus
ja_JP: 虫眼鏡プラス

en: Magnifying Glass Minus
ja_JP: 虫眼鏡マイナス

en: Magnifying Glass Location
ja_JP: 虫眼鏡位置

en: Magnifying Glass Dollar
ja_JP: 虫眼鏡ドル

en: Magnifying Glass Chart
ja_JP: 虫眼鏡グラフ

en: Magnifying Glass Arrow Right
ja_JP: 虫眼鏡矢印右

en: Magnifying Glass
ja_JP: 虫眼鏡

en: Magnet
ja_JP: 磁石

en: Lungs Virus
ja_JP: 肺臓ウィルス

en: Lungs
ja_JP: 肺臓

en: Locust
ja_JP: 蝉

en: Lock Open
ja_JP: ロック解除

en: Lock
ja_JP: ロック

en: Location Pin Lock
ja_JP: 場所ピンロック

en: Location Pin
ja_JP: 場所ピン

en: Location Dot
ja_JP: 場所点

en: Location Crosshairs
ja_JP: 場所十字線

en: Location Arrow
ja_JP: 場所の矢印

en: Litecoin Sign
ja_JP: Litecoin サイン

en: List Ul
ja_JP: リスト UI

en: List Ol
ja_JP: Ol のリスト

en: List Check
ja_JP: リストチェック

en: Lira Sign
ja_JP: Lira サイン

en: Link Slash
ja_JP: リンクスラッシュ

en: Lines Leaning
ja_JP: 線傾いている

en: Lightbulb
ja_JP: 電球

en: Life Ring
ja_JP: ライフリング

en: Less Than Equal
ja_JP: 同等以下

en: Less Than
ja_JP: 未満

en: Less
ja_JP: 以下

en: Lemon
ja_JP: レモン

en: Left Right
ja_JP: 左右

en: Left Long
ja_JP: 左長い

en: Leaf
ja_JP: 葉

en: Layer Group
ja_JP: レイヤー グループ

en: Lari Sign
ja_JP: Lari のサイン

en: Laptop Medical
ja_JP: ラップトップメディカル

en: Laptop File
ja_JP: ラップトップファイル

en: Laptop Code
ja_JP: ラップトップコード

en: Laptop
ja_JP: ラップトップ

en: Language
ja_JP: 言語

en: Landmark Flag
ja_JP: ランドマーク・フラグ

en: Landmark Dome
ja_JP: ランドマークドーム

en: Landmark
ja_JP: ランドマーク

en: Land Mine On
ja_JP: 地雷オン

en: Kiwi Bird
ja_JP: キーウィ鳥

en: Kitchen Set
ja_JP: 台所のセット

en: Kit Medical
ja_JP: キットメディカル

en: Kip Sign
ja_JP: Kip サイン

en: Keyboard
ja_JP: キーボード

en: Key
ja_JP: 鍵

en: Jug Detergent
ja_JP: 洗浄剤の壺

en: Joomla Logo
ja_JP: Joomla のロゴ

en: Joint
ja_JP: ジョイント

en: Jet Fighter Up
ja_JP: ジェット戦闘機上

en: Jet Fighter
ja_JP: ジェット戦闘機

en: Jedi Order
ja_JP: ジェダイオーダー

en: Jar Wheat
ja_JP: 麦穎の壷

en: Jar
ja_JP: 壷

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Internet-explorer
ja_JP: Internet Explorer

en: Info
ja_JP: 情報

en: Industry
ja_JP: 業界

en: Indian Rupee Sign
ja_JP: インド・ルピーのサイン

en: Indent
ja_JP: インデント

en: Inbox
ja_JP: 受信箱

en: Images
ja_JP: 画像

en: Image Portrait
ja_JP: 画像ポートレート

en: Igloo
ja_JP: イグルー

en: Id Card Clip
ja_JP: ID カードクリップ

en: Id Card
ja_JP: ID カード

en: Id Badge
ja_JP: ID バッジ

en: Icicles
ja_JP: 氷柱

en: Ice Cream
ja_JP: アイスクリーム

en: I Cursor
ja_JP: I カーソル

en: Hurricane
ja_JP: 台風

en: HTML 5 Logo
ja_JP: HTML 5 のロゴ

en: Hryvnia Sign
ja_JP: Hriyvnia サイン

en: House User
ja_JP: 家ユーザー

en: House Tsunami
ja_JP: 家津波

en: House Signal
ja_JP: 家信号

en: House Medical Flag
ja_JP: 家医療フラグ

en: House Medical Circle Xmark
ja_JP: 家医療丸バツ印

en: House Medical Circle Exclamation
ja_JP: 家医療丸ビックリマーク

en: House Medical Circle Check
ja_JP: 家医療丸チェック

en: House Medical
ja_JP: 家医療

en: House Lock
ja_JP: 家ロック

en: House Laptop
ja_JP: 家ラップトップ

en: House Flood Water Circle Arrow Right
ja_JP: 家k洪水水丸矢印右

en: House Flood Water
ja_JP: 家洪水水

en: House Flag
ja_JP: 家フラグ

en: House Fire
ja_JP: 家火

en: House Crack
ja_JP: 家罅

en: House Circle Xmark
ja_JP: 家丸バツ印

en: House Circle Exclamation
ja_JP: 家丸ビックリマーク

en: House Circle Check
ja_JP: 家丸チェック

en: House Chimney Window
ja_JP: 家煙り出し窓

en: House Chimney User
ja_JP: 家煙り出しユーザー

en: House Chimney Medical
ja_JP: 家煙り出し医療

en: House Chimney Crack
ja_JP: 家煙り出しチェック

en: House Chimney
ja_JP: 家煙り出し

en: House
ja_JP: お家

en: Hourglass Start
ja_JP: 砂時計始まり

en: Hourglass End
ja_JP: 砂時計終わり

en: Hourglass
ja_JP: 砂時計

en: Hotel
ja_JP: ホテル

en: Hotdog
ja_JP: ホットドッグ

en: Hot Tub Person
ja_JP: ホットタブ人

en: Hospital User
ja_JP: 病院ユーザー

en: Hospital
ja_JP: 病院

en: Horse Head
ja_JP: 馬頭

en: Horse
ja_JP: 馬

en: Holly Berry
ja_JP: ホリーベリー

en: Hockey Puck
ja_JP: ホッケーのディスク

en: Hippo
ja_JP: ヒッポ

en: Hill Rockslide
ja_JP: 丘岩崩れ

en: Hill Avalanche
ja_JP: 丘アバランシュ

en: Highlighter
ja_JP: 蛍光マーカー

en: Helmet Un
ja_JP: ヘルメット Un

en: Helmet Safety
ja_JP: ヘルメット安全

en: Helicopter Symbol
ja_JP: ヘリコプターシンボル

en: Helicopter
ja_JP: ヘリコプター

en: Heart Pulse
ja_JP: 心臓脈動

en: Heart Crack
ja_JP: 心臓罅

en: Heart Circle Xmark
ja_JP: 心臓丸バツ印

en: Heart Circle Plus
ja_JP: 心臓丸プラス

en: Heart Circle Minus
ja_JP: 心臓丸マイナス

en: Heart Circle Exclamation
ja_JP: 心臓丸ビックリマーク

en: Heart Circle Check
ja_JP: 心臓丸チェック

en: Heart Circle Bolt
ja_JP: 心臓丸ボルト

en: Heart
ja_JP: ハート

en: Headset
ja_JP: ヘッドセット

en: Headphones Simple
ja_JP: ヘッドホンシンプル

en: Headphones
ja_JP: ヘッドフォン

en: Head Side Virus
ja_JP: 頭横ウイルス

en: Head Side Mask
ja_JP: 頭横仮面

en: Head Side Cough Slash
ja_JP: 頭横咳スラッシュ

en: Head Side Cough
ja_JP: 頭横咳

en: Hat Wizard
ja_JP: 帽子魔導士

en: Hat Cowboy Side
ja_JP: 帽子カウボーイ横

en: Hat Cowboy
ja_JP: 帽子カウボーイ

en: Hashtag
ja_JP: ハッシュタグ

en: Hard Drive
ja_JP: ハードドライブ

en: Handshake Slash
ja_JP: 握手スラッシュ

en: Handshake Simple Slash
ja_JP: 握手シンプルスラッシュ

en: Handshake Simple
ja_JP: 握手シンプル

en: Handshake Angle
ja_JP: 握手アングル

en: Handshake
ja_JP: ハンドシェイク

en: Hands Praying
ja_JP: 手祈る

en: Hands Holding Circle
ja_JP: 手丸を掴む

en: Hands Holding Child
ja_JP: 手子を掴む

en: Hands Holding
ja_JP: つかむ手

en: Hands Clapping
ja_JP: 手が拍手

en: Hands Bubbles
ja_JP: 手バブル

en: Hands Bound
ja_JP: 手拘束

en: Hands Asl Interpreting
ja_JP: 手 Asl 訳する

en: Hands
ja_JP: 手

en: Handcuffs
ja_JP: 手錠

en: Hand Spock
ja_JP: 手スポック

en: Hand Sparkles
ja_JP: 手キラキラ

en: Hand Scissors
ja_JP: 手ハサミ

en: Hand Pointer
ja_JP: 手ポインター

en: Hand Point Up
ja_JP: 手ポイントアップ

en: Hand Point Right
ja_JP: 手右にポイント

en: Hand Point Left
ja_JP: 手左にポイント

en: Hand Point Down
ja_JP: 手下にポイント

en: Hand Peace
ja_JP: 手ピース

en: Hand Middle Finger
ja_JP: 手中指

en: Hand Lizard
ja_JP: 手トカゲ

en: Hand Holding Medical
ja_JP: 医療をつかむ手

en: Hand Holding Heart
ja_JP: ハートをつかむ手

en: Hand Holding Hand
ja_JP: 手をつかむ手

en: Hand Holding Droplet
ja_JP: 滴をつかむ手

en: Hand Holding Dollar
ja_JP: ドルをつかむ手

en: Hand Holding
ja_JP: つかむ手

en: Hand Fist
ja_JP: 手拳

en: Hand Dots
ja_JP: 手点

en: Hand Back Fist
ja_JP: 手拳の裏

en: Hand
ja_JP: 手

en: Hammer
ja_JP: ハンマー

en: Gun
ja_JP: 銃

en: Guitar
ja_JP: ギター

en: Guarani Sign
ja_JP: Guarani サイン

en: Group Arrows Rotate
ja_JP: グループ矢印回転

en: Grip Vertical
ja_JP: グリップ垂直

en: Grip Lines Vertical
ja_JP: グリップ線垂直

en: Grip Lines
ja_JP: グリップ線

en: Grip
ja_JP: グリップ

en: Greater Than Equal
ja_JP: 同等以上

en: Greater Than
ja_JP: より大きい

en: Graduation Cap
ja_JP: 卒業キャップ

en: Google Wallet
ja_JP: Google ウォレット

en: Google Logo
ja_JP: Google のロゴ

en: Golf Ball Tee
ja_JP: ゴルフボールティー

en: Go
ja_JP: 行く

en: Globe
ja_JP: 地球儀

en: Glasses
ja_JP: メガネ

en: Glass Water Droplet
ja_JP: グラス水滴

en: Glass Water
ja_JP: 水のグラス

en: Alternate GitHub
ja_JP: 代替 GitHub

en: Git Alt
ja_JP: 代替 Git

en: Gifts
ja_JP: ギフト

en: Gift
ja_JP: ギフト

en: Ghost
ja_JP: 幽霊

en: Genderless
ja_JP: ジェンダーレス

en: Gem
ja_JP: 宝石

en: Gears
ja_JP: 歯車

en: Gear
ja_JP: 歯車

en: Gavel
ja_JP: 小づち

en: Gauge Simple High
ja_JP: 厚さシンプルに高い

en: Gauge Simple
ja_JP: 厚さシンプル

en: Gauge High
ja_JP: 厚さ高い

en: Gauge
ja_JP: 厚さ

en: Gas Pump
ja_JP: ガスポンプ

en: Gamepad
ja_JP: ゲームパッド

en: Galactic Senate
ja_JP: 銀河上院

en: Galactic Republic
ja_JP: 銀河共和国

en: Futbol
ja_JP: フットボル

en: Frog
ja_JP: カエル

en: Franc Sign
ja_JP: Franc サイン

en: Forward Step
ja_JP: 前進一歩

en: Forward Fast
ja_JP: 前進速い

en: Forward
ja_JP: 前進

en: Alternate Fort Awesome
ja_JP: 代替 Fort Awesome

en: Football
ja_JP: フットボール

en: Folder Tree
ja_JP: フォルダーツリー

en: Folder Plus
ja_JP: フォルダープラス

en: Folder Open
ja_JP: フォルダーオープン

en: Folder Minus
ja_JP: フォルダーマイナス

en: Folder Closed
ja_JP: フォルダを閉じた

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Florin Sign
ja_JP: Florin サイン

en: Floppy Disk
ja_JP: フッロピーディスク

en: Flask Vial
ja_JP: フラスコバイアル

en: Flask
ja_JP: フラスコ

en: Flag Usa
ja_JP: 米国旗

en: Flag Checkered
ja_JP: チェッカーフラッグ

en: Flag
ja_JP: フラグ

en: Fish Fins
ja_JP: 魚鰭

en: Fish
ja_JP: 魚

en: Alternate First Order
ja_JP: 代替 First Order

en: First Order
ja_JP: 最初の注文

en: Firefox Browser
ja_JP: Firefox ブラウザー

en: Fire Flame Simple
ja_JP: 火炎シンプル

en: Fire Flame Curved
ja_JP: 火炎湾曲した

en: Fire Extinguisher
ja_JP: 消火器

en: Fire Burner
ja_JP: 火のバーナー

en: Fire
ja_JP: 火

en: Fingerprint
ja_JP: フィンガープリント

en: Filter Circle Xmark
ja_JP: フィルター丸バツ印

en: Filter Circle Dollar
ja_JP: フィルター丸ドル

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Film
ja_JP: フィルム

en: Fill Drip
ja_JP: 塗りつぶしドリップ

en: File Zipper
ja_JP: ファイルジッパー

en: File Word
ja_JP: ファイル: Word

en: File Waveform
ja_JP: ファイル波形

en: File Video
ja_JP: ファイル: 動画

en: File Signature
ja_JP: ファイル署名

en: File Shield
ja_JP: ファイルシールド

en: File Prescription
ja_JP: ファイル処方箋

en: File Powerpoint
ja_JP: ファイル: Powerpoint

en: File Pen
ja_JP: ファイルペン

en: File Pdf
ja_JP: ファイル: PDF

en: File Medical
ja_JP: ファイルメディカル

en: File Lines
ja_JP: ファイル線

en: File Invoice Dollar
ja_JP: ファイル請求書ドル

en: File Invoice
ja_JP: ファイル請求書

en: File Import
ja_JP: ファイルインポート

en: File Image
ja_JP: ファイル: 画像

en: File Export
ja_JP: ファイルエクスポート

en: File Excel
ja_JP: ファイル: Excel

en: File Csv
ja_JP: ファイル CSV

en: File Contract
ja_JP: ファイル契約書

en: File Code
ja_JP: ファイル: コード

en: File Circle Xmark
ja_JP: ファイル丸バツ印

en: File Circle Question
ja_JP: ファイル丸質問

en: File Circle Plus
ja_JP: ファイル丸プラス

en: File Circle Minus
ja_JP: ファイル丸マイナス

en: File Circle Exclamation
ja_JP: ファイル丸ビックリマーク

en: File Circle Check
ja_JP: ファイル丸チェック

en: File Audio
ja_JP: ファイル: オーディオ

en: File Arrow Up
ja_JP: ファイル矢印アップ

en: File Arrow Down
ja_JP: ファイル矢印ダウン

en: File
ja_JP: ファイル

en: Feather Pointed
ja_JP: 羽尖っている

en: Feather
ja_JP: 羽

en: Faucet Drip
ja_JP: 蛇口滴り落ちる

en: Faucet
ja_JP: 蛇口

en: Fan
ja_JP: ファン

en: Face Tired
ja_JP: 顔疲れた

en: Face Surprise
ja_JP: 顔ビックリ

en: Face Smile Wink
ja_JP: 顔スマイルウインク

en: Face Smile Beam
ja_JP: 顔スマイルビーム

en: Face Smile
ja_JP: 顔スマイル

en: Face Sad Tear
ja_JP: 顔悲しい涙

en: Face Sad Cry
ja_JP: 顔悲しい泣く

en: Face Rolling Eyes
ja_JP: 顔目をぐるり

en: Face Meh Blank
ja_JP: 顔ふーんなし

en: Face Meh
ja_JP: 顔ふーん

en: Face Laugh Wink
ja_JP: 顔笑声ウインク

en: Face Laugh Squint
ja_JP: 顔笑声目を細めて

en: Face Laugh Beam
ja_JP: 顔笑声ビーム

en: Face Laugh
ja_JP: 顔笑声

en: Face Kiss Wink Heart
ja_JP: 顔キスウィンクハート

en: Face Kiss Beam
ja_JP: 顔キスビーム

en: Face Kiss
ja_JP: 顔キス

en: Face Grin Wink
ja_JP: 顔ニヤリウインク

en: Face Grin Wide
ja_JP: 顔ニヤリ広い

en: Face Grin Tongue Wink
ja_JP: 顔ニヤリタンウィンク

en: Face Grin Tongue Squint
ja_JP: 顔ニヤリタンスクイント

en: Face Grin Tongue
ja_JP: 顔ニヤリタン

en: Face Grin Tears
ja_JP: 顔ニヤリ涙

en: Face Grin Stars
ja_JP: 顔ニヤリ星々

en: Face Grin Squint Tears
ja_JP: 顔ニヤリスクイント

en: Face Grin Squint
ja_JP: 顔ニヤリスクイント

en: Face Grin Hearts
ja_JP: 顔ニヤリハート

en: Face Grin Beam Sweat
ja_JP: 顔ニヤリビーム汗

en: Face Grin Beam
ja_JP: 顔ニヤリビーム

en: Face Grin
ja_JP: 顔ニヤリ

en: Face Grimace
ja_JP: 顔をしかめる

en: Face Frown Open
ja_JP: 顔顰オープン

en: Face Frown
ja_JP: 顔顰

en: Face Flushed
ja_JP: 顔赤める

en: Face Dizzy
ja_JP: 顔フラフラ

en: Face Angry
ja_JP: 顔怒っている

en: Eye Slash
ja_JP: アイスラッシュ

en: Eye Low Vision
ja_JP: 目低視力

en: Eye Dropper
ja_JP: スポイト

en: Eye
ja_JP: 眼

en: Explosion
ja_JP: 爆発

en: Expand
ja_JP: 拡張

en: Exclamation
ja_JP: 感嘆符

en: Euro Sign
ja_JP: ユーロ記号

en: Eraser
ja_JP: 消しゴム

en: Equals
ja_JP: 等しい

en: Envelopes Bulk
ja_JP: 封筒大量

en: Envelope Open Text
ja_JP: 封筒オープン正方形

en: Envelope Open
ja_JP: 封筒オープン

en: Envelope Circle Check
ja_JP: 封筒丸チェック

en: Envelope
ja_JP: 封筒

en: Galactic Empire
ja_JP: 銀河帝国

en: Ellipsis Vertical
ja_JP: 省略記号垂直

en: Ellipsis
ja_JP: 省略記号

en: Elevator
ja_JP: エレベーター

en: Eject
ja_JP: イジェクト

en: Egg
ja_JP: 卵

en: Edge Legacy Browser
ja_JP: Edge Legacy ブラウザー

en: Edge Browser
ja_JP: Edge ブラウザー

en: Earth Oceania
ja_JP: 地球オセアニア

en: Earth Europe
ja_JP: 地球ヨーロッパ

en: Earth Asia
ja_JP: 地球アジア

en: Earth Americas
ja_JP: 地球米国

en: Earth Africa
ja_JP: 地球アフリカ

en: Ear Listen
ja_JP: 耳聴く

en: Ear Deaf
ja_JP: 耳難聴

en: Dungeon
ja_JP: 迷宮

en: Dumpster Fire
ja_JP: ゴミ箱火

en: Dumpster
ja_JP: ゴミ箱

en: Dumbbell
ja_JP: ダンベル

en: Drupal Logo
ja_JP: Drupal のロゴ

en: Drumstick Bite
ja_JP: ドラムスティックバイト

en: Drum Steelpan
ja_JP: ドラムスチールパン

en: Drum
ja_JP: ドラム

en: Droplet Slash
ja_JP: 滴スラッシュ

en: Droplet
ja_JP: 滴

en: Draw Polygon
ja_JP: ポリゴンを描く

en: Dragon
ja_JP: 龍

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Down Long
ja_JP: 下長い

en: Down Left And Up Right To Center
ja_JP: 下左と上右から中央へ

en: Dove
ja_JP: 鳩

en: Door Open
ja_JP: 開かれたドア

en: Door Closed
ja_JP: 閉じたドア

en: Dong Sign
ja_JP: Dong サイン

en: Dollar Sign
ja_JP: ドルサイン

en: Dog
ja_JP: 犬

en: Divide
ja_JP: 分割

en: Display
ja_JP: ディスプレイ

en: Disease
ja_JP: 病気

en: Dice Two
ja_JP: ダイス二

en: Dice Three
ja_JP: ダイス三

en: Dice Six
ja_JP: ダイス六

en: Dice One
ja_JP: ダイス一

en: Dice Four
ja_JP: ダイス四

en: Dice Five
ja_JP: ダイス五

en: Dice D6
ja_JP: ダイスD6

en: Dice D20
ja_JP: ダイスD20

en: Dice
ja_JP: ダイス

en: Diamond Turn Right
ja_JP: ダイアモンド右に曲がる

en: Diamond
ja_JP: ダイアモンド

en: Diagram Successor
ja_JP: ダイアグラム後継者

en: Diagram Project
ja_JP: ダイアグラム計画

en: Diagram Predecessor
ja_JP: ダイアグラム先人

en: Diagram Next
ja_JP: ダイアグラム次

en: Democrat
ja_JP: 民主主義者

en: Delete Left
ja_JP: 削除左

en: Database
ja_JP: データベース

en: Cubes Stacked
ja_JP: キューブスタック

en: Cubes
ja_JP: キューブ

en: Cube
ja_JP: キューブ

en: Alternate CSS3 Logo
ja_JP: 代替 CSS3 のロゴ

en: CSS 3 Logo
ja_JP: CSS 3 のロゴ

en: Cruzeiro Sign
ja_JP: Cruzeiro サイン

en: Crutch
ja_JP: 松葉杖

en: Crown
ja_JP: 王冠

en: Crow
ja_JP: 烏

en: Crosshairs
ja_JP: 十字線

en: Cross
ja_JP: クロス

en: Crop Simple
ja_JP: 切り抜きシンプル

en: Crop
ja_JP: 切り抜き

en: Credit Card
ja_JP: クレジットカード

en: Creative Commons CC0
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ CC0

en: Creative Commons Share
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・シェア

en: Creative Commons Sampling +
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・サンプリング +

en: Creative Commons Sampling
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・サンプリング

en: Creative Commons Share Alike
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・シェア・アライク

en: Creative Commons Remix
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・リミックス

en: Alternate Creative Commons Public Domain
ja_JP: オルタネート・クリエイティブ・コモンズ・パブリックドメイン

en: Creative Commons Public Domain
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・パブリックドメイン

en: Creative Commons No Derivative Works
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・ノデリバティブワーク

en: Creative Commons Noncommercial (Yen Sign)
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・ノンコマーシャル (円記号)

en: Creative Commons Noncommercial (Euro Sign)
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・ノンコマーシャル (ユーロ記号)

en: Creative Commons Noncommercial
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・コマーシャル

en: Creative Commons Attribution
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ・アトリビューション

en: Creative Commons
ja_JP: クリエイティブ・コモンズ

en: Cow
ja_JP: 牛

en: Couch
ja_JP: カウチ

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Cookie Bite
ja_JP: クッキーバイト

en: Computer Mouse
ja_JP: コンピューターマウス

en: Computer
ja_JP: コンピューター

en: Compress
ja_JP: 圧縮

en: Compass Drafting
ja_JP: コンパス作図

en: Compass
ja_JP: コンパス

en: Compact Disc
ja_JP: CD

en: Comments Dollar
ja_JP: コメントドル

en: Comment Sms
ja_JP: コメント SMS

en: Comment Slash
ja_JP: コメントスラッシュ

en: Comment Medical
ja_JP: コメント医療

en: Comment Dots
ja_JP: コメント点

en: Comment Dollar
ja_JP: コメントドル

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Colon Sign
ja_JP: Colon サイン

en: Coins
ja_JP: コイン

en: Code Pull Request
ja_JP: コード抽出のリクエスト

en: Code Merge
ja_JP: コードの併合

en: Code Fork
ja_JP: コード・フォーク

en: Code Compare
ja_JP: コードを比較

en: Code Commit
ja_JP: コードコミット

en: Code Branch
ja_JP: コードブランチ

en: Code
ja_JP: コード

en: Clover
ja_JP: クローバー

en: Cloud Sun Rain
ja_JP: 雲太陽雨

en: Cloud Sun
ja_JP: 雲太陽

en: Cloud Showers Water
ja_JP: 雲にわか雨水

en: Cloud Showers Heavy
ja_JP: 雲にわか雨重い

en: Cloud Rain
ja_JP: 雲雨

en: Cloud Moon Rain
ja_JP: 雲月雨

en: Cloud Moon
ja_JP: 雲月

en: Cloud Meatball
ja_JP: 雲ミートボール

en: Cloud Bolt
ja_JP: 雲ボルト

en: Cloud Arrow Up
ja_JP: 雲矢印上

en: Cloud Arrow Down
ja_JP: 雲矢印下

en: Cloud
ja_JP: 雲

en: Closed Captioning
ja_JP: クローズドキャプション

en: Clone
ja_JP: クローン

en: Clock Rotate Left
ja_JP: 時計左に回転

en: Clock
ja_JP: 時計

en: Clipboard User
ja_JP: クリップボードユーザー

en: Clipboard Question
ja_JP: クリップボード質問

en: Clipboard List
ja_JP: クリップボードリスト

en: Clipboard Check
ja_JP: クリップボードチェック

en: Clipboard
ja_JP: クリップボード

en: Clapperboard
ja_JP: カチンコ

en: City
ja_JP: 街

en: Circle Xmark
ja_JP: 丸形バツ印

en: Circle User
ja_JP: 丸ユーザー

en: Circle Up
ja_JP: 丸上

en: Circle Stop
ja_JP: 丸ストップ

en: Circle Right
ja_JP: 丸右

en: Circle Radiation
ja_JP: 丸放射線

en: Circle Question
ja_JP: 丸質問

en: Circle Plus
ja_JP: 丸プラス

en: Circle Play
ja_JP: 丸プレイ

en: Circle Pause
ja_JP: 丸停止

en: Circle Notch
ja_JP: 丸ノッチ

en: Circle Nodes
ja_JP: 丸ノード

en: Circle Minus
ja_JP: 丸マイナス

en: Circle Left
ja_JP: 丸左

en: Circle Info
ja_JP: 丸情報

en: Circle Half Stroke
ja_JP: 丸ハーフストローク

en: Circle H
ja_JP: 丸 H

en: Circle Exclamation
ja_JP: 丸ビックリマーク

en: Circle Down
ja_JP: 丸下

en: Circle Dot
ja_JP: 丸点

en: Circle Dollar To Slot
ja_JP: 丸ドルからスロット

en: Circle Chevron Up
ja_JP: 丸山形上

en: Circle Chevron Right
ja_JP: 丸山形右

en: Circle Chevron Left
ja_JP: 丸山形左

en: Circle Chevron Down
ja_JP: 丸山形下

en: Circle Check
ja_JP: 丸チェック

en: Circle Arrow Up
ja_JP: 丸矢印アップ

en: Circle Arrow Right
ja_JP: 丸矢印右

en: Circle Arrow Left
ja_JP: 丸矢印左

en: Circle Arrow Down
ja_JP: 丸矢印ダウン

en: Circle
ja_JP: 丸

en: Church
ja_JP: 教会

en: Children
ja_JP: 子供

en: Child Rifle
ja_JP: 子どもライフル

en: Child Reaching
ja_JP: 子ども手を伸ばす

en: Child Dress
ja_JP: 子どもドレス

en: Child
ja_JP: 子ども

en: Chevron Up
ja_JP: シェブロン上

en: Chevron Right
ja_JP: シェブロン右

en: Chevron Left
ja_JP: シェブロン左

en: Chevron Down
ja_JP: シェブロン下

en: Chess Rook
ja_JP: チェスルーク

en: Chess Queen
ja_JP: チェスクイーン

en: Chess Pawn
ja_JP: パーン

en: Chess Knight
ja_JP: チェスナイト

en: Chess King
ja_JP: チェスキング

en: Chess Board
ja_JP: チェスボード

en: Chess Bishop
ja_JP: チェスビショップ

en: Chess
ja_JP: チェス

en: Cheese
ja_JP: チーズ

en: Check To Slot
ja_JP: チェックからスロットへ

en: Check Double
ja_JP: チェックダブル

en: Check
ja_JP: チェック

en: Chart Simple
ja_JP: チャートシンプル

en: Chart Pie
ja_JP: 円グラフ

en: Chart Line
ja_JP: 折れ線グラフ

en: Chart Gantt
ja_JP: Gantt グラフ

en: Chart Column
ja_JP: グラフカラム

en: Chart Bar
ja_JP: 棒グラフ

en: Chart Area
ja_JP: 面グラフ

en: Charging Station
ja_JP: 充電ステーション

en: Champagne Glasses
ja_JP: シャンパングラス

en: Chalkboard User
ja_JP: 黒板ユーザー

en: Chalkboard
ja_JP: 黒板

en: Chair
ja_JP: 椅子

en: Certificate
ja_JP: 証明書

en: Cent Sign
ja_JP: 仙サイン

en: Cedi Sign
ja_JP: Cedi サイン

en: Visa Credit Card
ja_JP: Visa クレジットカード

en: Paypal Credit Card
ja_JP: Paypal クレジットカード

en: MasterCard Credit Card
ja_JP: MasterCard クレジットカード

en: JCB Credit Card
ja_JP: JCB クレジットカード

en: Discover Credit Card
ja_JP: Discover クレジットカード

en: Diner's Club Credit Card
ja_JP: Diner's Club クレジットカード

en: Apple Pay Credit Card
ja_JP: Apple Pay クレジットカード

en: American Express Credit Card
ja_JP: American Express クレジットカード

en: Amazon Pay Credit Card
ja_JP: Amazon Pay クレジットカード

en: Cat
ja_JP: 猫

en: Cash Register
ja_JP: 金銭登録機

en: Cart Shopping
ja_JP: カートショッピング

en: Cart Plus
ja_JP: カート追加

en: Cart Flatbed Suitcase
ja_JP: カートスーツケースフラットベッド

en: Cart Flatbed
ja_JP: カートフラットベッド

en: Cart Arrow Down
ja_JP: カート矢印ダウン

en: Carrot
ja_JP: にんじん

en: Caret Up
ja_JP: キャレット上

en: Caret Right
ja_JP: キャレット右

en: Caret Left
ja_JP: キャレット左

en: Caret Down
ja_JP: キャレット下

en: Caravan
ja_JP: キャラバン

en: Car Tunnel
ja_JP: 車トンネル

en: Car Side
ja_JP: 車の横

en: Car Rear
ja_JP: 車の後ろ

en: Car On
ja_JP: 車がかかっている

en: Car Burst
ja_JP: 車バースト

en: Car Battery
ja_JP: 車電池

en: Car
ja_JP: 車

en: Capsules
ja_JP: カプセル

en: Cannabis
ja_JP: カンナビス

en: Candy Cane
ja_JP: キャンディーケイン

en: Canadian Maple Leaf
ja_JP: カナディアンの楓葉

en: Campground
ja_JP: キャンプ場

en: Camera Rotate
ja_JP: カメラ回転

en: Camera Retro
ja_JP: レトロカメラ

en: Camera
ja_JP: カメラ

en: Calendar Xmark
ja_JP: カレンダーバツ印

en: Calendar Week
ja_JP: カレンダーウィーク

en: Calendar Plus
ja_JP: カレンダープラス

en: Calendar Minus
ja_JP: カレンダーマイナス

en: Calendar Days
ja_JP: カレンダーの日数

en: Calendar Day
ja_JP: カレンダーの日

en: Calendar Check
ja_JP: カレンダーチェック

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Calculator
ja_JP: 計算機

en: Cake Candles
ja_JP: ケーキキャンドル

en: Business Time
ja_JP: 営業時間

en: Bus Simple
ja_JP: バスシンプル

en: Bus
ja_JP: バス

en: Burst
ja_JP: バースト

en: Burger
ja_JP: バーガー

en: Bullseye
ja_JP: ブルズアイ

en: Bullhorn
ja_JP: 拡声器

en: Building Wheat
ja_JP: 建物麦

en: Building User
ja_JP: 建物ユーザー

en: Building Un
ja_JP: 建物 Un

en: Building Shield
ja_JP: 建物シールド

en: Building Ngo
ja_JP: 建物 Ngo

en: Building Lock
ja_JP: 建物ロック

en: Building Flag
ja_JP: 建物フラグ

en: Building Columns
ja_JP: 建物カラム

en: Building Circle Xmark
ja_JP: 建物丸バツ印

en: Building Circle Exclamation
ja_JP: 建物丸ビックリマーク

en: Building Circle Check
ja_JP: 建物丸チェック

en: Building Circle Arrow Right
ja_JP: 建物丸矢印右

en: Building
ja_JP: 建物

en: Bugs
ja_JP: 虫

en: Bug Slash
ja_JP: 虫スラッシュ

en: Bug
ja_JP: 虫

en: Bucket
ja_JP: バケット

en: Brush
ja_JP: ブラシ

en: Broom Ball
ja_JP: ほうきボール

en: Broom
ja_JP: ほうき

en: Briefcase Medical
ja_JP: ブリーフケースメディカル

en: Briefcase
ja_JP: 書類カバン

en: Bridge Water
ja_JP: 橋水

en: Bridge Lock
ja_JP: 橋ロック

en: Bridge Circle Xmark
ja_JP: 橋丸バツ印

en: Bridge Circle Exclamation
ja_JP: 橋丸ビックリマーク

en: Bridge Circle Check
ja_JP: 橋丸チェック

en: Bridge
ja_JP: 橋

en: Bread Slice
ja_JP: パンスライス

en: Brazilian Real Sign
ja_JP: ブラジル・レアル印

en: Brain
ja_JP: 脳

en: Braille
ja_JP: 点字

en: Boxes Stacked
ja_JP: ボックススタック

en: Boxes Packing
ja_JP: ボックス包装

en: Box Tissue
ja_JP: ボックスティシュー

en: Box Open
ja_JP: ボックスオープン

en: Box Archive
ja_JP: ボックスアーカイブ

en: Box
ja_JP: ボックス

en: Bowling Ball
ja_JP: ボウリングボール

en: Bowl Rice
ja_JP: 米のボウル

en: Bowl Food
ja_JP: ご飯のボウル

en: Bottle Water
ja_JP: ボトルウォーター

en: Bottle Droplet
ja_JP: ボトル滴

en: Bots
ja_JP: ボット

en: Bore Hole
ja_JP: 穿つ穴

en: Border Top Left
ja_JP: 上ボーダーの左

en: Border None
ja_JP: 枠線なし

en: Border All
ja_JP: すべてに枠線

en: Bookmark
ja_JP: ブックマーク

en: Book Skull
ja_JP: 本ドクロ

en: Book Quran
ja_JP: 本コーラン

en: Book Open Reader
ja_JP: ブックリーダー

en: Book Open
ja_JP: ブックオープン

en: Book Medical
ja_JP: ブック医学

en: Book Journal Whills
ja_JP: ブック日誌 Whills

en: Book Bookmark
ja_JP: 本ブックマーク

en: Book Bible
ja_JP: ブック聖書

en: Book Atlas
ja_JP: ブック地図帳

en: Book
ja_JP: 本

en: Bong
ja_JP: ボン

en: Bone
ja_JP: 骨

en: Bomb
ja_JP: 爆弾

en: Bolt Lightning
ja_JP: ボルト雷

en: Bolt
ja_JP: ボルト

en: Bold
ja_JP: ボールド

en: Blogger B
ja_JP: ブロガー B

en: Blogger
ja_JP: ブロガー

en: Blender Phone
ja_JP: ブレンダー携帯

en: Blender
ja_JP: ブレンダー

en: Font Awesome Black Tie
ja_JP: Font Awesome の黒いネクタイ

en: Bitcoin Sign
ja_JP: Bitcoin 印

en: Biohazard
ja_JP: バイオハザード

en: Binoculars
ja_JP: 双眼鏡

en: Bicycle
ja_JP: 自転車

en: Bezier Curve
ja_JP: ベジェ曲線

en: Bell Slash
ja_JP: ベルスラッシュ

en: Bell Concierge
ja_JP: ベルコンシェルジュ

en: Bell
ja_JP: ベル

en: Behance Square
ja_JP: Behance スクエア

en: Beer Mug Empty
ja_JP: ビールマグソーサー

en: Bed Pulse
ja_JP: ベッド脈

en: Bed
ja_JP: ベッド

en: Battery Three Quarters
ja_JP: バッテリー: 四分の三

en: Battery Quarter
ja_JP: バッテリー: 四分の一

en: Battery Half
ja_JP: バッテリー: 半分

en: Battery Full
ja_JP: バッテリー: フル

en: Battery Empty
ja_JP: バッテリー: 空

en: Bath
ja_JP: バス

en: Basketball
ja_JP: バスケットボール

en: Basket Shopping
ja_JP: バスケットショッピング

en: Baseball Bat Ball
ja_JP: 野球バットのボール

en: Baseball
ja_JP: ベースボール

en: Bars Staggered
ja_JP: 段差バー

en: Bars Progress
ja_JP: バープログレス

en: Bars
ja_JP: バー

en: Barcode
ja_JP: バーコード

en: Bandage
ja_JP: 包帯

en: Ban Smoking
ja_JP: 禁煙

en: Ban
ja_JP: 禁止

en: Baht Sign
ja_JP: Baht サイン

en: Bag Shopping
ja_JP: バッグショッピング

en: Bacterium
ja_JP: 細菌

en: Bacteria
ja_JP: 黴菌

en: Bacon
ja_JP: ベーコン

en: Backward Step
ja_JP: 後方向一歩

en: Backward Fast
ja_JP: 後方向速い

en: Backward
ja_JP: 後方向

en: Baby Carriage
ja_JP: ベビーカー

en: Baby
ja_JP: ベビー

en: Award
ja_JP: 賞アイコン

en: Austral Sign
ja_JP: Austral サイン

en: Audio Description
ja_JP: オーディオ 説明

en: At
ja_JP: アットマーク

en: Asterisk
ja_JP: アスタリスク

en: Artstation
ja_JP: ArtStation

en: Arrows Up To Line
ja_JP: 矢印上から線に

en: Arrows Up Down Left Right
ja_JP: 矢印上下左右

en: Arrows Up Down
ja_JP: 矢印上下

en: Arrows Turn To Dots
ja_JP: 矢印点になる

en: Arrows Turn Right
ja_JP: 矢印右に曲がる

en: Arrows To Eye
ja_JP: 矢印から目

en: Arrows To Dot
ja_JP: 矢印から点

en: Arrows To Circle
ja_JP: 矢印から丸

en: Arrows Split Up And Left
ja_JP: 矢印上と左に分かれた

en: Arrows Spin
ja_JP: 回る矢印

en: Arrows Rotate
ja_JP: 回転する矢印

en: Arrows Left Right To Line
ja_JP: 矢印左右から線に

en: Arrows Left Right
ja_JP: 矢印左右

en: Arrows Down To People
ja_JP: 矢印下から人に

en: Arrows Down To Line
ja_JP: 矢印下から線に

en: Arrow Up Z A
ja_JP: 矢印上 Z A

en: Arrow Up Wide Short
ja_JP: 矢印上広い短い

en: Arrow Up Short Wide
ja_JP: 矢印上短い広い

en: Arrow Up Right From Square
ja_JP: 矢印スクエアから上右

en: Arrow Up Right Dots
ja_JP: 矢印上右点

en: Arrow Up Long
ja_JP: 矢印上長い

en: Arrow Up From Water Pump
ja_JP: 矢印揚水機から上に

en: Arrow Up From Ground Water
ja_JP: 矢印地下水から上に

en: Arrow Up From Bracket
ja_JP: 矢印ブラッケトから上へ

en: Arrow Up A Z
ja_JP: 矢印上 A Z

en: Arrow Up 9 1
ja_JP: 矢印上 9 1

en: Arrow Up 1 9
ja_JP: 矢印上 1 9

en: Arrow Up
ja_JP: 上矢印

en: Arrow Turn Up
ja_JP: 矢印上げる

en: Arrow Turn Down
ja_JP: 矢印下げる

en: Arrow Trend Up
ja_JP: 矢印上昇傾向

en: Arrow Trend Down
ja_JP: 矢印下落傾向

en: Arrow Rotate Right
ja_JP: 矢印右に回転

en: Arrow Rotate Left
ja_JP: 矢印左に回転

en: Arrow Right To City
ja_JP: 矢印右に町

en: Arrow Right To Bracket
ja_JP: 矢印右からブラッケトへ

en: Arrow Right Long
ja_JP: 矢印右長い

en: Arrow Right From Bracket
ja_JP: 矢印ブラッケトから右へ

en: Arrow Right Arrow Left
ja_JP: 右矢印左矢印

en: Arrow Right
ja_JP: 右矢印

en: Arrow Pointer
ja_JP: 矢印ポインター

en: Arrow Left Long
ja_JP: 矢印左長い

en: Arrow Left
ja_JP: 左矢印

en: Arrow Down Z A
ja_JP: 矢印下 Z A

en: Arrow Down Wide Short
ja_JP: 矢印下広い短い

en: Arrow Down Up Lock
ja_JP: 矢印下上ロック

en: Arrow Down Up Across Line
ja_JP: 矢印下上線と交差

en: Arrow Down Short Wide
ja_JP: 矢印下短い広い

en: Arrow Down Long
ja_JP: 矢印下長い

en: Arrow Down A Z
ja_JP: 矢印下 A Z

en: Arrow Down 9 1
ja_JP: 矢印下 9 1

en: Arrow Down 1 9
ja_JP: 矢印下 1 9

en: Arrow Down
ja_JP: 下矢印

en: Archway
ja_JP: アーチウェイ

en: Apple Whole
ja_JP: リンゴ丸ごと

en: Ankh
ja_JP: アンク

en: Angles Up
ja_JP: アングル上

en: Angles Right
ja_JP: アングル右

en: Angles Left
ja_JP: アングル左

en: Angles Down
ja_JP: アングル下

en: Angle Up
ja_JP: アングル上

en: Angle Right
ja_JP: アングル右

en: Angle Left
ja_JP: アングル左

en: Angle Down
ja_JP: アングル下

en: AngelList
ja_JP: エンジェルリスト(起業家と投資家)

en: Anchor Lock
ja_JP: アンカーロック

en: Anchor Circle Xmark
ja_JP: アンカー丸バツ印

en: Anchor Circle Exclamation
ja_JP: アンカー丸ビックリマーク

en: Anchor Circle Check
ja_JP: アンカー丸チェック

en: Anchor
ja_JP: アンカー

en: Align Right
ja_JP: 右揃え

en: Align Left
ja_JP: 左揃え

en: Align Justify
ja_JP: 両端揃え

en: Align Center
ja_JP: 中央揃え

en: Address Card
ja_JP: アドレスカード

en: Address Book
ja_JP: アドレス帳

en: Accessible Icon
ja_JP: アクセス可能アイコン

en: A versatile form builder plugin.
ja_JP: 用途の広いフォームビルダープラグイン。

en: Choose if you want to display Icon with the Text selected Profile Type for logged out users.
ja_JP: ログアウト中のユーザーに選択済みプロフィールタイプのテキストと共にアイコンを表示するかどうかを選択してください。

en: Show Text with
ja_JP: と共にテキストを表示する

en: Choose if you want to display Icon or Avatar with the Text selected Profile Type.
ja_JP: 選択済みプロフィールタイプのテキストと共にアイコンまたはアバターを表示するかどうかを選択してください。

en: Name
ja_JP: 名前

en: This setting is generally not recommended on archives pages, etc. If you would like to enable it, uncheck this option
ja_JP: この設定は、アーカイブページなどは一般的には推奨されていません。有効化する場合は、この設定のチェックを外してください

en: This setting is generally not recommended on search page. If you would like to enable it, uncheck this option
ja_JP: この設定は、検索などは一般的には推奨されていません。有効化する場合は、この設定のチェックを外してください

en: This setting is generally not recommended on 404 page. If you would like to enable it, uncheck this option
ja_JP: この設定は、404ページなどは一般的には推奨されていません。有効化する場合は、この設定のチェックを外してください

en: Read more about %s
ja_JP: %s についてさらに読む

en: WordPress Theme
ja_JP: WordPress テーマ

en: Upsell
ja_JP: アップセル

en: Collection
ja_JP: コレクション

en: Products
ja_JP: 商品

en: Site Navigation:
ja_JP: サイトナビゲーション :

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' position is not applicable for single product page.
ja_JP: 「なし」は階層を考慮する ; 「下」の位置は個別商品ページに適用されません。

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' position is not applicable for single product page.
ja_JP: 「なし」は階層を考慮する ;「後ろ」の位置は個別商品ページに適用されません。

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ja_JP: これはデモストアです &mdash; 注文は出来ません。

en:  Page Title
ja_JP:  ページタイトル

en: 300+ Templates
ja_JP: 300 以上のテンプレート

en: Taxonomy Font
ja_JP: タクソノミーフォント

en: Post Title Size
ja_JP: 投稿タイトルのサイズ

en: To sync this option with comments, use the same positioning for both sections: Contained or Separated.
ja_JP: このオプションをコメントと同期させるには、両方のセクションで同じ配置「収容または分離」を使用してください。

en: Location
ja_JP: 場所

en: Note: Image Size & Ratio won't work if Image Position set as Background.
ja_JP: 注意: 画像位置は背景でセットされている場合、画面サイズと比率が効きません。

en: This option activates Live Search support for the search box on the no results page.
ja_JP: このオプションは結果なしページの検索ボックスでライブ検索サポートを有効化します。

en: Results Layout
ja_JP: 結果のレイアウト

en: When Results Not Found
ja_JP: 検索結果が見つからなかった場合

en: When Results Found
ja_JP: 検索結果が見つかった場合

en: Subheading
ja_JP: サブヘッダー

en: Heading
ja_JP: ヘッダー

en: Author Avatar
ja_JP: 投稿者のアバター

en: Prefix Label
ja_JP: プレフィックスラベル

en: Remove the padding around featured image when position is "None".
ja_JP: 配置が「なし」の場合、アイキャッチ画像のパディングを削除する。

en: Remove Image Padding
ja_JP: 画像パディングを削除

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en:  Title Area
ja_JP:  タイトルエリア

en: Reveal Effect
ja_JP: リビール効果

en: Post pagination
ja_JP: 投稿のページ送り

en: Author Box with Social Share
ja_JP: 投稿者ボックスとソーシャル共有

en: Meta Font Size
ja_JP: メタのフォントサイズ

en: Posts Reveal Effect
ja_JP: 投稿のリビール効果

en: Posts Filter
ja_JP: 投稿のフィルター

en: Content Images Box Shadow
ja_JP: コンテンツ画像のボックスシャドウ

en: Divider Type
ja_JP: 区切りのタイプ

en: Badge
ja_JP: バッジ

en: Post Cards
ja_JP: 投稿のカード

en: Zoom Out
ja_JP: ズームアウト

en: Hover Effect
ja_JP: ホバー効果

en: Read More
ja_JP: 続きを読む

en: Post Meta
ja_JP: 投稿メタ

en: Post Elements
ja_JP: 投稿の要素

en: Post Per Page
ja_JP: 1ページあたりの掲載数

en: List
ja_JP: 一覧

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Classic Layout
ja_JP: クラシックレイアウト

en: Layout 3
ja_JP: レイアウト3

en: Above Comments
ja_JP: コメントの上

en: Below Comments
ja_JP: コメントの下

en: Form Position
ja_JP: フォームの位置

en: Container Structure
ja_JP: コンテナ構造

en: Separated
ja_JP: 分離

en: Contained
ja_JP: 含まれています

en: Decide whether to isolate or integrate the module with the entry content area.
ja_JP: エントリーコンテンツエリアからモジュールを孤立させるか、統合するかを決めてください。

en: Section Placement
ja_JP: セクションの配置

en: Live Search
ja_JP: ライブ検索

note: translators: %s: Name of special page type
en: %s Page
ja_JP: %s ページ

en: Single Page
ja_JP: 個別ページ

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

en: Sorry, but we could not find anything related to your search terms. Please try again.
ja_JP: 申し訳ございません、検索キーワードに一致する結果が見つかりませんでした。もう一度お試しください。

en: Here are the search results for your search.
ja_JP: こちらは検索条件に対する検索結果です。

en: Read More »
ja_JP: 続きを読む »

en: Read Post »
ja_JP: 投稿を読む »

en: Different Transparent Logo
ja_JP: 別様透明ロゴ

en:  Certain Checkout page options may not work smoothly on the block editor based Checkout page. For best results with these features, prefer using a shortcode-based Checkout page.
ja_JP:  特定の購入手続きページオプションは、ブロックエディターベースの購入手続きページではうまく動作しない可能性があります。この機能のベストな結果のためには、ショートコードベースの購入手続きページを使用してください。

en:  Certain Cart page options may not work smoothly on the block editor based Cart page. For best results with these features, prefer using a shortcode based Cart page.
ja_JP:  特定のお買い物カゴページオプションは、ブロックエディターベースのお買い物カゴページではうまく動作しない可能性があります。この機能のベストな結果のためには、ショートコードベースのお買い物カゴページを使用してください。

en: Note:
ja_JP: 注意:

en: 404 Page
ja_JP: 404 ページ

en: Single Banner
ja_JP: 個別バナー

en: You can specify Custom image sizes from the Single Post's 'Featured Image Size' option.
ja_JP: 個別投稿の「アイキャッチ画像のサイズ」オプションでカスタム画像のサイズを指定できます。

en: Image Size
ja_JP: 画像のサイズ

note: translators: 1: link open markup, 2: link close markup
en: Calculate a personalized image ratio using this %1$s online tool %2$s for your image dimensions.
ja_JP: 画像の寸法ため、この %1$sオンラインツール%2$s でパーソナライズした画像比率を計算します。

en: Predefined
ja_JP: 定義済み

en: Original
ja_JP: オリジナル

en: Image Ratio
ja_JP: 画像の比率

en: Wide
ja_JP: 横幅

en: Behind Positioned Image Width
ja_JP: 後ろに配置した画像の幅

en: 'None' respects hierarchy; 'Below' positions image on top of the article.
ja_JP: 「なし」は階層を考慮する;「した」は記事の上に画像を配置する。

en: Below
ja_JP: 下

en: 'None' respects hierarchy; 'Behind' positions the image under the article.
ja_JP: 「なし」は階層を考慮する;「後ろ」は記事の下に画像を配置する。

en: Behind
ja_JP: 後ろ

en: Archive Banner
ja_JP: アーカイブバナー

en: Enabling this option will override global > colors > surface color options
ja_JP: このオプションを有効化すると、グローバルを上書きします > 色 > 表面の色設定

en: Surface Colors
ja_JP: 表面の色

en: Page Background
ja_JP: ページの背景

en: Full Size
ja_JP: フルサイズ

en: Large
ja_JP: 大

en: Medium Large
ja_JP: 中～大

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Customizing &#9656; %s
ja_JP: &#9656;「%s」をカスタマイズ中

en: Enable Sticky Sidebar
ja_JP: 固定サイドバーを有効化

en: Search Within Post Types
ja_JP: 投稿タイプから検索

en: Search Width
ja_JP: 検索の幅

en: Heading Color
ja_JP: 見出しの色

en: Input Highlight
ja_JP: インプットハイライト

en: Global Highlight
ja_JP: グローバルハイライト

en: Other System Fonts
ja_JP: 他のシステムフォント

en: Customizing ▸ %s
ja_JP: カスタマイズ中▸%s

[ctx: placeholder]
en: Search...
ja_JP: 検索...

en: Search...
ja_JP: 検索...

en: No results found
ja_JP: 結果が見つかりません

en: Site Builder
ja_JP: サイトビルダー

en: Enable Brand Color On Hover
ja_JP: ホバー時のブランド色を有効化

en: Post Comment
ja_JP: 投稿コメント

en: Use it with transparent images for optimal results.
ja_JP: 最適の結果のため、透明な画像を使用してください。

en: Logo Color
ja_JP: ロゴの色

en: Narrow
ja_JP: 幅狭

en: Course/Lesson Sidebar Style
ja_JP: コース / レッスンサイドバースタイル

en: Global Sidebar Style
ja_JP: 全般サイドバースタイル

en: Unboxed
ja_JP: 枠なし

en: Sidebar Style
ja_JP: サイドバーのスタイル

en: Sidebar will only apply when container layout is set to normal.
ja_JP: サイドバーは、コンテナレイアウトが通常にセットされている場合にのみ適用されます。

en: Container style will apply only when layout is set to either normal or narrow.
ja_JP: コンテナスタイルは、レイアウトが通常、あるいは幅狭にのみ適用されます。

en: Container Style
ja_JP: コンテナのスタイル

note: translators: 1: Astra, 2: Theme rating link
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ja_JP: %1$s を楽しんでいただけましたか ? %2$s の評価を残してもらえませんか。ご支援に心から感謝いたします !

en: Thank you for using
ja_JP: ご利用に感謝します:

en: Disable Banner Area
ja_JP: バナーエリアを無効化

en: Social sharing options
ja_JP: ソーシャル共有オプション

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新日時

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Solid
ja_JP: ソリッド

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Site Accessibility
ja_JP: サイトのアクセシビリティ

en: Accessibility
ja_JP: アクセシビリティ

en: Please publish the changes and see result on the frontend.<br />[Slide in cart requires Cart added inside Header Builder]
ja_JP: 変更を公開して、フロントエンドの結果を見てください。<br />[スライドインお買い物カゴはヘッダービルダーの中に追加されたお買い物カゴが必要です]

en: Add To Cart Action
ja_JP: カートに追加する動作

en: Redirect To Checkout Page
ja_JP: 購入手続きにリダイレクト

en: Redirect To Cart Page
ja_JP: カートページへリダイレクト

en: Read Time
ja_JP: 読み取り時間

en: Color & Typography Options
ja_JP: 色・タイポグラフィオプション

en: Scroll to Top
ja_JP: 上部へスクロール

en: Single
ja_JP: 個別

en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Use as Background
ja_JP: 背景として使用

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Select
ja_JP: 選択

en: Overlay Color
ja_JP: オーバーレイの色

en: Container Background
ja_JP: コンテナの背景

en: Inner Elements Spacing
ja_JP: 内部要素の余白

en: Banner Min Height
ja_JP: バナーの最小高

en: Horizontal Alignment
ja_JP: 水平方向の位置

note: translators: 1: post type
en: Note: This description appear on %1$s archive for banner Layout 2.
ja_JP: 注意: このタ説明はバナーレイアウト 2 %1$s のアーカイブに表示されま。

en: Archive Description
ja_JP: アーカイブの説明

en: Blog Description
ja_JP: ブログの説明

note: translators: 1: post type
en: Note: This title appear on %1$s archive for banner Layout 2.
ja_JP: 注意: このタイトルはバナーレイアウト 2 %1$s のアーカイブに表示されま。

en: Layout 2
ja_JP: レイアウト 2

en: Layout 1
ja_JP: レイアウト 1

en: Banner Layout
ja_JP: バナーのレイアウト

en: Blog Title
ja_JP: ブログタイトル

en: Description
ja_JP: 抜粋

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Narrow Container Width
ja_JP: 狭いコンテナの幅

en: Site Tagline Visibility
ja_JP: サイトタグラインの可視性

en: Site Title Visibility
ja_JP: サイトタイトルの可視性

en: Enable Smooth Scroll to ID
ja_JP: ID へのスムーズスクロールを有効にする

en: Stack on Responsive
ja_JP: レスポンシブ時に積み重ねる

en: Text Options
ja_JP: テキストオプション

en: Font Extras
ja_JP: エクストラフォント

en: Local font files not present.
ja_JP: ローカルフォントファイルがありません。

en: Failed to Flush, try again later.
ja_JP: フラッシュに失敗しました。後でもう一度やり直してください。

[ctx: Theme starter content]
en: Home
ja_JP: ホーム

en: Primary
ja_JP: プライマリ

[ctx: Theme starter content]
en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Contact
ja_JP: 問い合わせ

en: Why Us
ja_JP: 当社を選ぶ理由

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: About
ja_JP: 詳細

en: Services
ja_JP: サービス

en: Note: To get design settings in action make sure to enable Scroll to Top.
ja_JP: 注意: デザイン設定を作動するために、「トップへスクロール」を有効化してください。

en: Display On
ja_JP: 表示:

en: Enable Scroll to Top
ja_JP: 「トップへ戻る」を有効化

en: Free WordPress Page Builder.
ja_JP: 無料の WordPress ページビルダーです。

en: Ultimate Video Player For WordPress.
ja_JP: WordPress の究極の動画プレーヤー。

en: Automate your WordPress setup.
ja_JP: WordPress セットアップを自動化。

en: Recover lost revenue automatically.
ja_JP: 失った収益を自動的に取り戻す。

en: #1 Sales Funnel WordPress Builder.
ja_JP: #1 のセールファンネル WordPress ビルダー。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Blog Options
ja_JP: ブログオプション

en: Header Settings
ja_JP: ヘッダー設定

en: Activated
ja_JP: 有効

en: Installed
ja_JP: インストール済

en: Installing
ja_JP: インストール中

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Sorry, you cannot list resources.
ja_JP: リソースをリストすることはできません。

en: Successfully saved data!
ja_JP: データの保存に成功しました !

en: No post data found!
ja_JP: 投稿データが見つかりませんでした !

en: Sorry, something went wrong.
ja_JP: 申し訳ありません、問題が発生しました。

en: Nonce validation failed
ja_JP: Nonce 検証に失敗しました

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
ja_JP: 申し訳ありません、この操作を行う権限がありません。

en: Unlock your full design potential and build a website to be proud of with Astra Pro.
ja_JP: Astra Pro でデザインの可能性を最大限に引き出し、自慢できるウェブサイトを構築しましょう。

en: Extensive range of tools to help blog pages stand out.
ja_JP: ブログページが目立つために、幅広いツールがあります。

en: Single post read time
ja_JP: 個別投稿の読み取り時間

en: Single post navigation control
ja_JP: 個別投稿のナビゲーションコントロール

en: Auto load previous posts
ja_JP: 前の投稿をオートロード

en: Take your blog to the next level with powerful design features.
ja_JP: 強力なデザイン機能であなたのブログをレベルアップできます。

en: Archive read time
ja_JP: 読み取り時間のアーカイブ

en: Extended spacing options
ja_JP: 拡張間隔の設定

en: Extended typography options
ja_JP: 拡張されたタイポグラフィオプション

en: Custom featured images size
ja_JP: カスタムアイキャッチ画像のサイズ

en: Grid, Masonry layout
ja_JP: グリッド、レンガ状レイアウト

en: Use containers to their maximum potential with Astra Pro
ja_JP: Astra Pro でコンテナの最大のポテンシャルを利用できます

en: Container spacings
ja_JP: コンテナの間隔

en: Fluid layout
ja_JP: 可変レイアウト

en: Padded layout
ja_JP: パッド入りレイアウト

en: Full Width layout
ja_JP: 全幅レイアウト

en: Make sidebars work harder to engage with Astra Pro
ja_JP: Astra Pro でサイドバーをより効果的機能させましょう

en: Widget content typography
ja_JP: ウィジェットコンテンツのタイポグラフィ

en: Widget title typography
ja_JP: ウィジェットタイトルのタイポグラフィ

en: Widget color options
ja_JP: ウィジェットカラーオプション

en: Sidebar color options
ja_JP: サイドバーのカラーオプション

en: Sidebar spacing
ja_JP: サイドバーの間隔

en: Slide-In
ja_JP: スライドイン

en: Use every tool at your disposal to optimize your online store for conversion. All the advantages you need to make more profit!
ja_JP: オンラインストアのコンバージョン率の最適化のためにあらゆるツールを活用しましょう。利益向上に必要なすべての利点がここにあります !

en: Astra Works Seamlessly with WooCommerce!
ja_JP: Astra は WooCommerce とシームレスに連携します !

en: Upgrade Now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Unlock
ja_JP: ロック解除

en: Unlock with Astra Pro
ja_JP: Astra Pro でロック解除

en: Astra Menu Settings
ja_JP: Astra のメニュー設定

en: Add payment title
ja_JP: 支払いタイトルを追加

en: Real-Time Quantity Updates
ja_JP: リアルタイムの数量の更新

en: Medium
ja_JP: 中

en: Video
ja_JP: Vimeo

en: Count Color
ja_JP: カウントの色

en: Hide cart total label if cart is empty
ja_JP: カートが空っぽの場合、カート合計のラベルを非表示

en: Hide Cart Total Label
ja_JP: カート合計のラベルを非表示

en: Select Cart Icon
ja_JP: カートアイコンを選択

en: Minus Quantity
ja_JP: 数量のマイナス

en: Plus Quantity
ja_JP: 数量のプラス

en: Note: To get design settings make sure to enable sticky add to cart.
ja_JP: 注意: デザイン設定を行うには、固定カートに追加を有効化にしてください。

en: Payment Title
ja_JP: 支払いタイトル

en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

en: Choose Icon Colors
ja_JP: アイコンの色を選択

en: Sticky Add To Cart Colors
ja_JP: 「カートに追加」の色の先頭固定表示を有効化

en: Sticky Placement
ja_JP: 上部固定配置

en: Enable Sticky Add to Cart
ja_JP: 「カートに追加」の先頭固定表示を有効化

en: Sticky Add To Cart
ja_JP: カートに追加を固定

en: Payments
ja_JP: 支払い

en: Extras
ja_JP: エクストラ

en: Adds plus and minus buttons besides product quantity
ja_JP: 商品の数量以外にプラスとマイナスボタンを追加する

en: Enable Quantity Plus and Minus
ja_JP: 数量プラスとマイナスを有効化

en: Shop Card Design
ja_JP: ショップカードのデザイン

en: Horizontal Content Alignment
ja_JP: 水平方向コンテンツの揃え

en: Shop Card Styling
ja_JP: ショップカードのスタイリング

en: Design 3
ja_JP: デザイン3

en: Design 2
ja_JP: デザイン2

en: Design 1
ja_JP: デザイン1

en: Guaranteed Safe Checkout
ja_JP: 安全な購入手続きを保証

en: Sale!
ja_JP: セール

en: Slide in Cart Width
ja_JP: スライドインお買い物カゴ幅

en: Slide In Cart
ja_JP: スライドインお買い物カゴ

en: Heading Font
ja_JP: 見出しフォント

en: Base Font
ja_JP: 基本フォント

en: Surface Color
ja_JP: 表面の色

en: Outside
ja_JP: 外側

en: Post Spacing
ja_JP: 投稿の間隔

en: Borders
ja_JP: 枠線

en: Body Text
ja_JP: 本文テキスト

en: Links
ja_JP: リンク

en: Accent
ja_JP: アクセント

en: Avatar Width
ja_JP: アバターの幅

en: Cart Label Position
ja_JP: お買い物カゴラベルの位置

en: Cart Color
ja_JP: お買い物カゴの色

en: Cart Icon
ja_JP: お買い物カゴアイコン

en: Cart Click Action
ja_JP: お買い物カゴクリック動作

en: Cart Click
ja_JP: お買い物カゴクリック

en: Display Cart Count
ja_JP: お買い物カゴ数の表示

en: Note: The Cart Label on the header will be displayed by using shortcodes. Type any custom string in it or click on the plus icon above to add your desired shortcode.
ja_JP: 注意: ヘッダーのカートラベルはショートコードを利用して表示されます。カスタム文字列を入力するか、上のプラスアイコンをクリックして希望するショートコードを追加してください。

en: Total + Currency symbol
ja_JP: 合計 + 通貨記号

en: Currency Symbol
ja_JP: 通貨記号

en: Total amount
ja_JP: 合計金額

en: Currency Name
ja_JP: 通貨名

en: Cart Label
ja_JP: お買い物カゴラベル

en: Menu 3
ja_JP: メニュー3

en: Menu 2
ja_JP: メニュー2

en: Continue Shopping
ja_JP: 買い物を続ける

en: No products in the cart.
ja_JP: お買い物カゴに商品がありません。

en: Button Width
ja_JP: ボタン幅

en: Shipping Text
ja_JP: 配送テキスト

en: Changes single product variation layout to be displayed inline or stacked.
ja_JP: 個別商品バリエーションのレイアウトをインラインまたは重ね表示に変更する。

en: Product Variation Layout
ja_JP: 商品バリエーションのレイアウト

en: Adds shipping text next to the product price.
ja_JP: 商品価格の次に配送テキストを追加。

en: Enable Shipping Text
ja_JP: 配送テキストを有効化

en: Enable Breadcrumb
ja_JP: パンくずリストメニューを有効化

en: Product Options
ja_JP: 商品設定

en: Product Structure Options
ja_JP: 商品構造のオプション

en: Shop Layout
ja_JP: ショップ・レイアウト

en: Shop Card Structure
ja_JP: ショップカードの構造

en: Add custom text for cart button
ja_JP: お買い物カゴボタンにカスタムテキストを追加

en: Change Cart Button Text
ja_JP: お買い物カゴボタンのテキストを変更する

en: Hang Over Top
ja_JP: 上に吊る

en: Notice Position
ja_JP: 通知の位置

en: Shop Display Options
ja_JP: ショップ表示オプション

en: Misc
ja_JP: その他

en: Proceed to checkout
ja_JP: 購入手続きに進む

en: & Free Shipping
ja_JP: & 送料無料

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Course/Lesson Sidebar Layout
ja_JP: コース / レッスンサイドバーレイアウト

en: Global Sidebar Layout
ja_JP: 全般サイドバーレイアウト

en: Container Layout
ja_JP: コンテナレイアウト

en: Heading (H1-H6)
ja_JP: 見出し (H1-H6)

en: View Astra Pro Features
ja_JP: Astra Pro の特徴を表示

en: Custom separator
ja_JP: カスタムセパレーター

en: Display Settings
ja_JP: 設定を表示

en: Note: To get design settings in action make sure to select Header Position other than None.
ja_JP: 注意: デザイン設定を作動するために、ヘッダー位置を「なし」以外から選択して下さい。

en: Comfort
ja_JP: コンフォート

en: Compact
ja_JP: コンパクト

en: Author name:
ja_JP: 投稿者名:

en: Related post link
ja_JP: 関連記事リンク

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ja_JP: 特大

[ctx: Font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: Font size name]
en: Small
ja_JP: 小

en: Make sure to update your post for changes to take effect.
ja_JP: 変更を反映するには必ず投稿をアップデートしてください。

en: Header Rows
ja_JP: ヘッダー列

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Disable Elements
ja_JP: 要素を無効化

en: Stick Primary Header
ja_JP: メインのヘッダーを上部固定

en: Disable Header
ja_JP: ヘッダーの非表示

en: H6 Font
ja_JP: H6フォント

en: H5 Font
ja_JP: H5フォント

en: H4 Font
ja_JP: H4 フォント

en: H3 Font
ja_JP: H3 フォント

en: H2 Font
ja_JP: H2 フォント

en: H1 Font
ja_JP: H1 フォント

en: Headings Font
ja_JP: 見出しのフォント

en: Body Font
ja_JP: 本文フォント

en: Legacy
ja_JP: レガシー

en: Global padding setting for WordPress Group, Column, Cover blocks, it can be overridden by respective block's Dimension setting.
ja_JP: WordPress グループ、カラム、カバーブロックの全般パディング設定はブロックの寸法設定を上書きできます。

en: Core Blocks Spacing
ja_JP: コアブロックの間隔

en: Extra Light 200 Italic
ja_JP: Extra-Light 200 Italic

en: Block Editor
ja_JP: ブロックエディター

en: Close Cart Drawer
ja_JP: カートのドロワーを閉じる

en: Type 3
ja_JP: タイプ 3

en: Type 2
ja_JP: タイプ2

en: Type 1
ja_JP: タイプ 1

en: No Page Headers Found
ja_JP: ページヘッダーが見つかりません

en: Stick Below Header
ja_JP: ヘッダーの下に貼り付け

en: Stick Above Header
ja_JP: ヘッダーの上に貼り付け

en: Page Header
ja_JP: ページヘッダー

en: Text / Icon
ja_JP: テキスト / アイコン

[ctx: Color name]
en: Theme Color 9
ja_JP: テーマカラー 9

[ctx: Color name]
en: Theme Color 8
ja_JP: テーマカラー 8

[ctx: Color name]
en: Theme Color 7
ja_JP: テーマカラー 7

[ctx: Color name]
en: Theme Color 6
ja_JP: テーマカラー 6

[ctx: Color name]
en: Theme Color 5
ja_JP: テーマカラー 5

[ctx: Color name]
en: Theme Color 4
ja_JP: テーマカラー 4

[ctx: Color name]
en: Theme Color 3
ja_JP: テーマカラー 3

[ctx: Color name]
en: Theme Color 2
ja_JP: テーマカラー 2

[ctx: Color name]
en: Theme Color 1
ja_JP: テーマカラー 1

en: Palette
ja_JP: パレット

en: Presets
ja_JP: プリセット

en: Content Background
ja_JP: コンテンツの背景

en: Site Background
ja_JP: サイトの背景

en: Global Palette
ja_JP: グローバル パレット

en: Button Presets
ja_JP: ボタン プリセット

en: Color 9
ja_JP: カラー 9

en: Color 8
ja_JP: カラー 8

en: Color 7
ja_JP: カラー 7

en: Color 6
ja_JP: カラー 6

en: Color 5
ja_JP: カラー 5

en: Color 4
ja_JP: カラー 4

en: Color 3
ja_JP: カラー 3

en: Color 2
ja_JP: カラー 2

en: Color 1
ja_JP: カラー 1

en: Design
ja_JP: デザイン

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Image Position
ja_JP: 画像の位置

en: Site Title & Logo Settings
ja_JP: サイトタイトルとロゴの設定

en: Site Icons are what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. Upload one here! Site Icons should be square and at least 512 × 512 pixels.
ja_JP: サイトアイコンは、ブラウザーのタブ、ブックマークバー、および WordPress モバイルアプリ内に表示されるものです。ここにアップロードしてください！サイトアイコンは正方形で、512 × 512 ピクセル以上である必要があります。

en: Site Title & Logo
ja_JP: サイトタイトルとロゴ

en: Underline Content Links
ja_JP: コンテンツリンクの下線

en: Submenu Animation
ja_JP: サブメニューのアニメーション

en: Shopping Cart
ja_JP: お買い物カゴ

en: Title Alignment
ja_JP: タイトル配置

en: Search Submit
ja_JP: 検索を送信

en: Meta Link Color
ja_JP: メタ情報のリンク色

en: Meta Color
ja_JP: メタカラー

en: Section Background
ja_JP: Section の背景色

en: Section Title
ja_JP: セクションのタイトル

en: Meta Font
ja_JP: メタ情報のフォント

en: Section Title Font
ja_JP: Section タイトルのフォント

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Order
ja_JP: 順序

en: Comment Counts
ja_JP: コメント数

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Post Order
ja_JP: 投稿順

en: Date
ja_JP: 日付

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Related Posts by
ja_JP: 関連記事:

en: Posts Query
ja_JP: 投稿クエリー

en: Grid Column Layout
ja_JP: グリッドカラムレイアウト

en: Total Number of Related Posts
ja_JP: 関連投稿の数

en: Excerpt Word Count
ja_JP: 抜粋単語数

en: Enable Post Excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋を有効化

en: Title & Post Meta
ja_JP: タイトルと投稿のメタ情報

en: Posts Structure
ja_JP: 投稿構造

en: Related Posts
ja_JP: 関連投稿

en: Disable Related Posts
ja_JP: 関連記事を無効化

en: Search for:
ja_JP: 検索対象:

en: Popup Padding
ja_JP: ポップアップのパディング

en: EDD Cart Icon Color
ja_JP: EDD Cart のアイコン色

en: Woo Cart Icon Color
ja_JP: Woo Cart のアイコン色

en: Off-Canvas Menu
ja_JP: Off Canvas メニュー

en: Account Menu Color
ja_JP: アカウントメニューの色

en: Text / Placeholder
ja_JP: テキスト/プレースホルダー

en: Toggle Color
ja_JP: 切り替え色

en: Box Background
ja_JP: ボックス背景

en: Search Color
ja_JP: 検索の色

en: HTML Color
ja_JP: HTML カラー

en: Social Color
ja_JP: SNS の色

en: Submenu Color
ja_JP: サブメニューの色

en: Hover / Active
ja_JP: ホバー / アクティブ

en: Header Position
ja_JP: ヘッダー位置

en: After
ja_JP: 後

en: Inside
ja_JP: 内側

en: Content Link Color
ja_JP: コンテンツリンクの色

en: Tagline Font
ja_JP: キャッチフレーズのフォント

en: Content Colors
ja_JP: コンテンツの色

en: Font
ja_JP: フォント

en: Label Color
ja_JP: ラベルの色

en: Icon Radius
ja_JP: アイコンの角丸

en: Content Font Size
ja_JP: コンテンツのフォントサイズ

en: Content Font
ja_JP: コンテンツのフォント

en: Title Font
ja_JP: タイトルフォント

en: Text Font
ja_JP: テキストフォント

en: Checkout Button
ja_JP: 購入手続きボタン

en: Cart Button
ja_JP: お買い物カゴボタン

en: Profile Text Color
ja_JP: プロフィールの文字色

en: Button Background
ja_JP: ボタン背景

en: Checkout
ja_JP: 購入手続き

en: Inner Element Spacing
ja_JP: 內部要素の余白

en: Text / Link
ja_JP: テキスト/リンク

en: Divider Size
ja_JP: Divider のサイズ

en: If this color setting is not reflecting, check if colors are set from dedicated above, below or primary footer settings.
ja_JP: このカラー設定が反映されていない場合、Above footer、Primary footer、Below footer の設定でカラーが設定されていないかどうかを確認してください。

en: Menu Font Size
ja_JP: メニューフォントのサイズ

en: Menu Font
ja_JP: メニューフォント

en: Menu Spacing
ja_JP: メニュー間隔

en: Link / Text
ja_JP: リンク/テキスト

en: Post Title Font
ja_JP: 投稿タイトルフォント

en: Tagline Font Size
ja_JP: タグラインのフォントサイズ

en: Title Font Size
ja_JP: タイトル文字サイズ

en: Disable Footer
ja_JP: フッターを非表示

en: Disable Mobile Header
ja_JP: モバイル用ヘッダーを無効にする

en: Disable Below Header
ja_JP: ヘッダー下部は無効化

en: Disable Above Header
ja_JP: ヘッダー上部は無効化

en: Logged In Account Menu
ja_JP: ログインしているアカウントのメニュー

en: You don't have the access
ja_JP: アクセス権限がありません

en: Woo Cart
ja_JP: Woo お買い物カゴ

en: Single Row
ja_JP: 1行

en: Right Heavy 33/66
ja_JP: 右重心: 33/66

en: Left Heavy 66/33
ja_JP: 左重心: 66/33

en: Last Row, Previous Columns 50/50 - 100
ja_JP: 最後の行、前の列: 50/50 - 100

en: First Row, Next Columns 100 - 50/50
ja_JP: 最初の行、次の列 100 - 50/50

en: Wide Center 20/60/20
ja_JP: 中央幅広: 20/60/20

en: Center Heavy 25/50/25
ja_JP: 中央重心: 25/50/25

en: Right Heavy 25/25/50
ja_JP: 右重心: 25/25/50

en: Left Heavy 50/25/25
ja_JP: 左重心: 50/25/25

en: Two Column Grid
ja_JP: 2カラムグリッド

en: Collapse to Rows
ja_JP: 行に折りたたむ

en: Equal Width Columns
ja_JP: 等幅のカラム

en: My Account
ja_JP: アカウント

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Insert HTML text here.
ja_JP: ここに HTML テキストを挿入します。

en: Tagline
ja_JP: キャッチフレーズ

en: EDD Cart
ja_JP: EDD お買い物カゴ

en: Border Width
ja_JP: 枠線の幅

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: Toggle Button
ja_JP: ボタン切り替え

en: Header Cart Icon
ja_JP: ヘッダーお買い物カゴアイコン

en: WooCommerce Cart
ja_JP: WooCommerce お買い物カゴ

en: Style
ja_JP: スタイル

en: Display Cart Title
ja_JP: お買い物カゴのタイトルを表示

en: Display Cart Total
ja_JP: お買い物カゴの合計を表示

en: Header Types
ja_JP: ヘッダーの種類

en: Below Header
ja_JP: ヘッダーの下

en: Login URL
ja_JP: ログイン URL

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Logged Out View
ja_JP: ログアウト表示

en: Account URL
ja_JP: アカウント URL

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Profile Type
ja_JP: プロフィールタイプ

en: Logged In View
ja_JP: ログイン中表示

en: Close Icon Color
ja_JP: 「閉じる」アイコンの色

en: Content Alignment
ja_JP: コンテンツの配置

en: Dropdown
ja_JP: ドロップダウン

en: Full-Screen
ja_JP: 全画面

en: Flyout
ja_JP: フライアウト

en: Header Type
ja_JP: ヘッダータイプ

en: Off-Canvas
ja_JP: キャンバス外

en: Above Header
ja_JP: ヘッダーの上

en: Item Divider
ja_JP: 項目区切り

en: Top Offset
ja_JP: 上オフセット

en: Submenu Container
ja_JP: サブメニューコンテナ

en: Zoom In
ja_JP: ズームイン

en: Menu Hover Style
ja_JP: メニューホバースタイル

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Secondary Menu
ja_JP: サブメニュー

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

note: translators: %s Index
en: Button %s
ja_JP: ボタン%s

en: Official
ja_JP: 公式

en: Color Type
ja_JP: 色タイプ

en: Icon Size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Icon Background Space
ja_JP: アイコンの背景間隔

en: Icon Spacing
ja_JP: アイコン間隔

en: Show Label
ja_JP: ラベルを表示

note: translators: 1: index
en: Social Icons %s
ja_JP: ソーシャルアイコン %s

note: translators: 1: index
en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: Primary Footer
ja_JP: メインフッター

en: Above Footer
ja_JP: フッター上

en: Copyright
ja_JP: 著作権表示

en: Inner Column Spacing
ja_JP: 内側のカラムの余白

en: Inner Elements Layout
ja_JP: 内側の要素のレイアウト

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Vertical Alignment
ja_JP: 縦方向の位置揃え

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Column
ja_JP: カラム

en: Below Footer
ja_JP: フッターの下

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Menu Color
ja_JP: メニューの色

en: Configure Menu from Here.
ja_JP: ここからメニューを設定してください。

en: Background Color-Image
ja_JP: 背景色と画像

en: Footer Builder
ja_JP: フッタービルダー

en: Header Builder
ja_JP: ヘッダービルダー

en: Account Woo Navigation
ja_JP: アカウント Woo ナビゲーション

en: Account icon link
ja_JP: アカウントアイコンリンク

en: Click to edit this Row.
ja_JP: クリックすると、この行を編集できます。

en: Click to edit this element.
ja_JP: クリックでこの要素を編集。

en: Add widgets here:
ja_JP: ここにウィジェットを追加:

en: Active
ja_JP: 有効

en: Divider
ja_JP: 区切り

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Content Color
ja_JP: コンテンツの色

en: Icon Color
ja_JP: アイコンの色

en: Social
ja_JP: ソーシャル

en: Background Overlay
ja_JP: 背景オーバーレイ

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
ja_JP: 商品スタイルが「リストスタイル」に選択されている場合、画像オプションの並び替えはできません。

en: Customize Transparent Header
ja_JP: 透明ヘッダーをカスタマイズします

[ctx: product categories]
note: translators: 1: number of products
en: %1$s Product | %1$s Products
ja_JP[0]: %1$s商品

en: Enable Cross-sells
ja_JP: クロスセルを有効化

en:  This will be applicable for all sites from the network.
ja_JP:  これはネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。

en: Usage Tracking
ja_JP: 使用状況の追跡

en: No Thanks
ja_JP: 結構です

en: Yes! Allow it
ja_JP: はい、許可します

note: translators: %s usage doc link
en:  Know More.
ja_JP:  さらに詳しく読む。

en: This will be applicable for all sites from the network.
ja_JP: これはネットワーク上のすべてのサイトに適用されます。

note: translators: %1$s: Theme Name, %2$s: Minimum Required version of the addon
en: Please update the %1$s to version %2$s or higher. Ignore if already updated.
ja_JP: %1$s をバージョン %2$s 以降に更新してください。すでに更新されている場合は無視してください。

en: Details &#187;
ja_JP: 詳細 &#187;

en: See Library &#187;
ja_JP: ライブラリを参照 &#187;

en: Starter Templates
ja_JP: スターターテンプレート

en: WordPress Nonce not validated.
ja_JP: WordPress Nonce が検証されていません。

en: Letter Spacing
ja_JP: 文字間隔

en: Astra WordPress Theme
ja_JP: Astra WordPress テーマ

note: translators: %d: Minutes interval
en: Every %d Minutes
ja_JP: %d分毎

en: Customize Button Style.
ja_JP: ボタンスタイルをカスタマイズしましょう。

en: Alignment
ja_JP: 配置

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Position
ja_JP: 位置

en: Global
ja_JP: 全般

en: Heading 6
ja_JP: 見出し6

en: Heading 5
ja_JP: 見出し5

en: Heading 4
ja_JP: 見出し4

en: Heading 3
ja_JP: 見出し3

en: Heading 2
ja_JP: 見出し2

en: Heading 1
ja_JP: 見出し1

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Archive Title
ja_JP: アーカイブタイトル

en: Hover Color
ja_JP: ホバーの色

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Colors
ja_JP: 色

en: Border
ja_JP: 枠線

en: Color
ja_JP: 色

en: Title Color
ja_JP: タイトルの色

en: Hover
ja_JP: マウスオーバー

en: Normal
ja_JP: 普通

en: Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツ

en: Site Icon
ja_JP: サイトアイコン

en: Meta
ja_JP: メタ情報

en: Structure
ja_JP: 構造

en: Custom Width
ja_JP: カスタム幅

en: Top Border Color
ja_JP: トップボーダーの色

en: Top Border Size
ja_JP: トップボーダーのサイズ

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Menu Label
ja_JP: メニューラベル

en: Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Take Last Item Outside Menu
ja_JP: 最後の項目をメニューの外に出す

en: Divider Color
ja_JP: 区切り色

en: Submenu Divider
ja_JP: サブメニューの罫線

en: Container Border
ja_JP: コンテナの枠線

en: Sub Menu
ja_JP: サブメニュー

en: Width
ja_JP: 幅

en: The parent menu should have a # link for the submenu to open on a link.
ja_JP: 親メニューには、サブメニューをリンクで開くための＃リンクが必要です。

en: Center
ja_JP: 中央

en: All Pages, All Posts, All Attachments
ja_JP: すべてのページ、すべての投稿、すべての添付ファイル

en: Enable on Blog / Posts Page?
ja_JP: 投稿一覧ページで有効化しますか ?

en: Latest posts page or when any page is selected as blog page
ja_JP: 最新の投稿ページ、またはいずれかのページがブログページとして選択されている場合

en: Before Title
ja_JP: タイトルの前

en: Breadcrumb Source
ja_JP: パンくずリストのソース

en: Breadcrumb Overview
ja_JP: パンくずリストの概要

en: Separator Color
ja_JP: 区切りの色

en: Breadcrumb
ja_JP: パンくずリスト

[ctx: daily archives date format]
en: j
ja_JP: j日

[ctx: monthly archives date format]
en: F
ja_JP: n月

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

note: Translators: Weekly archive title. %s is the week date format.
en: Week %s
ja_JP: %s週

note: Translators: Minute archive title. %s is the minute time format.
en: Minute %s
ja_JP: %s分

note: Translators: %s is the page number.
en: Comment Page %s
ja_JP: コメントページ %s

note: Translators: %s is the page number.
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

note: Translators: %s is the search query.
en: Search results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: 404 Not Found
ja_JP: 404: 見つかりませんでした

[ctx: breadcrumbs aria label]
en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Browse:
ja_JP: 続きを読む:

en: Latest Posts page is your site's front page when the latest posts are displayed on the home page.
ja_JP: 最新の投稿ページは、ホームページに最新の投稿が表示されているときのサイトのフロントページです。

en: Blog Page is when Latest Posts are selected to be displayed on a particular page.
ja_JP: ブログページは、特定のページに表示する最新の投稿が選択されている場合です。

en: Menu Toggle
ja_JP: メニュートグル

en: Plugin Successfully Deactivated
ja_JP: プラグインが正常に無効化されました

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Deactivating
ja_JP: 無効化中

en: Activating
ja_JP: 有効化中

en: Primary Header Button
ja_JP: プライマリーヘッダーボタン

en: Button Style
ja_JP: ボタンのスタイル

en: Button Link
ja_JP: ボタンリンク

en: Button Text
ja_JP: ボタンテキスト

en: Border Color
ja_JP: 枠線の色

en: Border Size
ja_JP: 枠線のサイズ

en: Transparent Header Button
ja_JP: 透過ヘッダーボタン

en: Header Button
ja_JP: ヘッダーボタン

en: Theme Button
ja_JP: テーマボタン

en: Submenu
ja_JP: サブメニュー

en: Link / Text Color
ja_JP: リンク / テキスト色

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Desktop + Mobile
ja_JP: デスクトップとモバイル

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

en: Enable On
ja_JP: 有効化する

en: Enable on Complete Website
ja_JP: サイト全体で有効化

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Disable Product Navigation
ja_JP: 商品ナビゲーションを無効化

en: Archive Content Width
ja_JP: アーカイブコンテンツの幅

en: Variable Product Button Text
ja_JP: バリエーション商品ボタンテキスト

en: Options
ja_JP: オプション

note: translators: %s Index
en: Button
ja_JP: ボタン

en: Variable Product Button
ja_JP: バリエーション商品のボタン

en: Cart Button Text
ja_JP: カートボタンのテキスト

en: Image
ja_JP: 画像

en: Product Structure
ja_JP: 商品構造

en: Archive Columns
ja_JP: アーカイブカラム

en: Product Archive
ja_JP: 商品アーカイブ

en: This sidebar will be used on EDD Single Product page.
ja_JP: このサイドバーは EDD の個別商品ページで使用します。

en: EDD Single Product Sidebar
ja_JP: EDD 個別商品サイドバー

en: Easy Digital Downloads Sidebar
ja_JP: Easy Digital Downloads サイドバー

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

note: Translators: %s is the theme name. translators: %s is the Astra theme name.
en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: Overline
ja_JP: 上線

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Slide Up
ja_JP: スライドアップ

en: Slide Down
ja_JP: スライドダウン

en: Left
ja_JP: 左

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Right
ja_JP: 右

en: Top
ja_JP: 上

en: Nav Menu
ja_JP: ナビゲーションメニュー

note: Translators: Author Name.
en: View all posts by %1$s
ja_JP: %1$s の投稿をすべて表示

en: Typography Overview
ja_JP: タイポグラフィの概要

en: Colors & Background Overview
ja_JP: 色と背景の概要

en: Sidebar Overview
ja_JP: サイドバーの概要

en: Footer Bar Overview
ja_JP: フッターバーの概要

en: Primary Header Overview
ja_JP: プライマリヘッダーの概要

en: Site Identity Overview
ja_JP: サイトアイデンティティの概要

en: Container Overview
ja_JP: コンテナーの概要

en: Site Layout Overview
ja_JP: サイトレイアウトの概要

en: Helpful Information
ja_JP: お役立ち情報

en: Different Logo For Retina Devices?
ja_JP: レティーナ端末で別のロゴを使用しますか ?

en: Link
ja_JP: リンク

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Dropdown Target
ja_JP: ドロップダウンターゲット

en: Mobile Logo (optional)
ja_JP: モバイルロゴ (オプション)

en: Different Logo For Mobile Devices?
ja_JP: モバイル端末で別のロゴを使用しますか ?

en: Border Radius
ja_JP: 枠線の丸み

en: Toggle Button Color
ja_JP: トグルボタンの色

en: Minimal
ja_JP: ミニマル

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Fill
ja_JP: 塗りつぶし

en: Toggle Button Style
ja_JP: トグルボタンのスタイル

en: Hide Last Item in Menu on Mobile
ja_JP: モバイルでメニューの最後の項目を非表示

en: Last Item in Menu
ja_JP: メニューの最後の項目

en: Header Layout
ja_JP: ヘッダーレイアウト

en: Menu Breakpoint
ja_JP: メニューのブレークポイント

en: Site Identity
ja_JP: サイト基本情報

en: Mobile Header
ja_JP: モバイルヘッダー

en: Background
ja_JP: 背景

en: Scroll
ja_JP: スクロール

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Cover
ja_JP: カバー

en: Supercharge your LearnDash website with amazing design features.
ja_JP: 素晴らしいデザイン機能で、LearnDash サイトをスーパーチャージします。

en: Differentiate Rows
ja_JP: たくさんの種類の行

en: Display Serial Number
ja_JP: シリアルナンバーを表示

en: Course Content Table
ja_JP: コースコンテンツ表

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Theme Color
ja_JP: テーマ色

en: More Options Available in Astra Pro!
ja_JP: Astra Pro ではより多くの設定が利用可能です。

en: Plugin Successfully Activated
ja_JP: プラグインは正常に有効化しました

en: No plugin specified
ja_JP: プラグインが指定されていません

en: White Label
ja_JP: ホワイトラベル

en: Scroll To Top
ja_JP: トップへスクロール

en: Site Layouts
ja_JP: サイトレイアウト

en: Add content conditionally in the various hook areas of the theme.
ja_JP: テーマ内の様々なエリアをフックして、コンテンツを条件付きで追加します。

en: Custom Layouts
ja_JP: カスタムレイアウト

en: Make your header layouts look more appealing and sexy!
ja_JP: オリジナルのヘッダーレイアウトを作成して、魅力的に見せましょう。

en: Page Headers
ja_JP: ページヘッダー

en: Sticky Header
ja_JP: 上部固定ヘッダー

en: Transparent Header
ja_JP: 透過ヘッダー

en: Header Sections
ja_JP: ヘッダーセクション

en: Blog Pro
ja_JP: ブログ Pro

en: Spacing
ja_JP: 間隔

en: Learn More.
ja_JP: さらに詳しく。

en: Footer Settings
ja_JP: フッター設定

en: Blog Layout
ja_JP: ブログレイアウト

en: Customize Footer
ja_JP: フッターをカスタマイズ

en: Activating Importer Plugin
ja_JP: インポートプラグインを有効化

en: Default System Font
ja_JP: デフォルトシステムフォント

en: Shop Archive Content Width
ja_JP: ショップアーカイブコンテンツ幅

en: Membership Columns
ja_JP: メンバーシップカラム

en: Course Columns
ja_JP: コースカラム

en: Leave Review
ja_JP: レビューを残す

en: Review Text is required.
ja_JP: レビュー本文は必須です。

en: Review Text
ja_JP: レビュー本文

en: Review Title is required.
ja_JP: レビュータイトルは必須です。

en: Review Title
ja_JP: レビュータイトル

en: Write a Review
ja_JP: レビューを書く

en: Thank you for your review!
ja_JP: レビューありがとうございます。

note: translators: 1 Author Name.
en: By: %s
ja_JP: %s より

en: What Others Have Said
ja_JP: お客様の声

en: Sidebar width will apply only when one of the above sidebar is set.
ja_JP: サイドバーの幅は、上記のサイドバーの1つが設定されている場合にのみ適用されます。

en: Cart Page
ja_JP: カートページ

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Inline Logo & Site Title
ja_JP: インラインロゴ & サイトタイトル

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Primary Header
ja_JP: メインヘッダー

en: Availability:
ja_JP: 有効:

en: Out of stock
ja_JP: 在庫切れ

en: Add To Cart
ja_JP: お買い物カゴに追加

en: Short Description
ja_JP: 簡単な説明

en: Ratings
ja_JP: 評価

en: Price
ja_JP: 金額

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Products Per Page
ja_JP: ページあたりの商品数

en: Shop Columns
ja_JP: ショップカラム

en: Disable Breadcrumb
ja_JP: パンくずリストを無効化

en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

en: Single Product
ja_JP: 個別商品

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: General
ja_JP: 一般

en: View your shopping cart
ja_JP: お買い物カゴを表示

en: This sidebar will be used on Single Product page.
ja_JP: このサイドバーは個別商品ページで使用します。

en: Product Sidebar
ja_JP: 商品サイドバー

en: This sidebar will be used on Product archive, Cart, Checkout and My Account pages.
ja_JP: このサイドバーは商品アーカイブ、カート、チェックアウトとマイアカウントページで使用します。

en: WooCommerce Sidebar
ja_JP: WooCommerce サイドバー

en: This page doesn't seem to exist.
ja_JP: このページは存在しないようです。

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Disable Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像を表示しない

en: Logo Width
ja_JP: ロゴ幅

en: Retina Logo
ja_JP: Retina 用ロゴ

en: Disable Footer Widgets
ja_JP: フッターウィジェットを無効化

en: Paragraph Margin Bottom
ja_JP: 段落の下部マージン

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Single Product Structure
ja_JP: 個別商品の構造

note: translators: %s: Name of current post.
en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

en: Footer Widget Area 4
ja_JP: フッターウィジェットエリア4

en: Footer Widget Area 3
ja_JP: フッターウィジェットエリア3

en: Footer Widget Area 2
ja_JP: フッターウィジェットエリア2

en: Footer Widget Area 1
ja_JP: フッターウィジェットエリア1

en: Footer Bar Section 2
ja_JP: フッターバーセクション2

en: Footer Bar Section 1
ja_JP: フッターバーセクション1

en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Customizer Setting
ja_JP: カスタマイザー設定

en: Click here to assign a widget for this area.
ja_JP: クリックしてこのエリアにウィジェットを割り当てます。

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: Footer Bar Layout 2
ja_JP: フッターバーレイアウト2

en: Footer Bar Layout 1
ja_JP: フッターバーレイアウト1

en: Pager
ja_JP: ページャー

en: Full Width / Stretched
ja_JP: 全幅 / ストレッチ

en: Full Width / Contained
ja_JP: 全幅 / 収める

en: Default Layout
ja_JP: デフォルトレイアウト

en: Layout 4
ja_JP: レイアウト4

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Base Typography
ja_JP: ベースタイポグラフィ

en: Base Colors
ja_JP: 基本色

en: Footer Bar
ja_JP: フッターバー

note: translators: 1: Post type label
en: Previous %s
ja_JP: 前の%s

note: translators: 1: Post type label
en: Next %s
ja_JP: 次の%s

note: translators: 1: link to new post
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Footer Widgets
ja_JP: フッターウィジェット

en: Main Sidebar
ja_JP: メインスライダー

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Disable Primary Header
ja_JP: メインヘッダーを停止

en: Disable Title
ja_JP: タイトルを停止

en: Disable Sections
ja_JP: セクションを停止

en: Astra Settings
ja_JP: Astra 設定

en: Add Widget
ja_JP: ウィジェットを追加

en: Site Navigation
ja_JP: サイトナビゲーション

en: Assign Footer Menu
ja_JP: フッターメニューの割り当て

en: Add Custom HTML
ja_JP: カスタム HTML を追加

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: Line Height
ja_JP: 行の高さ

en: Lowercase
ja_JP: 小文字

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: Capitalize
ja_JP: 先頭大文字

en: Inherit
ja_JP: 継承

en: Text Transform
ja_JP: 文字の変形

en: Font Weight
ja_JP: フォントの太さ

en: Font Family
ja_JP: フォントファミリー

en: Font Size
ja_JP: フォントサイズ

en: Container Width
ja_JP: コンテナ幅

en: Sidebar Width
ja_JP: サイドバーの幅

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: No Sidebar
ja_JP: サイドバーなし

en: Sidebar Layout
ja_JP: サイドバーレイアウト

en: Stack
ja_JP: 固定

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Bottom Border Color
ja_JP: 下部ボーダー色

en: Bottom Border Size
ja_JP: 下部ボーダーサイズ

en: Custom Menu Text / HTML
ja_JP: カスタムメニューテキスト / HTML

en: Text / HTML
ja_JP: テキスト / HTML

en: Search
ja_JP: 検索

en: Disable Menu
ja_JP: メニューを無効化

en: Logo Right
ja_JP: 右ロゴ

en: Logo Center
ja_JP: 中央ロゴ

en: Logo Left
ja_JP: 左ロゴ

en: Content Width
ja_JP: コンテンツ幅

en: Full Width
ja_JP: 全幅

en: Section 2 Custom Text
ja_JP: セクション2のカスタムテキスト

en: Section 2
ja_JP: セクション2

en: Section 1 Custom Text
ja_JP: セクション1のカスタムテキスト

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Custom Text
ja_JP: カスタムテキスト

en: None
ja_JP: なし

en: Section 1
ja_JP: セクション1

en: Footer Layout
ja_JP: フッターレイアウト

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Content Boxed
ja_JP: コンテンツのみボックス

en: Boxed
ja_JP: ボックス

en: Content Layout
ja_JP: コンテンツのレイアウト

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Full Content
ja_JP: 全文

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Link Hover Color
ja_JP: リンクのホバー色

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Button Color
ja_JP: ボタンの色

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Typography
ja_JP: タイポグラフィ

en: Colors & Background
ja_JP: 色と背景

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Single Post
ja_JP: 個別投稿

en: Blog / Archive
ja_JP: ブログ / アーカイブ

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Enter valid email address!
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Search Results for:
ja_JP: 検索結果:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: % Comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 Comment
ja_JP: 1件のコメント

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

en: Older Comments
ja_JP: 過去のコメント

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Website
ja_JP: サイト

en: Email
ja_JP: メール

en: Type here..
ja_JP: ここに入力…

en: Post Comment &raquo;
ja_JP: 投稿コメント &raquo;

en: Cancel Reply
ja_JP: 返信をキャンセル

en: Leave a Comment
ja_JP: コメントする

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Start typing and press enter to search
ja_JP: 入力後、エンターキーで検索します

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。別のキーワードでもう一度お試しください。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: It looks like the link pointing here was faulty. Maybe try searching?
ja_JP: ここを指しているリンクに誤りがあったようです。検索してみるのはいかがですか ?

en: Skip to content
ja_JP: 内容をスキップ

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Loop End
ja_JP: ループ終了

en: After Comments
ja_JP: コメントの後

en: Before Comments
ja_JP: コメントの前

en: After Post
ja_JP: 投稿の後

en: After Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツの後

en: Before Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツの前

en: Before Post
ja_JP: 投稿の前

en: Loop Start
ja_JP: ループ開始

en: After Sidebar
ja_JP: サイドバーの後

en: Before Sidebar
ja_JP: サイドバーの前

en: After Footer
ja_JP: フッターの後

en: Before Footer
ja_JP: フッターの前

en: After Content
ja_JP: コンテンツの後

en: Before Content
ja_JP: コンテンツの前

en: After Header
ja_JP: ヘッダーの後

en: Before Header
ja_JP: ヘッダーの前

en: After Page
ja_JP: ページの後

en: Before Page
ja_JP: ページの前

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: (Edit)
ja_JP: (編集)

en: Pingback:
ja_JP: ピンバック:

en: Read More &raquo;
ja_JP: もっと読む &raquo;

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Comments Navigation
ja_JP: コメントアニメーション

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック
