n/a - en to ja translation catalogue (221 entries)

en: Complete file and folder manager
ja: 完全なファイルおよびフォルダーマネージャー

en: Real Media Library is a WordPress plugin that empowers you with advanced media management. You can use this plugin to organize the thousands of images, audio, video and PDF files in your media library into folders. Basically it is a file manager like Windows Explorer or Mac Finder, but for WordPress.
ja: Real Media Library は、高度なメディア管理を可能にする WordPress プラグイン。このプラグインを使えば、メディアライブラリ内の何千もの画像、オーディオ、ビデオ、および PDF ファイルを、フォルダーで整理することができます。Windows の エクスプローラーや、Mac の Finder のようなファイルマネージャーの WordPress 版です。

en: Filter in insert media dialog
ja: メディア挿入ダイアログで絞り込む

en: No matter where you are, the folder structure of Real Media Library is always where you can select files. For example in the dialog for selecting a "Featured Image".
ja: どこにいても、Real Media Library のフォルダー構造は、いつもファイルを選択できる場所。たとえば「アイキャッチ画像」を選択するダイアログで。

en: In the Lite version you can only select the folder by a simple dropdown.
ja: Lite バージョンでは、単純なドロップダウンメニューでのみフォルダーを選択できます。

en: Custom image order
ja: 画像の並び順をカスタマイズ

en: Organizing your media files is really easy with the Real Media Library plugin. You can arrange the order of your files yourself by dragging and dropping. This allows you to move important files to the top for faster access.
ja: Real Media Library プラグインを使えば、メディアファイルの整理がとても簡単になります。ドラッグ & ドロップで、ファイルの並び順を自分で調整できます。これにより、重要なファイルを最上部に移動し、アクセスを高速化できます。

en: Get your PRO license now!
ja: 今すぐ PRO ライセンスをゲットしましょう !

en: The given folder was not found.
ja: 指定されたフォルダーが見つかりませんでした。

en: Complementary Plugins
ja: 互換プラグイン

en: 
    
    Note: If you want to delete a shortcut file, the source file will NOT be deleted.
    If you want to delete a non-shortcut file, all associated shortcuts are deleted, too.
ja: 
    
    メモ: ショートカットファイルを削除しても、ソースファイルは削除されません
    ショートカットでないファイルを削除すると、関連するすべてのショートカットも同時に削除されます。

en: If you move this shortcut, the location of the source/main file is not changed.
ja: このショートカットを移動しても、ソース/メインファイルの場所は変更されません。

en: If you move this attachment, the folder location of the associated shortcuts are not changed.
ja: この添付ファイルを移動しても、関連するショートカットのフォルダーの場所は変更されません。

en: Move to another folder
ja: 別のフォルダーに移動

en: Folder
ja: フォルダー

en: Shortcut infos
ja: ショートカットの情報

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage <strong>(0 kB)</strong>. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).<br/>Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
ja: メディアライブラリファイルのショートカットです。ショートカットは、物理ストレージを必要としません <strong>(0 kB)</strong>。ファイル自身に変更を加えたい場合は、元のファイルを変更する必要があります (例：プラグインを介してメディアファイルを置き換える)。<br/>ショートカットのフィールドは、元のファイルとは異なる場合があることにも注意してください。例えば、「タイトル」、「説明」、「キャプション」などです。

note: translators:
en: For this file is %d shortcut available in the following folder: | For this file are %d shortcuts available in the following folders:
ja[0]: このファイルでは、以下ののフォルダーで %d ショートカットを利用できます。

en: This file has no associated shortcuts. You can create shortcuts by moving files per mouse and hold any key.
ja: このファイルに関連するショートカットはありません。任意のキーを押しながらマウスでファイルを移動することで、ショートカットを作成できます。

en: You are not allowed to insert files here.
ja: ここにファイルを挿入する権限がありません。

en: You are not allowed to move the file.
ja: ファイルの移動をする権限がありません。

en: You are not allowed to create a subfolder here.
ja: ここでサブフォルダーを作成することはできません。

en: You are not allowed to delete this folder.
ja: このフォルダーを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to rename this folder.
ja: このフォルダーの名前を変更する権限がありません。

en: Select destination folder
ja: 目的のフォルダーを選択

en: You can simply upload files directly to a folder. Select a folder and upload files.
ja: ファイルをフォルダーに直接アップロードするだけ。フォルダーを選択し、ファイルをアップロードしてください。

en: upload to folder
ja: フォルダーをアップロード

en: RealMediaLibrary:Import / Export
ja: RealMediaLibrary: インポート/エクスポート

en: Import from other plugins
ja: 他のプラグインからインポート

en: Export / Import Real Media Library folders
ja: インポート/エクスポート Real Media Library フォルダー

en: Export
ja: エクスポート

en: Import
ja: インポート

en: All available folders will be exported. The current structure is not lost during import - but check that there are no duplicate names in the import data, as these are not checked.
ja: すべての使用可能なフォルダーがエクスポートされます。インポート中に現在の構造が失われることはありませんが、名前の重複チェックは行わないので、インポートデータに重複する名前がないことを確認してください。

en: Exported data:
ja: データをエクスポート:

en: Import data:
ja: データをインポート:

en: Importing data is only available in PRO version.
ja: データのインポートは、PRO 版でのみ利用できます。

en: Learn more about PRO
ja: Pro 版の詳細

en: Imports categories and post relations.
ja: カテゴリーと投稿の関連付けデータをインポートします。

en: Nothing to import.
ja: インポート対象がありません。

en: Importing categories from another plugin is only available in PRO version.
ja: 別のプラグインからのカテゴリーのインポートは、PRO 版でのみ利用可能です。

en: No valid folder.
ja: 有効なフォルダーがありません。

en: No valid type.
ja: 有効な形式ではありません。

en: PolyLang: Automatically move translations
ja: PolyLang: 自動で翻訳を移動する

en: If you move a file, the corresponding translated file will also be moved.
ja: ファイルを移動すると、対応する翻訳済みファイルも移動します。

en: WPML: Automatically move translations
ja: WPML: 自動で翻訳を移動する

note: translators: %s: Existing folder name.
en: '%s' already exists in this folder.
ja: '%s' は、すでにこのフォルダーに存在します。

note: translators:
en: This functionality is not available in the free version (%s).
ja: この機能は、無料バージョン (%s) では使用できません。

en: You need to provide a set of files.
ja: ファイルのセットを指定する必要があります。

en: The folder could not be created in the database.
ja: データベースにフォルダーを作成できませんでした。

en: The folder could not be created because it already exists.
ja: すでに存在するため、フォルダーを作成できませんでした。

en: A folder can contain every type of file or a collection, but not gallery.
ja: フォルダーには、ギャラリーを除くあらゆる種類のファイルまたはコレクションを含めることができます。

note: translators:
en: '%s' is not a valid folder name.
ja: '%s' は有効なフォルダー名ではありません。

en: Order by name ascending
ja: 名前の昇順で並べ替え

en: Order by name descending
ja: 名前の降順で並べ替え

en: Order by ID ascending
ja: IDの昇順で並べ替え

en: Order by ID descending
ja: ID の降順で並べ替え

en: The given folder does not exist or you cannot rename this folder.
ja: 指定したフォルダが存在しないか、このフォルダの名前を変更する権限がありません。

en: The folder you try to delete has subfolders.
ja: 削除しようとしているフォルダーには、サブフォルダーがあります。

en: The given folder does not exist.
ja: 指定されたフォルダは存在しません。

en: Unorganized
ja: 未整理

en: Unorganized is the same as a root folder. Here you can find all files which are not assigned to a folder.
ja: 「未整理」フォルダは、ルートフォルダと同じです。フォルダに割り当てられていないファイルは、すべて「未整理」フォルダで見つけることができます。

en: This option is disabled on this page. Please navigate to the media library.
ja: このオプションは、このページでは無効になっています。メディアライブラリに移動して行ってください。

en: Cover image
ja: カバー画像

en: Description
ja: 説明

en: Path
ja: パス

en: Folder type
ja: フォルダーの形式

en: General
ja: 一般

en: Order by date ascending
ja: 日付の昇順で並び替え

en: Order by date descending
ja: 日付の降順で並び替え

en: Order by title ascending
ja: ファイル名の昇順で並び替え

en: Order by title descending
ja: タイトルの降順で並び替え

en: Order by filename ascending
ja: ファイル名の昇順で並び替え

en: Order by filename descending
ja: ファイル名の降順で並び替え

en: Natural order by filename ascending
ja: ファイル名の昇順による自然な順序

en: Natural order by filename descending
ja: ファイル名の降順による自然な順序

en: Something went wrong.
ja: 問題が発生しました。

en: Folder not found.
ja: フォルダーが見つかりません。

en: Please select a folder to show items.
ja: アイテムを表示するフォルダーを選択。

en: Fetch only media in a folder by folder id.
ja: フォルダー ID で、フォルダ内のメディアのみを取得します。

en: Forbidden
ja: 禁止されています

en: Real Media Library is not active for the current user.
ja: Real Media Library は、現在のユーザーに対してアクティブではありません。

en: Hide shortcuts in "All files"
ja: 「すべてのファイル」でショートカットを非表示

en: The count always includes shortcuts
ja: カウントは、常にショートカットを含んでいます。

en: Default startup folder
ja: デフォルトの起動フォルダ

en: No folder at startup
ja: 起動時にフォルダが存在しない

en: Last opened folder
ja: 最後に開いたフォルダ

en: Your media library can always open in the last opened folder or a folder you choose. This saves you time every time you open the media library!
ja: メディアライブラリは、「最後に開いたフォルダー」または「選択したフォルダー」で常に開くことができ、時間を節約できます。!

en: Gallery from Media Folder
ja: メディアフォルダーからギャラリー

en: Note: You can only select galleries. Folders and collections are grayed.
ja: メモ：選択できるのはギャラリーのみです。フォルダーとコレクションはグレー表示されます。

en: Link to
ja: リンク先

en: Columns
ja: カラム (列)

en: Random Order
ja: ランダム順

en: Size
ja: サイズ

en: Attachment File
ja: 添付ファイル

en: Media File
ja: メディアファイル

en: None
ja: なし

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Full Size
ja: フルサイズ

en: Subfolders are only available in the PRO version. But you can now create an unlimited number of folders on the main level (instead of the previous max. 10 folders).
ja: サブフォルダーは、PRO バージョンでのみ使用できます。ただし、メインレベルに数量無制限のフォルダーを作成できるようになりました。 (以前は10フォルダーが上限でした)

en: No folder selected
ja: フォルダーが選択されていません

en: Select folder
ja: フォルダーを選択

en: Reload content
ja: コンテンツをリロード

en: Subfolders
ja: サブフォルダー

en: Please select a folder (media library) in the block settings.
ja: ブロック設定でフォルダー (メディアライブラリ) を選択してください。

en: New folders inherit this restriction
ja: 新しいフォルダーは、この制限を継承します。

en: The current selected folder has some restrictions:
ja: 現在選択しているフォルダには、いくつかの制限があります。

en: You cannot change *parent* folder
ja: *親*フォルダーは変更できません。

en: You cannot *rearrange* subfolders
ja: サブフォルダーを*再配置*することはできません。

en: You cannot *create* subfolders
ja: サブフォルダーを*作成*することはできません。

en: You cannot *rename* the folder
ja: フォルダーの*名前を変更*する権限がありません。

en: You cannot *delete* the folder
ja: フォルダーを*削除*することはできません

en: You cannot *move* files outside the folder
ja: ファイルをフォルダー外に*移動*することはできません

en: Parent
ja: 親

en: Before this node
ja: このノードの前

en: If no next node is given, the element is placed at the end.
ja: 次のノードが未指定の場合、要素は最後に配置されます。

en: The file is uploaded to the folder where you are currently in.
ja: ファイルは、現在いるフォルダーにアップロードされます。

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか ?

en: Success
ja: 成功しました

en: Failed
ja: 失敗しました

en: No entries found
ja: エントリーが見つかりません。

en: Are you sure to delete *{name}*? All files gets moved to Unorganized.
ja: *{name}*を削除してもよろしいですか？削除するフォルダ内の全ファイルは「未整理」に移動されます。

en: Are you sure to delete *{count} folders*? All files gets moved to Unorganized.
ja: 本当に*{count}個のフォルダ*を削除しますか ? 削除するフォルダ内の全ファイルは「未整理」フォルダに移動されます。

en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save
ja: 保存する

en: Back
ja: 戻る

en: No folders found
ja: フォルダーが見つかりません。

en: No folders have been created yet. Just click on the button above to create your first folder.
ja: まだフォルダーは作成されていません。上のボタンをクリックすると、最初のフォルダーが作成されます。

en: Folders
ja: フォルダー

en: No search results.
ja: 検索結果はありません。

en: Successfully renamed folder to *{name}*
ja: フォルダ名を*{name}*に変更しました。

en: Successfully created *{name}*
ja: *{name}* の作成に成功しました

en: Successfully deleted *{name}*
ja: *{name}* の削除に成功しました

en: Successfully deleted *{count} folders*
ja: *{count}個のフォルダ*の削除に成功しました

en: Rearrange *{name}* placement manually
ja: *{name}* の配置を手動で再配置する

en: Successfully sorted the tree hierarchy
ja: ツリー階層のソートに成功しました

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage *(0 kB)*. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).
    Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
ja: メディアライブラリファイルのショートカットです。ショートカットは物理ストレージを使用しません *(0 kB)*。ファイル自身に変更を加えたい場合は、元のファイルを変更する必要があります (例：プラグインを介してメディアファイルを置き換える)。
    ショートカットのフィールドは、元のファイルとは異なる場合があることにも注意してください。例えば、「タイトル」、「説明」、「キャプション」などです。

en: In the current view of uploads, filters are active. Please reset them and refresh the view.
ja: 現在のアップロードのビューでは、フィルターがアクティブになっています。フィルターをリセットして、ビューを更新してください。

en: Order content by drag & drop
ja: ドラッグ & ドロップでコンテンツを並び替える

en: Reset order
ja: 並び順にリセット

en: Last
ja: 最後

en: Deactivate automatic ordering
ja: 自動並び替えを無効にする

en: Latest
ja: 最新

en: Reindex order
ja: 並び順のインデックスを再作成

en: Reset to last order
ja: 最後の並び順にリセット

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Move {count} files
ja: {count}ファイルを移動する

en: Move one file
ja: 1ファイルを移動する

en: Copy {count} files
ja: {count}ファイルをコピーする

en: Copy one file
ja: 1ファイルをコピーする

en: Successfully moved {count} files
ja: {count}ファイルの移動に成功しました

en: Successfully moved one file
ja: 1ファイルの移動に成功しました

en: Successfully copied {count} files
ja: {count}ファイルのコピーに成功しました

en: Successfully copied one file
ja: 1ファイルのコピーに成功しました

en: Hold any key to create a shortcut
ja: 任意のキーを押したままにし、ショートカットを作成します

en: Release key to move file
ja: キーを離してファイルを移動します

en: Click this to create a new folder
ja: クリックで*新しいフォルダー*を作成

en: A folder can contain any file type and collection, but not galleries. If you want to create a subfolder, select a folder and click this button.
ja: フォルダーには、任意のファイルタイプとコレクションを含めることができます。しかし、フォルダーをギャラリーに含めることはできません。サブフォルダー (PRO 版のみ) を作成したい場合は、親フォルダーを選択した状態で、このボタンをクリックしてください。

en: Click this to create a new collection
ja: クリックで*新しいコレクション*を作成

en: A collection cannot contain files. However, you can create additional collections and *galleries* there. This gallery is only a *gallery data folder*, i.e. they are not automatically visible on the website.
    
    You can create a *visual gallery* by using a shortcode in the Visual Editor on your pages/postings.
ja: コレクションにはファイルを含めることはできません。あるコレクションの中でコレクションか*ギャラリー*の作成は可能。

en: Click this to create a *new gallery data folder*
ja: クリックで*新しいギャラリーデータフォルダ*を作成

en: A *gallery data folder* can only contain images. It is easier for you to distinguish where your visual galleries are located.
    
    You can also order the images into *a custom image order* per drag&drop.
ja: *ギャラリーデータフォルダー* には、画像のみを含めることができます。ビジュアルギャラリーの場所は、簡単に判別できます。
    
    ドラッグ & ドロップで、画像を *カスタムした画像の順序* に並べ替えることもできます。

en: Settings
ja: 設定

en: General settings for the current logged in user.
ja: 現在ログイン中のユーザーの一般設定。

en: Permissions
ja: 権限

en: Reorder files in this folder
ja: このフォルダー内のファイルを並べ替える

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Refreshes the current folder view.
ja: 現在のフォルダービューを更新。

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename the current selected folder.
ja: 現在選択しているフォルダーの名前を変更する。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the current selected folder.
ja: 現在選択しているフォルダーを削除する。

en: Delete the current selected folders.
ja: 現在選択しているフォルダーを削除する。

en: Rearrange
ja: 再配置

en: Change the hierarchical order of the folders.
ja: フォルダー階層の並び順を変更します。

en: Folder details
ja: フォルダーの詳細

en: Select a folder and view more details about it.
ja: フォルダーを選択し、その詳細を表示。

en: Product license not yet activated.
ja: 製品ライセンスは、まだ有効化されていません。

en: Enter license
ja: ライセンスを入力

en: Dismiss notice
ja: 通知を非表示

en: It looks like you have already used another plugin for folders in the media library.
ja: すでに別のプラグイン (メディアライブラリでフォルダを扱うもの) をご使用中のようです。

en: Start importing
ja: インポートを開始

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Real Media Library creates a virtual folder structure. The URLs of uploads do not change when you move the file. Learn more about <a href="https://devowl.io/knowledge-base/real-media-library-physical-folder-structur/" target="_blank">how to automatically move files to physical folders.</a>
ja: Real Media Libraryは、仮想フォルダー構造を作成します。ファイルを移動しても、アップロード URL は変更されません。詳細は、<a href="https://devowl.io/knowledge-base/real-media-library-physical-folder-structur/" target="_blank">自動でファイルを物理フォルダーに移動する方法</a>をご覧ください。

en: Product license not for production use!
ja: 製品ライセンスは生産用ではありません！

en: Get your free license
ja: 無料ライセンスを取得する

en: You will be redirected to the external website of PRO version. Please confirm to continue!
ja: PRO 版の外部サイトにリダイレクトされます。続行をご確認ください !

en: PRO Feature
ja: PRO 版の機能

en: Thanks for using the free version of Real Media Library.
ja: Real Media Library 無料版のご利用、ありがとうございます。

en: Get PRO!
ja: Pro 版を入手 !

en: I want to learn more!
ja: 詳細を見る!

en: You like collections?
ja: コレクションを気に入りましたか ?

en: Get more organized with different types of folders: Collections and galleries help you to easily recognize where your image galleries are located.
ja: 異なるタイプのフォルダーで整理: コレクションとギャラリーは、画像ギャラリーの場所を簡単に認識するのに役立ちます。

en: Custom content order?
ja: 並び順をカスタマイズしたいですか ?

en: Get your folder contents in order and arrange your files according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
ja: フォルダーの内容を順番に取得し、基準 (名前の降順など) に従って、またはドラッグ & ドロップでファイルを並び替えます。

en: Full order control?
ja: 並び順を完全にコントロールしたいですか ?

en: Organize the nodes within your folder tree according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
ja: 基準 (名前の降順など) に従って、またはドラッグ & ドロップで、フォルダーツリー内のノードを整理します。

en: Want to create subfolders?
ja: サブフォルダーを作成したい ?

en: Subfolders offer you the possibility to bring more structure into your media library. They help you to keep the overview, even if you really have many files in your media library.
ja: サブフォルダーは、メディアライブラリにさらなる構造を持たせる機能を提供します。メディアライブラリに実に多くのファイルがある場合でも、概要を把握するのに役立ちます。

en: Want to switch between folders more comfortably?
ja: フォルダーの切り替えを、より快適に行ないたいですか ?

en: Let the complete folder tree as in your media library also be displayed in this dialog instead of searching each time in the dropdown. It is simply more comfortable!
ja: メディアライブラリに完全なフォルダーツリーを提供し、毎回のドロップダウンメニューを使った検索の代わりに、このダイアログが表示されます。ただただ快適です !

en: Want to upload entire folders?
ja: フォルダーをまるごとアップロードしたいですか ?

en: With Real Media Library you can upload entire folders using drag and drop. All folders, subfolders and files will be uploaded and displayed in your media library in the same structure. Get PRO to upload folders!
ja: Real Media Library を使用すると、ドラッグ & ドロップでフォルダー全体をアップロードできます。すべてのフォルダー、サブフォルダー、およびファイルがアップロードされ、同じ構造でメディアライブラリに表示されます。PRO 版を入手し、フォルダーをアップロードしてください !

en: RealMediaLibrary:General
ja: RealMediaLibrary:一般

en: Load RML functionality in frontend
ja: RML 機能をフロントエンドにロード

en: RealMediaLibrary:Reset
ja: RealMediaLibrary: 初期化

en: Reset the order of all galleries
ja: すべてのギャラリーの順序を初期化する

en: Wipe all settings (folders, attachment relations)
ja: すべての設定を消去 (フォルダー、添付ファイル関連)

en: Reset folder count cache
ja: フォルダーカウントのキャッシュを初期化する

en: Reset names, slugs and absolute pathes
ja: 名前、スラッグ、絶対パスを初期化する

en: Wipe attachment relations
ja: 添付ファイル関連を消去する

en: Wipe all
ja: すべてを消去する

en: Reset count
ja: カウントを初期化

en: Reset
ja: 初期化

en: Activate this option if you are using a page builder like Divi Page Builder, WPBakery Page Builder or Elementor.
ja: Divi Page Builder、WPBakery Page Builder、Elementor 等のページビルダーを使用している場合は、このオプションを有効化。

en: You can also reset an single folder in its folder details.
ja: フォルダーの詳細で、1つのフォルダを初期化することもできます。

en: All
ja: すべて

en: Unorganized pictures
ja: 未整理の写真
