Plugins - Duplicate Post - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (336 entries)

en: # of words
ja_JP: #単語数

en: %b_start%Please%b_end% copy below logs %a_start%into the forum%a_end% so that we can make the plugin even better (for free)!
ja_JP: %b_start%お願い%b_end% 下記のログを%a_start%フォーラム%a_end%にコピーしてください。プラグインの改良に役立ちます (無料) !

en: (Name of original)
ja_JP: (オリジナルの名前)

en: (show more options)
ja_JP: (更にオプションを表示する)

en: + Add / manage / import / export settings
ja_JP: + 追加／管理／インポート／エクスポートの設定

en: ...and after your copy frenzy, you may need to…
ja_JP: ...たくさんコピーした後は、次が必要になるかもしれません...

en: ...need others? <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank">Suggest them!</a>
ja_JP: ...他に必要ですか ? <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank">ご提案ください !</a>

en: <b class="cdp-ff-b4">Other</b> options
ja_JP: <b class="cdp-ff-b4">その他の</b>オプション

en: <b>Filter results (optional)</b>: Only list them, if they<span id="cdpp-switch-mf"> […]</span>
ja_JP: <b>フィルタの結果 (任意)</b>: <span id="cdpp-switch-mf"> [...]</span> の場合のみ、リストアップしてください。

en: <b>If <u class="cdp-f-w-bold">un</u>checked</b> copies will...
ja_JP: <b>もし<u class="cdp-f-w-bold">未</u>確認</b>のコピーが...

en: <b>If checked</b> copies will...
ja_JP: <b>もし確認済み</b>のコピーが...

en: <b>Questions?</b> We're happy to help in the <a href="https://wordpress.org/support/plugin/copy-delete-posts/#new-topic-0" target="_blank" style="text-decoration: none;">Support Forum</a>.
ja_JP: <b>ご質問がおありですか ?</b> 喜んで<a href="https://wordpress.org/support/plugin/copy-delete-posts/#new-topic-0" target="_blank" style="text-decoration: none;">サポートフォーラム</a>でお手伝いさせていただきます。

en: <b>including</b> empty
ja_JP: 空を<b>含む</b>

en: <u class="cdp-d-select-all cdp-f-w-light">Select all</u> (also from other pages)
ja_JP: <u class="cdp-d-select-all cdp-f-w-light">すべて選択</u> (他のページからも選択可能)

en: ALWAYS change the type when copied (posts will become pages, pages will become posts)
ja_JP: コピーするときは「必ず」タイプを変更してください (投稿はページになり、ページは投稿になります)

en: Add new
ja_JP: 新しく追加

en: Additional features
ja_JP: 追加機能

en: Adds an <b class="cdp-f-w-semi-bold">incremental counter</b> (starting with “2”)
ja_JP: <b class="cdp-f-w-semi-bold">インクリメントカウンター</b> (「2」ではじまる) を追加

en: Adds the <b class="cdp-f-w-semi-bold">current date</b> in
ja_JP: <b class="cdp-f-w-semi-bold">現在の日付</b>を次のフォーマットで追加

en: Adds the <b class="cdp-f-w-semi-bold">current time</b> in hh:mm:ss format
ja_JP: <b class="cdp-f-w-semi-bold">現在時刻</b>を hh:mm:ss 形式で追加

en: Adjust URLs in post content for new subsite
ja_JP: 新しいサブサイトの投稿コンテンツ内のURLを調整する

en: Admin bar
ja_JP: 管理バー

en: All post meta
ja_JP: すべての投稿メタ

en: All your settings were saved!
ja_JP: すべての設定が保存されました !

en: Alright! We will ask you again in 14 days!
ja_JP: 大丈夫 ! 14日後にまたお伺いいたします !

en: Also count pages/posts of different types as duplicates
ja_JP: 異なるタイプのページ / 投稿も複製としてカウントする

en: And: you can also use this feature for any other redirections you may need
                          (not only redirects from deleted posts/pages)!
ja_JP: また: この機能は必要かもしれない他のリダイレクトにも使用できます
              (削除された投稿 / ページからのリダイレクトだけではありません) !

en: Are you REALLY sure?
ja_JP: 「本当に」よろしいですか ?

en: As part of the <span class="cdp-green">premium plugin</span> you can enable redirects, so that the URLs of your deleted posts/pages automatically take visitors to the version which you decided to keep.
ja_JP: <span class="cdp-green">プレミアムプラグイン</span>の一部としてリダイレクトを有効化すると、削除した投稿 / ページの URL が残すことにしたバージョンに自動的に訪問者を誘導します。

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Auto Cleaned-up
ja_JP: 自動クリーンアップ

en: Auto Cleaning-up
ja_JP: 自動クリーンアップ

en: Automatic Cleanup
ja_JP: 自動クリーンアップ

en: Automatic redirection
ja_JP: 自動リダイレクト

en: Average time is 8 copies per second.
ja_JP: 平均時間は1秒あたり8コピーです。

en: Before you delete anything here (which cannot be undone!) we <b class="cdp-f-w-bold">strongly suggest</b><br />
                    that you create a backup, for example with <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">this plugin</a>
ja_JP: ここで何かを削除する前に (元に戻すことはできません !)、<br />
    例えば<a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">このプラグイン</a>でバックアップを作成することを<b class="cdp-f-w-bold">強くお勧めいたします</b>

en: Below are your
ja_JP: 以下がご使用中の

en: Build your preferred naming logic for the copies:
ja_JP: コピーにお好みの命名規則を構築してください:

en: Bulk actions menu
ja_JP: 一括操作メニュー

en: By default, the type of what you copy does not change, i.e. if you copy a post the new version will also be a post, and the same for pages.
ja_JP: デフォルトで、コピーするもののタイプは変更されません。つまり、投稿をコピーすると新しいバージョンも投稿になり、ページでも同じになります。

en: Cannot connect to the server, premium filters will not be applied.
ja_JP: サーバーに接続できません。プレミアムフィルターは適用されません。

en: Cannot send dismiss request. Are you connected to the internet?
ja_JP: 解除リクエストを送信できません。インターネットに接続していますか ?

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Change it to (Name of original)
ja_JP: (元の名前) に変更します

en: Change it to blank
ja_JP: 空白に変更

en: Change the type of this copy <span class="cdp-premium-icon cdp-big-icon"></span>
ja_JP: このコピーのタイプを変更する <span class="cdp-premium-icon cdp-big-icon"></span>

en: Change to blank
ja_JP: 空白に変更する

en: Check if you need these features (optional):
ja_JP: これらの機能が必要かどうか確認してください (任意):

en: Children
ja_JP: 子

en: Clean slate
ja_JP: 空にする

en: Clear notifiactions
ja_JP: 通知を消去する

en: Clicking on it will spin up a new WordPress instance with the respective plugin installed. Powered by %s.
ja_JP: それをクリックすると、該当のプラグインがインストールされた新しいWordPressインスタンスが起動します。Powered by %s。

en: Close section
ja_JP: セクションを閉じる

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Connect with support (click to load)
ja_JP: サポートに接続する (クリックして読み込んでください)

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content types which can be copied
ja_JP: コピー可能なコンテンツタイプ

en: Copies will be the same type as the original
ja_JP: コピーはオリジナルと同じタイプになります

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy & Delete
ja_JP: コピー & 削除

en: Copy & Delete Post – Error
ja_JP: 投稿のコピー & 削除 – エラー

en: Copy & Delete Posts Menu
ja_JP: Copy & Delete Posts メニュー

en: Copy and jump to editing
ja_JP: コピーして編集へジャンプ

en: Copy in progress...
ja_JP: コピー中...

en: Copy it!
ja_JP: コピーする !

en: Copy logs
ja_JP: ログをコピーする

en: Copy now!
ja_JP: 今すぐコピーする !

en: Copy of
ja_JP: 次のコピー

en: Copy this
ja_JP: これをコピーする

en: Copy this post
ja_JP: この投稿をコピーする。

en: Copy to clipboard failed, your browser does not support this function.
ja_JP: クリップボードへのコピーに失敗しました。お使いのブラウザーはこの機能をサポートしていません。

en: Copy to clipboard was successfull.
ja_JP: クリップボードへのコピーに成功しました。

en: Copy worked!
ja_JP: コピーに成功しました !

en: Couldn't recognize that button, please try again.
ja_JP: そのボタンを認識できませんでした。もう一度お試しください。

en: Count them as duplicates if they are identical with respect to <u class="cdp-f-w-bold">all</u> of the below...
ja_JP: 以下の <u class="cdp-f-w-bold">すべて</u> に関して同一であれば複製としてカウントする...

en: Counter
ja_JP: カウンター

en: CurrentDate
ja_JP: 現在の日付

en: CurrentTime
ja_JP: 現在時刻

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom posts
ja_JP: カスタム投稿

en: Custom posts types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date created
ja_JP: 作成日

en: Decide on a case-by-case basis (adds new button on copy screen)
ja_JP: ケースバイケースで判断する (コピー画面に新規ボタンを追加)

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Define your copy settings
ja_JP: コピー設定を定義する

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete ALL duplicates, don’t keep any (Be careful!)
ja_JP: 複製は「すべて」削除し、何も残さない (注意 !)

en: Delete duplicate posts/pages
ja_JP: 複製の投稿 / ページを削除する

en: Delete selected pages/posts!
ja_JP: 選択したページ / 投稿を削除する !

en: Deleted Posts
ja_JP: 削除済み投稿

en: Deleting Posts
ja_JP: 投稿を削除中

en: Deletion process started, you can close this page now and wait till the process ends!
ja_JP: 削除処理を開始しました。今すぐこのページを閉じて、処理が終了するまでお待ちください !

en: Deletion throttling
ja_JP: 削除スロットリング

en: Disabled
ja_JP: 無効化

en: Display copy option on...
ja_JP: コピーオプションを表示する...

en: Do you know anything else you want to have copied (e.g. data added by a different plugin)? <br />
                    Please <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank"><span class="cdp-green">tell us about it</span></a>, we always want to further improve this plugin! :)
ja_JP: 他にコピーしたいもの (別のプラグインで追加したデータなど) はありますか ? <br />
    <a href="mailto:hi@copy-delete-posts.com" target="_blank"><span class="cdp-green">是非お聞かせください</span></a>、このプラグインの更なる改良を目指しています ! :)

en: Do you want to consider different titles still to be identical if a) the copied posts/pages<br />were created by this plugin and b) they were not modified thereafter?
ja_JP: 次の場合でも、異なるタイトルを同一と見なしますか ? a) コピーされた投稿 / ページ<br />はこのプラグインによって作成され b) その後変更されていない

en: Don't show this intro – never again!
ja_JP: このイントロを表示しないでください – 二度と !

en: Done:
ja_JP: 完了:

en: Drag & drop the automatic elements into the Prefix/Suffix fields to add them.
ja_JP: プレフィックス / サフィックスフィールドに自動エレメントをドラッグ & ドロップして追加します。

en: Edit screen
ja_JP: 編集画面

en: Edit screens
ja_JP: 画面の編集

en: Elements to copy:
ja_JP: コピーするエレメント:

en: Enable "Try it out" buttons in add new plugin screen.
ja_JP: 新しいプラグイン画面で「試してみる」ボタンを有効にしてください。

en: Enable this if you want to have your posts/pages getting deleted in batches (instead of all at once).<br />This reduces the risk of timeouts if you have a lot to delete.<br />
ja_JP: 投稿 / ページを (一括ではなく) 数回に分けて削除する場合は、これを有効化してください。<br />これにより、削除するものが多い場合にタイムアウトするリスクが軽減されます。<br />

en: Enable this if you want to redirect the urls from your deleted posts/pages to the main one you decided to keep.
ja_JP: 削除された投稿 / ページの URL を、残したメインの投稿 / ページにリダイレクトしたい場合は、これを有効化してください。

en: Enabled
ja_JP: 有効化

en: Example based on current selections:
ja_JP: 現在の選択に基づく例:

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Excerpt (<span class="cdp-no-empty-text"><b>including</b> empty</span>)
ja_JP: 抜粋 (<span class="cdp-no-empty-text">空を<b>含む</b></span>)

en: Feat. image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Featured image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Go premium now
ja_JP: 今すぐプレミアムへ

en: Go to forum
ja_JP: フォーラムへ移動

en: Got it, close intro!
ja_JP: 了解しました。イントロを閉じてください。

en: Gutenberg editor
ja_JP: Gutenberg エディター

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: However, if you want it as a <b class="cdp-f-w-bold">default setting option</b>, then please select it below:
ja_JP: ただし、<b class="cdp-f-w-bold">デフォルト設定オプション</b>として欲しい場合は、以下から選択してください:

en: However, we noticed some optimization potential on your server.
ja_JP: しかし、お客様のサーバーに最適化の可能性があることに気づきました。

en: Huh?
ja_JP: はぁ ?

en: I completed <u>all</u> steps, it’s ok!
ja_JP: <u>すべての</u> ステップを完了しました。OK です !

en: If checked, you will see a reference to the original post/page (on the copied version).
ja_JP: チェックすると、元の投稿 / ページ (コピーされたバージョン) への参照が表示されます。

en: If it’s necessary the process will dynamically slow down - depending on your server’s resource consumption. For example, if you’re using another plugin which is running a background process and it takes a lot of resources (+50%), our plugin will wait/slow down until the other process is complete.
ja_JP: サーバーのリソースの消費量に応じて - 必要な場合、処理は動的に遅くなります。例えば、バックグラウンド処理を実行している別のプラグインを使用していると多くのリソース (+50%) を要します。当プラグインは、他の処理が完了するまで待機 / スローダウンします。

en: If this feature is activated, you’ll see “Try it out”-buttons on the screen where you can
ja_JP: この機能がアクティブになっている場合、試してみるボタンが表示される画面で見ることができます。

en: If you created multiple copies in one go, you’ll be taken to the first copy.
ja_JP: 一度に複数のコピーを作成した場合は、最初のコピーに移動します。

en: If you make multiple copies in one go, use the Counter-option as otherwise some copies will have the same name.
ja_JP: 一部のコピーが同じ名前になるのを避けるため、一度に複数のコピーを作成する場合は、カウンターオプションを使用してください。

en: If you want to make a page out of a post, or vice versa, then you can do this on a <b class="cdp-f-w-bold">case by case basis</b> if you select the option “Define it specifically for this case” in the copy-tooltip, and then select this option on the following screen in the tooltip.
ja_JP: 投稿からページを作成する、またはその逆の場合は、コピーツールチップで「この場合に特別に定義する」オプションを選択し、ツールチップの次の画面でこのオプションを選択すると、<b class="cdp-f-w-bold">ケースバイケースで</b>これを行うことができます。

en: If you’re making a lot of copies it can take a while
            <br>(up to 5 minutes if you’re on a slow server).
ja_JP: 大量のコピーを作成すると時間がかかることがあります。
      <br>(低速サーバーを使用している場合は最大5分) 。

en: If you’re not of the drag & droppy-type, you can also enter shortcodes [Counter], [CurrentDate] and [CurrentTime].
ja_JP: ドラッグ & ドロップ式でない場合は、ショートコード[Counter]、[CurrentDate]、[CurrentTime] を入力することも可能です。

en: If you’re on a multisite you can copy it to other sites with the Premium Plugin. <a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Order it now!</a>
ja_JP: マルチサイトを使用している場合は、プレミアムプラグインで他のサイトにコピーすることができます。<a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">今、注文する !</a>

en: If you’re on a multisite you can copy it to other sites.
ja_JP: マルチサイトを使用している場合は、他のサイトにコピーできます。

en: In progress:
ja_JP: 実行中:

en: Invalid ID argument.
ja_JP: 無効な ID 引数。

en: It will hide this banner just for now.
ja_JP: このバナーは一旦非表示になります。

en: Keep the newest duplicate (typically the last copy you made)
ja_JP: 最新の複製を保持する (通常は最後に作成したコピー)

en: Keep the oldest duplicate (typically the original)
ja_JP: 最古の複製を保持する (通常はオリジナル)

en: Kill
ja_JP: 終了

en: Leave me where I was
ja_JP: もといたページに留まります

en: License is already active, let us reload the page!
ja_JP: ライセンスはすでに有効です。ページを再読み込みしてください !

en: License is valid, press the button again to activate!
ja_JP: ライセンスは有効です。もう一度ボタンを押して有効化してください。

en: Link categories
ja_JP: リンクカテゴリー

en: Link cats
ja_JP: リンク カテゴリー

en: List of posts/pages
ja_JP: 投稿 / ページのリスト

en: Loading...
ja_JP: 読み込んでいます...

en: Make sure you created a backup with, e.g. with <a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">this plugin</a>.
ja_JP: 例えば<a href="https://wordpress.org/plugins/backup-backup/" target="_blank">このプラグイン</a>でバックアップを作成したことを確認してください。

en: Making more than 50 copies will take some time. – depending on your server.
ja_JP: 50コピー以上作成すると時間が掛かります。- サーバーによる。

en: Manual Cleanup
ja_JP: 手動クリーンアップ

en: Manual Cleanup removed
ja_JP: 手動クリーンアップが削除されました

en: Menu order
ja_JP: メニューの順序

en: Move post(s) to trash?
ja_JP: 投稿をゴミ箱に移動しますか ?

en: Nav Menus
ja_JP: ナビゲーションメニュー

en: Navigation Menus
ja_JP: ナビゲーションメニュー

en: Navigation after copying
ja_JP: コピー後のナビゲーション

en: No
ja_JP: いいえ

en: No items to show, try with other filters!
ja_JP: 表示する項目がありません。他のフィルターで試してください。

en: No posts/pages meeting the current filter conditions.
ja_JP: 現在のフィルター条件を満たす投稿 / ページがありません。

en: No, I don't want to help you to improve the plugin.
ja_JP: いいえ、プラグインの改良に協力したくありません。

en: Nothing to do here, please select at least one post to delete.
ja_JP: 何もすることはありません。削除する投稿を少なくとも1つ選択してください。

en: Ok, done!
ja_JP: OK、完了しました !

en: Only count pages/posts of the same type as duplicates
ja_JP: 同じタイプのページ / 投稿だけを複製としてカウントする

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages vs. Posts converter
ja_JP: ページと投稿のコンバータ

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Please check that you completed all steps, before this task!
ja_JP: このタスクの前に、すべてのステップを完了したことを確認してください。

en: Please enter license key, currently it is empty.
ja_JP: ライセンスキーを入力してください。現在は空白です。

en: Please select at least one row to copy and try again.
ja_JP: コピーする行を少なくとも1行選択して、もう一度お試しください。

en: Please select at least one row to copy.
ja_JP: コピーする行を少なくとも1行選択してください。

en: Please select basic settings for this copy.
ja_JP: このコピーでは基本設定を選択してください。

en: Please wait, copying in progress...
ja_JP: コピー中です。お待ちください...

en: Please, check for: which duplicates you are looking for
ja_JP: 確認してください: どの複製をお探しですか

en: Plugin has been installed successfully, feel free to check those awesome features!
ja_JP: プラグインのインストールに成功しました。すばらしい機能を思う存分確認してください。

en: Plugin options:
ja_JP: プラグインのオプション:

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts/pages lists
ja_JP: 投稿 / ページのリスト

en: Prefix
ja_JP: プレフィックス

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Redirection
ja_JP: リダイレクト

en: Save
ja_JP: 保存する

en: Scan for duplicates in...
ja_JP: 次にある重複をスキャンする...

en: Scan for duplicates now!<br /><small class="cdp-sm-d cdp-f-s-17 cdp-f-w-medium">(at this point nothing gets deleted)</small>
ja_JP: 今すぐ複製をスキャン !<br /><small class="cdp-sm-d cdp-f-s-17 cdp-f-w-medium"> (この時点では何も削除されません) </small>

en: Scan has found [<span id="cdp-d-table-pagi-ilosc-wynikow" class="cdp-f-w-bold"></span>] duplicates
ja_JP: スキャンによって [<span id="cdp-d-table-pagi-ilosc-wynikow" class="cdp-f-w-bold"></span>] の複製が検出されました。

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select all the posts & pages which should be deleted (by ticking the checkboxes in the table above).
ja_JP: (上の表のチェックボックスにチェックを入れて) 削除する必要のあるすべての投稿とページを選択してください。

en: Select this option to move deleted posts to trash (instead of deleting them permanently right away).
ja_JP: (永久に削除する代わりに) このオプションを選択して削除された投稿をゴミ箱に移動する。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings:
ja_JP: 設定:

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show intro
ja_JP: イントロを表示する

en: Show reference to original item?
ja_JP: 元のアイテムへの参照を表示しますか？

en: Similar slug
ja_JP: 類似スラッグ

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Slug/URL
ja_JP: スラッグ / URL

en: Slugs are never 100% identical (i.e. Wordpress adds a counter automatically to ensure they are unique). The rule to only have them at least 85% identical does the job fine (you can see after the scan which posts are considered identical).
ja_JP: スラッグは100％ 同一にはなりません (つまり、WordPress は自動的にカウンターを追加して、それらが一意であることを確認します) 。少なくとも85％ 以上同一でなければならないというルールは、うまく機能します (どの記事が同一とみなされるかは、スキャン後に確認出来ます) 。

en: Something went wrong and we couldn't copy this post – please try again!
ja_JP: 問題が発生したため、この投稿をコピーできませんでした。- もう一度お試しください。

en: Something went wrong and we couldn't copy this post. – See dev console for more info.
ja_JP: 問題が発生したため、この投稿をコピーできませんでした。– 詳細については、開発者コンソールをご覧ください。

en: Something went wrong and we couldn't get post list. – Please check console for more info.
ja_JP: 問題が発生したため、投稿リストを取得できませんでした。– 詳細についてはコンソールを確認してください。

en: Something went wrong and we couldn't get profile settings – please try again!
ja_JP: 問題が発生したため、プロファイル設定を取得できませんでした。- もう一度お試しください。

en: Something went wrong and we couldn't get profile settings. – Check console for more details
ja_JP: 問題が発生したため、プロファイル設定を取得できませんでした。 – 詳細についてはコンソールを確認してください

en: Something went wrong and we couldn't save intro settings!
ja_JP: 問題が発生したため、イントロ設定を保存できませんでした !

en: Something went wrong and we couldn't save intro settings.
ja_JP: 問題が発生したため、イントロ設定を保存できませんでした。

en: Something went wrong and we couldn't save your settings.
ja_JP: 問題が発生したため、設定を保存できませんでした。

en: Something went wrong and we couldn't save your settings. – Please check console for more info.
ja_JP: 問題が発生したため、設定を保存できませんでした。– 詳細についてはコンソールを確認してください。

en: Something went wrong and we couldn't send request, are you connected to the internet?
ja_JP: 問題が発生したため、リクエストを送信できませんでした。インターネットに接続していますか ?

en: Something went wrong and we couldn't send request, please try refresh page and try again.
ja_JP: 問題が発生したため、リクエストを送信できませんでした。ページを更新してもう一度お試しください。

en: Something went wrong and we couldn't setup the deletion task.
ja_JP: 問題が発生したため、削除タスクを設定できませんでした。

en: Something went wrong and we couldn't setup the deletion task. – Please check console for more info.
ja_JP: 問題が発生したため、削除タスクを設定できませんでした。– 詳細についてはコンソールを確認してください。

en: Something went wrong and we couldn't update intro settings – try again!
ja_JP: 問題が発生したため、イントロ設定を更新できませんでした。- もう一度お試しください !

en: Something went wrong and we couldn't update intro settings. – Please check console for more info.
ja_JP: 問題が発生したため、イントロ設定を更新できませんでした。– 詳細についてはコンソールを確認してください。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Steps to deletion:
ja_JP: 削除の手順:

en: Successfull copy image
ja_JP: 画像のコピーに成功しました

en: Suffix
ja_JP: サフィックス

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Take me to the edit-page of the created copy
ja_JP: 作成したコピーの編集ページに移動します

en: Tasks cleared!
ja_JP: タスクがクリアされました !

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Test new plugins before installing:
ja_JP: 新しいプラグインをインストールする前にテストする

en: Thank you very much for the review, this banner will not appear again!
ja_JP: レビューありがとうございます。このバナーは二度と表示されません !

en: The best solution to easily make duplicates of your posts & pages, and delete them in one go.
ja_JP: 投稿やページの複製を簡単に作成し、一括で削除するための最善の解決策です。

en: The copies you created may have been given different titles automatically (according to the rules in <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter">this section</a>) and therefore would not count as duplicates as they have different titles.<br /><br />To remedy this, you can select “Yes” here so that those posts/pages also get considered as duplicates.
ja_JP: 作成されたコピーには (<a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter">このセクション</a>のルールに従って) 自動的に異なる名前が付いている可能性があり、名前が異なるために複製としてカウントされません。<br /><br />これを修正するには、ここで「はい」を選択して、それらの投稿 / ページも複製と見なされるようにできます。

en: The task has been hidden
ja_JP: タスクは非表示になっています

en: The task has been killed
ja_JP: タスクは終了されました

en: There was an error and we couldn't hide the task.
ja_JP: エラーが発生し、タスクを非表示にできませんでした。

en: There was an error and we couldn't kill the task.
ja_JP: エラーが発生し、タスクを終了できませんでした。

en: There was an error while getting data from server, please try again.
ja_JP: サーバーからデータを取得中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error with this notification.
ja_JP: この通知にエラーが発生しました。

en: There was an issue while dismissing banner, please do it next time again.
ja_JP: バナー解除中に問題が発生しました。次回も再度これを行なってください。

en: This banner will not appear again, if any feature is missing you can ask for it on our support forum!
ja_JP: このバナーは二度と表示されません。不足している機能がある場合はサポートフォーラムでリクエストできます !

en: This is a Premium Feature.<br><a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">Check it out and upgrade today</a>,<br>we made it <b>really affordable!</b>
ja_JP: これはプレミアム機能です。<br><a href="https://sellcodes.com/CylMIdJD" target="_blank">チェックして今日アップグレードしてください</a>。<br><b>とてもお買い得に</b>ご提供させていただいています !

en: This isn’t just good for your visitors, but also for SEO: the “link juice” from your old (deleted) articles will be forwarded to the versions you keep, helping you to rank higher in search engines.
ja_JP: これは訪問者のためだけでなく、SEO 対策にもなります: 古い (削除された) 記事の「リンクジュース」は保持したバージョンに転送され、検索エンジンで上位にランクされるのに役立ちます。

en: This post is a duplicate of
ja_JP: この投稿は次の複製です:

en: This task has already ended this work, please wait for list refresh and try again.
ja_JP: このタスクはすでに作業を終了しています。リストの更新を待って、もう一度お試しください。

en: This will establish connection to the chat servers
ja_JP: チャットサーバーへの接続を確立します

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Trouble logging in there?
ja_JP: ログインに問題がありますか ?

en: Type
ja_JP: タイプ

en: USM Settings
ja_JP: USM 設定

en: Ultimate Social Media Settings
ja_JP: Ultimate Social Media 設定

en: Unable to recognize selected profile, please try again.
ja_JP: 選択したプロファイルを認識できません。もう一度お試しください。

en: Unknown response, please try refresh the page!
ja_JP: 不明な応答がありました。ページを更新してみてください。

en: Untitled Copy
ja_JP: 無題のコピー

en: Use as basis settings
ja_JP: 基本設定として使用する

en: User level permissions
ja_JP: ユーザーレベルの権限

en: We can't confirm that we killed this task now, please try again later or check if it't killed.
ja_JP: このタスクを終了したか確認できません。後でもう一度お試しいただくか、再確認してください。

en: We can't hide this task now, – maybe it't already hidden. Please try again later.
ja_JP: このタスクは現在非表示にできません - 既に非表示になっている可能性があります。後でもう一度お試しください。

en: We couldn't catch current tasks, please try again later.
ja_JP: 現在のタスクを把握できませんでした。後でもう一度お試しください。

en: We couldn't update task list, please try again later or kill tasks individualy.
ja_JP: タスクリストを更新できませんでした。後でもう一度お試しいただくか、タスクを個別に終了してください。

en: Welcome to Copy & Delete Posts!
ja_JP: Copy & Delete Posts へようこそ !

en: What <b class="cdp-ff-b4">name(s)</b> should the copies have?
ja_JP: コピーにはどのような<b class="cdp-ff-b4">名前</b>が必要ですか ?

en: When does “yes” make sense here?
ja_JP: ここで「はい」が理に適うのはどんな時ですか ?

en: Which <b class="cdp-ff-b4">elements</b> shall be copied?
ja_JP: どの<b class="cdp-ff-b4">要素</b>をコピーしますか ?

en: Which user role(s) should be able to copy & delete? <i style="color: gray">– The role also must have access to the dashboard.</i>
ja_JP: どのユーザーロールがコピーと削除を行えるようにする必要がありますか ? <i style="color: gray">- ロールはダッシュボードへのアクセス権も持っている必要があります。</i>

en: Which version do you want to keep?
ja_JP: どのバージョンを保持したいですか ?

en: Woo Settings
ja_JP: Woo 設定

en: WooCommerce Settings
ja_JP: WooCommerce 設定

en: Word count
ja_JP: 文字数

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, keep deleted posts in trash!
ja_JP: はい、削除された投稿をゴミ箱に保存してください !

en: Yoast SEO Settings
ja_JP: Yoast SEO 設定

en: Yoast Settings
ja_JP: Yoast 設定

en: You can also type tailored text into the fields above.
ja_JP: 上記のフィールドにカスタマイズされたテキストを入力することもできます。

en: You can now easily copy posts & pages in various areas:
ja_JP: 様々なエリアの投稿 & ページを簡単にコピーできるようになりました:

en: You can't clear messages when tasks are in progress, please firstly kill tasks or wait till the end.
ja_JP: タスクの実行中は、メッセージを消去することはできません。先にタスクを終了するか、終了までお待ちください。

en: You did not select any filter.<br>Click <a href="#" class="cdp-show-the-copies">here</a> to show all copies (of the selected post type) made by this plugin.
ja_JP: フィルタを選択していません。<br>このプラグインによって作成された (選択した投稿タイプの) すべてのコピーを表示するには、<a href="#" class="cdp-show-the-copies">ここ</a>をクリックしてください。

en: You have wrong count in throttling field, please fix.
ja_JP: スロットリングのフィールドのカウントが間違っています。修正してください。

en: You need to insert positive number for copies.
ja_JP: コピーには正数字を挿入する必要があります。

en: You selected <b class="cdp-t-d-ct cdp-f-w-light">0</b> pages/posts to be deleted
ja_JP: 削除するページ / 投稿を<b class="cdp-t-d-ct cdp-f-w-light">0</b>件選択しました。

en: You will be notified when the deletion process ends via <span class="cdp-green">Admin Bar Menu</span>.
ja_JP: 削除処理が終了すると<span class="cdp-green">管理者メニューバー</span>で通知されます。

en: You're crazy! – Here is the output:
ja_JP: おかしいですよ ! – 出力は次のとおりです:

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on here. It only takes a minute :) Thank you!
ja_JP: Wordpress.org のアカウント (新しいサポートスレッドを開く場所) は、WordPress のダッシュボード (今いるページ) にログインするアカウントとは異なります。WordPress.org のアカウントをまだお持ちでない場合は、このページの右上からサインアップしてください。1分ほどで完了します:) よろしくお願いいたします !

en: add new plugins
ja_JP: 新しいプラグインを追加する

en: click here to select multiple sites
ja_JP: 複数のサイトを選択するにはこちらをクリックしてください

en: define it for this case
ja_JP: この場合、それを定義する

en: format.
ja_JP: フォーマット。

en: here
ja_JP: こちらで

en: only if <u><b>not</b></u> empty
ja_JP: 空で<u><b>ない</b></u>場合のみ

en: per minute
ja_JP: 1分あたり

en: per page
ja_JP: 1ページあたり

en: post
ja_JP: 投稿

en: settings
ja_JP: 設定

en: test
ja_JP: テスト

en: this
ja_JP: この

en: this site
ja_JP: このサイト

en: time(s)
ja_JP: 時間

en: to
ja_JP: 次へ

en: – Please try without throttling.
ja_JP: - スロットリングなしでお試しください。

en: –– Profiles ––
ja_JP: -- プロフィール --

en: –– Select ––
ja_JP: -- 選択 --

en: –––––––––––––- END OF THE DEBUG OUTPUT –––––––––––––-
ja_JP: –––––––––––––- デバッグ出力終了 –––––––––––––-

en: …and you can also <b>delete duplicate</b> posts easily, see below :)
ja_JP: …また<b>複製投稿を簡単に削除する</b>こともできます。以下を参照してください :)

en: …be Uncategorized, no categories will be copied.
ja_JP: …未分類のため、カテゴリーはコピーされません。

en: …be titled “Untitled”.
ja_JP: …「無題」というタイトルがつきます。

en: …be without any tags.
ja_JP: ...タグがない。

en: …be without custom taxonomy.
ja_JP: …カスタムタクソノミーがない。

en: …be without private taxonomy.
ja_JP: ...プライベートタクソノミーがない。

en: …clone all metadata tags assigned to post/page.
ja_JP: …投稿 / ページに割り当てられたすべてのメタデータタグのクローンを作成します。

en: …copy only required post/page metadata.
ja_JP: …必要な投稿 / ページのメタデータのみをコピーします。

en: …create new <a href="https://wordpress.org/support/article/using-image-and-file-attachments/#attachment-to-a-post" target="_blank"><span class="cdp-green">attachments</span></a> (duplicates in Media Library) as well. <i>Recommended only for Multisites.</i>
ja_JP: ...新しい<a href="https://wordpress.org/support/article/using-image-and-file-attachments/#attachment-to-a-post" target="_blank"><span class="cdp-green">添付ファイル</span></a> (メディアライブラリ内の複製) も作成します。<i>マルチサイトにのみ推奨。</i>

en: …get a blank slug, unless the page is published, then it will generate it automatically.
ja_JP: ...空白のスラッグを取得します。ただし、ページが公開されている場合は、自動的にスラッグが生成されます。

en: …get all categories from the original post.
ja_JP: ...元記事からすべてのカテゴリーを取得します。

en: …get all comments from the original.
ja_JP: …オリジナルからすべてのコメントを取得します。

en: …get all custom taxonomy from the original.
ja_JP: ...オリジナルからすべてのカスタムタクソノミーを取得します。

en: …get all tags of the original post.
ja_JP: ...元記事のタグをすべて取得します。

en: …get all the content (text, images, videos and other elements/blocks) from the original.
ja_JP: ...オリジナルからすべてのコンテンツ (テキスト、画像、ビデオ、その他の要素 / ブロック) を取得します。

en: …get an empty <i>custom</i> excerpt (and default to taking the first 55 words of the post).
ja_JP: …空の<i>カスタム</i>の抜粋を取得します (デフォルトでは投稿の最初の55語を取得します) 。

en: …get empty settings.
ja_JP: …空の設定を取得します。

en: …get existing attachments from the original.
ja_JP: ...オリジナルから既存の添付ファイルを取得します。

en: …get no comments from the original.
ja_JP: …オリジナルから取得したコメントはありません。

en: …get no content (be completely blank).
ja_JP: …コンテンツを取得しません (完全に空白です) 。

en: …get no featured image.
ja_JP: ...アイキャッチ画像を取得しません。

en: …get no password.
ja_JP: …パスワードを取得しません。

en: …get status of original article (which can be “published” or “deleted” etc.)
ja_JP: …オリジナルの記事のステータスを取得します (「公開済み」または「削除済み」など)

en: …get the <a href="https://wordpress.stackexchange.com/questions/25202/how-to-change-order-of-menu-items" target="_blank"><span class="cdp-green">menu order</span></a> from the original.
ja_JP: ...オリジナルから<a href="https://wordpress.stackexchange.com/questions/25202/how-to-change-order-of-menu-items" target="_blank"><span class="cdp-green">メニューの順序</span></a>を取得します。

en: …get the custom <a href="https://wordpress.org/support/article/excerpt/" target="_blank"><span class="cdp-green">excerpt</span></a> (post/page summary) of the original (if the original had any).
ja_JP: …オリジナルのカスタム<a href="https://wordpress.org/support/article/excerpt/" target="_blank"><span class="cdp-green">抜粋</span></a> (投稿 / ページの要約) を取得します (オリジナルにある場合) 。

en: …get the date & time at time of copying.
ja_JP: …コピー時の日時を取得します。

en: …get the default page template.
ja_JP: …デフォルトのページテンプレートを取得します。

en: …get the menu order set to default (0).
ja_JP: …メニューの順序をデフォルト (0) に設定します。

en: …get the same <a href="https://wordpress.org/support/article/post-formats/" target="_blank"><span class="cdp-green">post format</span></a> as original.
ja_JP: ...オリジナルと同じ<a href="https://wordpress.org/support/article/post-formats/" target="_blank"><span class="cdp-green">投稿フォーマット</span></a>を取得します。

en: …get the same <a href="https://wordpress.org/support/article/using-password-protection/" target="_blank"><span class="cdp-green">password</span></a> as original.
ja_JP: …オリジナルと同じ<a href="https://wordpress.org/support/article/using-password-protection/" target="_blank"><span class="cdp-green">パスワード</span></a>を取得します。

en: …get the same author as original.
ja_JP: ...オリジナルと同じ投稿者を取得します。

en: …get the same creation date & time as the original.
ja_JP: …オリジナルと同じ作成日時を取得します。

en: …get the standard post format.
ja_JP: …標準の投稿フォーマットを取得します。

en: …get the status “Draft”.
ja_JP: …ステータスの「下書き」を取得します。

en: …get the title as defined in the <a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter"><span class="cdp-green">next section</span></a>.
ja_JP: …<a href="#" class="cdp-go-to-names-chapter"><span class="cdp-green">次のセクション</span></a>で定義されているタイトルを取得します。

en: …get the user that is duplicating as an author.
ja_JP: ...投稿者として複製しているユーザーを取得します。

en: …get their <a href="https://phppot.com/wordpress/how-to-create-a-child-page-in-wordpress/" target="_blank"><span class="cdp-green">child pages</span></a> copied as well, with all current settings applied to child-duplicates (if the page is a parent).
ja_JP: ...(そのページが親の場合) <a href="https://phppot.com/wordpress/how-to-create-a-child-page-in-wordpress/" target="_blank"><span class="cdp-green">子ページ</span></a>もコピーされ、現在のすべての設定が子の複製に適用されます。

en: …get this private taxonomy from the original.
ja_JP: ...オリジナルからこのプライベートタクソノミーを取得します。

en: …it will set the same <a href="https://firstsiteguide.com/wordpress-featured-image/" target="_blank"><span class="cdp-green">featured image</span></a> as the original.
ja_JP: ...オリジナルと同じ<a href="https://firstsiteguide.com/wordpress-featured-image/" target="_blank"><span class="cdp-green">アイキャッチ画像</span></a>を設定します。

en: …not get their child pages copied along (if the page is a parent).
ja_JP: …(そのページが親の場合) 子ページを一緒にコピーしないでください。

en: …the same settings from the <a href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank"><span class="cdp-green">WooCommerce plugin</span></a> as the original.
ja_JP: ...<a href="https://wordpress.org/plugins/woocommerce/" target="_blank"><span class="cdp-green">WooCommerce プラグイン</span></a>の元の設定と同じ設定

en: …the same settings from the <a href="https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/" target="_blank"><span class="cdp-green">Yoast SEO plugin</span></a> as the original.
ja_JP: ...<a href="https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/" target="_blank"><span class="cdp-green">Yoast SEO プラグイン</span></a> の元の設定と同じ設定

en: …the same settings from the <a href="https://www.ultimatelysocial.com/usm-premium/" target="_blank"><span class="cdp-green">Ultimate Social Media plugin</span></a> as the original.
ja_JP: ...<a href="https://www.ultimatelysocial.com/usm-premium/" target="_blank"><span class="cdp-green">Ultimate Social Media プラグイン</span></a>の元の設定と同じ設定
